media rrf 59 media@wegener.nl 024-3650570 Oranje's zegetocht na het EK 1988 staat centraal in de eerste aflevering van Andere Tijden Sport. Ad van Liempt. foto Leendert Jansen/CPD boek van Geert Mak waarvan de auteur het reilen en zeilen in het Europa van de vorige eeuw onder de loep neemt, was een onver wacht groot succes. Zakken vol bo ze brieven met inhoudelijke kritiek kwamen er binnen toen de eerste cyclus was afgelopen. „Tegelijkertijd zijn er nog nooit zo veel veren in mijn reet gestoken, zegt Roel van Broekhoven, pro grammamaker en eindredacteur van In Europa. „Ik hoopte aanvan kelijk op rond de 500.000 kijkers, maar uiteindelijk werden het er bijna twee keer zo veel. Eén keer hadden we zelfs meer dan een mil joen. Bij de VPRO blikken we al ja ren terug naar het verleden. Bij het programma Diogenes was ons cre do dat je het heden pas begrijpt als je naar het verleden kijkt. Kenne lijk heeft geschiedenis nu pas de geur van succes. Verheugend, want door In Europa merkte ik hoe schrikbarend weinig mensen van hun eigen geschiedenis weten." Van Broekhoven denkt dat ook meespeelt dat veel kijkers genoeg hebben van 'onbenullige' tv. „Er is zoveel infantiele televisie. Ik ken massa's mensen die zeggen dat ze eigenlijk bijna nooit meer kijken. Juist die mensen schakelden wél in voor In Europa. Dat voelde dan wel weer als een opsteker. Er is méér dan Boer Zoekt Vrouw. Bij de pu blieke omroep hebben ze godzij dank in de gaten dat er behoefte is aan programma's die ergens over gaan. Dat er ook een soort plicht is programma's te maken die minder makkelijk weghappen. Als ik kij kers via zo'n afschuwelijk kijkerspa nel voorafhad gevraagd of we een programma als In Europa zouden moeten maken, hadden ze massaal 'nee' gezegd. Maar als het er is, kij ken ze dus wel." Volgens Van Broekhoven bewijst het succes van Andere Tijden dat de belangstelling voor geschiedenis vermoedelijk geen tv-hype is. Van Liempt: „Het is de vraag of Andere Tijden meelift op een golf of dat het programma die golf zelfheeft veroorzaakt. Er is door de jaren heen natuurlijk wel een soort ei gen stijl ontwikkeld. Neem Andere Tijden Sport. Zo'n documentaire neemt van idee tot uitvoering zes weken in beslag, maar dan ben je wel twee niveaus hoger. Iedereen kan wel een rits polygoonfilmpjes uit het archief achter elkaar flikke ren, dan heb je ook vast een leuke film, maar wij gaan twee stapjes verder." Inmiddels dienden VPRO-ers en NPS-ers bij hun directies een plan in voor een échte geschiedenisafde ling. Van Liempt: „De directies moeten er maar mee de boer op bij de raad van bestuur. Ik snap wel dat het misschien een stap te ver is voor omroepland. Geen idee of het haalbaar is. Nu functioneert het op zich ook prima." Van Broek hoven is er geen voorstander van: „Je moet ruimte houden voor klei ne programma's én creativiteit." PZC Zaterdag 19 april 2008 op tv scoort TT iJA redactie.media@wegener.nl 024-3650570 Reageren? redactie.media@wegener.nl 'Pauw en Witteman' dagelijks op mobiel of iPod Pauw en Witteman wordt vanaf deze week in 5 minuten als vodcast aan geboden via de website www.pauw- enwitteman.nl. De vodcast, die te bekijken is via iPod of mobiele tele foon, is een samenvatting met hoog tepunten en spraakmakende mo menten uit de talkshow van de vori ge avond. De 5-minutenversie van het programma, al sinds een paar maanden te bekijken op de website, is nu dagelijks vanaf 13.00 uur te downloaden. Op de site staat duide lijk uitgelegd hoe het werkt en hoe je jezelf hierop kunt abonneren. Vara springt in de bres voor klokkenluiders De Vara besteedt de komende we ken volop aandacht aan klokkenlui ders. De omroep heeft zich ten doel gesteld dat er binnen een jaar een regeling moet komen, die goede be scherming biedt aan een werkne mer die misstanden binnen zijn on derneming aan de kaak stelt. De om roep gaat spotjes op radio en televi sie uitzenden en diverse program ma's zullen aandacht besteden aan de actie. Deze week startte de om roep de website www.klokkenlui- ders.tv. Morgenavond wijdt Zembla haar uitzending aan klokkenluiders. Herman den Blijker richt zich nu op de hobbykok Herman den Blijker is een van RTL's kijkcijferkanonnen. Mijn Tent is Top, met wekelijks ruim een miljoen kij kers, beleeft dinsdag de finale. Den Blijker heeft daarna geen tijd voor rust. Hij is druk met zijn nieuwe se rie Herrie aan de Horizon, waarvoor hij hobbykoks zoekt die hun kun sten op tv durven tonen. Den Blijker roept hobbyisten op zich te melden. Prijs voor de winnaar? Koken voor de koningin. Al mag Den Blijker, op last van de Rijksvoorlichtingsdienst, dat niet meer gebruiken in zijn pro motiefilms voor het programma. KRO-detectives als alternatief voor EK Voetbal De KRO gaat de strijd om de kijker aan met het EK Voetbal in Zwitser land en Oostenrijk. Vanaf 7 juni pro grammeert de KRO tegenover iede re voetbalwedstrijd een spannende detective. Daaraan voorafgaand komt de omroep op 31 mei voor de achtste keer met de detectivenacht op Nederland 2. De kijker bepaalt dan zelf welke detective wordt uit gezonden. Alle detectives waaruit de kijker kan kiezen, staan beschre ven op www.detectives.kro.nl. Het aanbod varieert van A Touch of Frost tot Taggert en Rebus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 69