spectrum 4 Kijk niet alleen VAN DE LEZERS Auto aan de kant Flusje water Minder vlees eten Minder koopkracht is minder C02 Cultureel ondernemer Spullen van de ruilwinkel Ander woord voor duurzaam Tl PZC Zaterdag 19 april 2008 Gewoon niets meer kopen wat je niet per se nodig hebt, maar alles opmaken. Je kunt alles via de kringloop krijgen of tweedehands. Het is een geweldige sport waar je nog lol van hebt ook. Ik heb pas weer een rits van een oude jas vervangen door een goede rits van een andere, oude jas. Zet de auto aan de kant en ontdek dat er een wereld voor je open gaat. Geen gezeur meer over kapotte elek tronica in auto's of andere vormen van panne. Ontdek dat je veel leukere wandelingen kunt maken. RIET BEUKERT, MIDDELBURG Wat ik niet snel aan anderen vertel, is dat ik bij toiletbe- zoek na een plasje slechts met een 'flusje' water door spoel. Niet eens met de besparingsknop. Ik vind het eeu wig zonde dat bijna heel Nederland dit duur gezuiverde, goed drinkbare water door de toiletpotten spoelt. Ook staat in mijn keuken altijd een emmer om redelijk schoon restwater in te gooien om de planten water te geven. ALIE HEERSPINK, GOES Rustig en gezellig eten, maar niet te veel. Gericht inko pen en niets weggooien wat nog goed is. Minder vaak en minder vlees eten. Als gekozen wordt voor vlees, dan zo diervriendelijk mogelijk geproduceerd of kiezen voor vis uit de duurzame visserij. TANITA SCHUIT, GOES Ik doe al het nodige om duurzaam te leven: spaarlampen, isolatie, dubbel glas, een spaarzame douchekop, geen bad, maar alleen douche, Nieuwe Rijden, etc.; het is alle maal van toepassing op onze gezinssituatie. Eind 2005 ben ik met pensioen gegaan en is mijn koopkracht met 25 procent gedaald. In mijn visie bereik ik daardoor ook een evenredige reductie van 'mijn' CO,-uitstoot. Conclu sie: dalende koopkracht doet de C02-uitstoot afnemen. ALBERT HOLLAND, MIDDELBURG Mijn tip voor de duurzame Zeeuw ben ik, in alle beschei denheid, zelf, de uit Borssele afkomstige Theun Karelse. Hij is cultureel ondernemer in dat dorp, in Amsterdam en in Brussel. Theun verzet zich sterk tegen de laatdunkende houding tegenover ons landschap en onze tradities. Hij bemoeit zich ook aan tegen projecten van vrienden, zoals een ecologische katoenfabrikant (Cotton Matters), duur zaam hout uit Rusland, een geplande zonne-energiecen- trale in Suriname, maar dat bestaat voornamelijk uit sim pele ondersteunende activiteiten of een luisterend oor. THEUN KARELSE, BORSSELE/AMSTERDAM U kent wellicht de ruilwinkel in Goes aan de Kuyperlaan? Hier kun je wel spreken van een voorbeeld van herge bruik en duurzaamheid. Spullen die anders bij het grove huisvuil worden gebracht, worden nu hergebruikt. Het blijkt een groot succes en is net iets anders dan een kring loopwinkel, omdat er geen geld in omgaat, maar een pun tensysteem. NEL BOUTERSE, COÖRDINATOR RUILWINKEL GOES In mijn beleving betekent duurzaam niet of weinig ver gankelijk, iets wat lang aanhoudt. Als je iets verduur zaamt, dan betekent dit dat je het bestand maakt tegen verouderen of aftakelen. Ik pleit ervoor dat er naar een ander woord wordt gezocht om aan te geven wanneer het gaat om activiteiten die bedoeld zijn zuinig om te gaan met hetgeen de aarde ons aanlevert GERRIT C. DINGEMANS, MIDDELBURG in de meterkast In en om de woning kan er van alles worden gedaan om het bestaan duurzamer te maken. Niet alleen op energiegebied, maar op tal van andere terreinen zijn maatregelen denkbaar. door Johan Bosveld illustratie Chantal van Wessel Badkamer Neem een waterbesparende douchekop. Die kan tot 40 procent op het waterverbruik besparen. uurzaam wonen staat voor veel mensen gelijk aan investe ren in dubbel glas, spaarlam pen en muur- en dakisolatie. Maar duurzaamheid in en rond de woning is veel meer dan deze, ove rigens zeer aanbevelenswaardige, investe ringen. Het gaat verder dan met een kri tisch oog naar de gas- en elektriciteitsreke ning kijken. Ook het materiaal waaruit het huis is opgebouwd en waarmee het is inge richt, speelt een belangrijke rol. Datzelfde geldt voor de tuin. En zelfs de manier waar op we onze (koop)woning financieren, kan een duurzaam karakter hebben. Waar het bij een duurzame woning om gaat, is dat er zuinig wordt omgesprongen met energie, terwijl de afhankelijkheid van fossiele brandstoffen (zoals gas en olie) zo laag mogelijk is. Verder moeten in zo'n wo ning bouwmaterialen worden gebruikt die minder belastend zijn voor het milieu, die lang meegaan en die uiteindelijk opnieuw gebruikt kunnen worden. Zuinig omspringen met energie is vaak de eerste stap op weg naar duurzaam wonen. Te denken valt aan zonnepanelen op het dak (zeker nu het kabinet er weer subsidie voor beschikbaar heeft gesteld), een cv-ke- tel met een hoog energierendement, een programmeerbare thermostaat en natuur lijk het isoleren van muren, ramen en dak. Allemaal maatregelen die zich in korte of wat langere tijd laten terugverdienen. Maatregelen die een geringer effect op de portemonnee hebben, zijn echter niet min der belangrijk. Om maar eens te beginnen met het materiaal dat in de woning wordt gebruikt. In plaats van de gebruikelijke vloerbedekking, plavuizen of parket kan ook worden gekozen voor kurk of marmo- floor. Van de schors van kurkeiken kan kurkparket worden gemaakt. Zo'n natuur lijke vloer is makkelijk schoon te maken en ziet er mooi uit. De schors van de eiken groeit in negen jaar weer aan en kan daar na opnieuw worden gebruikt. Duurzamer kan bijna niet. Marmofloor is hetzelfde als marmoleum, allleen bestaat het uit platen die zelf kunnen worden gelegd en niet ver- lijmd hoeven te worden. Marmoleum is ook een natuurlijk product, gemaakt van lijnolie, houtmeel, hars, jute en kalksteen. Deze materialen zijn volledig biologisch af breekbaar. De muren kunnen een leemstuc-afwer- king krijgen. Leemstuc bestaat uit zand en klei en heeft goede vocht- en temperatuur- regulerende eigenschappen; het blijft 's zo mers koel en 's winters warm. De verf op muren bestaat uit natuurlijke grondstof fen, zoals plantaardige oliën, harsen, was- soorten, plantaardige oplosmiddelen en natuurlijke pigmenten. Ook de meubels zijn van 'vernieuwbare' materialen. FSC-teak (FSC is het keurmerk Keuken In de keuken moeten we niet te veel weggooien. Eet bewust: een aardappel belast het milieu minder dan een exotisch product dat een wereldreis moet maken of dat in een energieverslindende kas is geteeld. Drink kraanwater in plaats van flessenwater. Apparatuur Zet tv, pc en andere apparaten echt uit als ze niet worden gebruikt. De standby-stand van veel apparaten verbruikt energie. Verwarming Vloerverwarming geeft gelijkmatige (stralings)warmte en vanwege de relatief lage temperatuur weinig stofdwarreling. Er zijn ook geen radiatoren nodig. Toilet Er zijn wc's met een spoelsysteem dat gebruik maakt van regenwater. Ook bestaan er ecotoiletten die geen water gebruiken. Deze wc maakt van het 'sanitaire' afval natuurlijke mest die in de tuin kan worden gebruikt. Zorg in ieder geval voor een wc met een waterzuinig spoelsysteem. Warmtepomp Een warmtepomp maakt gebruik van natuurlijke (en gratis) warmte in de grond en de lucht. De warmte wordt doorgegeven aan het verwarmingssysteem in huis. van hout dat via verantwoord bosbeheer wordt gekapt), bamboe en palmhout zijn daar voorbeelden van. Wat we aan de muur hangen, kan ook bijdragen aan een duurzamer samenleving. Denk eens aan kunstzinnige producten met een FairTra- de-kenmerk, dat garandeert dat het om kunst uit derdewereldlanden gaat, waar voor de maker een eerlijke prijs heeft ge kregen. ie niet vies is van zijn eigen afval, kan ook overwegen het toilet aan te passen. Een wc met een water zuinig spoelsysteem, dat gebruik maakt van bijvoorbeeld regenwater, is een moge lijkheid. Een flinke stap verder gaat het eco- Warmtewisselaar koelt het leiding water met het koude grondwater. Buizen gaan 100 meter de grond in. Warmte- en koude-opslag 's Zomers wordt koud grondwater gebruikt om het pand te koelen. Het water dat hierdoor opwarmt, wordt in de winter gebruikt om het grondwater te verwarmen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 88