spectrum 16 5 van de duurzaamheidsboodschap Moeder Aarde heeft het moeilijk. Opwarming, stijging van de zeespiegel, CO,-uitstoot, ontbossing, dreigende energietekorten, onherstelbare schade aan de natuur. Deze Spectrum is volledig gewijd aan het thema 'duurzaamheid'; zuinig zijn op Moeder Aarde. Wat doen bedrijven en overheden in het belang van natuur en milieu? En welke bijdrage kunnen wij als kleine wereldburgers leveren om te zorgen dat er na ons nog een leefbare wereld overblijft? Opiniepeiling: hoe duurzaam leeft u? Energieverslinders in en om het huis Arbeidsmarkt ligt open voor klimaatspecialist Q De ecomode is de truttigheid voorbij 10 Wordt waterstof de vervanger van benzine? De pieper is een wereldreiziger geworden Plannen liggen klaar voor klimaatneutrale straten IQ Recycling: van de oude pc gaat bijna niets verloren PZC Zaterdag 19 april 2008 Uitgave Wegener Nieuwsmedia Eindredactie Bauke Boersma, Carel Thijssen Beeldredactie Chantal van Wessel Vormgeving Ben Vosseberg Foto voorpagina Corbis Coördinatie Monique Couwenberg Reageren featureredactie@wegener.nl Verkondiger oedkeurende blik. Zijn gast is van 22 kilometer ver fietsend naar Boxtel gekomen. Dat be valt Jan Juffermans wel. De fiets is, naast de trein, ook zijn favoriete vervoermiddel. Een auto bezit hij al 27 jaar niet meer. „Daar spaar ik zo veel geld mee uit, dat ik af en toe een jaar vrij kan nemen." Juffermans is in Nederland dé verkondiger van de duurzaamheidsgedachte. Hij zoekt in zijn eigen leven ook zeer consequent de alledaagse vertaling daarvan. Tot in de kleinste dingen. In een boek uit 2006 be schreef hij honderd zelf gezette stappen naar een duurzamer leven, ook waar het mis ging. Geen auto dus. Die zijn tegenwoordig wel iswaar grotendeels van gerecycled materi aal en qua brandstof zuiniger dan ooit, maar Juffermans, senior medewerker van De Kleine Aarde, maakt daar meteen een kanttekening bij. „Auto's van nu zijn ge middeld ook driehonderd kilo zwaarder. Dat betekent weer méér energieverbruik." Zo is het met veel dingen, zegt hij. De tech niek schrijdt voort, de zonnecollector en de spaarlamp burgeren in. De bedoelingen zijn prima. Maar wat heeft de planeet er aan als de burger zijn leefstijl niet navenant verandert? „Iedereen is er inmiddels wel van doordrongen dat het de hoogste tijd is. Maar de consumptie, en dus het beslag dat we op de aarde leggen, blijft maar toene men. Met een zonnepaneel op je dak kun je zeggen: 'alles komt van de zon, dus die keer extra douchen maakt niet uit'. Je kunt ook je tuin vol zetten met spaarlampen als buitenverlichting. Ik noem het de omge keerde processie van Echternach: één stap vooruit, twee stappen terug." Mede dankzij het klimaatalarm van Al Go re heeft de duurzaamheidsboodschap de wind in de zeilen. Na dertig jaar aandacht vragen, zou je uit de mond van Juffermans iets van triomf vermoeden. Niets daarvan. Hij denkt al lang verder. Er is dus nog werk genoeg aan de winkel. „Als De Kleine Aar-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 86