43 wonen Pure plantenpret voor jonge tuinier m rrf Wie een tuin aanlegt, doet er goed aan een strookje te reserveren waar kinderen zelf kunnen tuinieren. Op die manier ontwikkelen ze groene vingers en maken ze kennis met de seizoenen. Eén vierkante meter is voldoende voor een zomer vol plantenpret, ontdekte Corine van Zuthem. En wedden dat ze groenten uit hun eigen tuin wél lusten? Hoe berg ik mijn winterschoenen, bijvoorbeeld (leren) laarzen, goed op tijdens de zomer? Hoe verwijder ik gemorste stempelinkt van mijn lichtkleurige, synthetische, vaste vloerbedekking? iJsL^ wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 19 april 2008 Kinderen voelen zich van nature aangetrok ken door de tuin. Niet alleen om er lekker in te ravotten, maar ook om er op ontdekkingsreis te gaan. Lieveheersbeestjes zoeken, zelf 'parfum' maken van rozenblaad jes of vlinders tellen. Nóg leuker is het natuurlijk om een eigen tuintje te hebben. Op die manier maken kinderen spe lenderwijs kennis met de seizoe nen en het proces van groeien en bloeien. Lekker wroeten in het zand prikkelt bovendien de zintui gen en is goed voor de motoriek. Veel ruimte is niet nodig: één vier kante meter is al voldoende. Geen tuin maar wel een balkon? Dan volstaat een flinke plantenbak of een aantal eenvoudige bloempot ten. Tip: laat kinderen de potten zelf beschilderen. Een mooi moment om het kroost de verantwoordelijkheid te geven over een eigen lapje grond is als zij ongeveer 6 jaar oud zijn. Kies voor de allerkleinsten voor een tuintje met weinig onderhoud, maar met maximaal resultaat. Fruit en groenten uit eigen tuin lusten kinderen vaak wél. foto Tuinplezier voor kids'/Kosmos Met eenvoudige bolgewassen zo als blauwe druifjes en krokussen in het voorjaar bijvoorbeeld, ge flankeerd door kanariegele en zuurstokroze primula's. En met plantjes die het altijd goed doen, zoals viooltjes. In het late voorjaar kunnen de kleine tuiniers zelf zaaien. Pom poenen en zonnebloemen zijn heel geschikt omdat de planten snel groeien en de zaden door hun grootte gemakkelijk te hante ren zijn. Hou er wel rekening mee dat één pompoenzaadje een me terslange plant kan opleveren. De meeste kinderen zijn gek op felle kleuren. Veel eenjarigen leve ren een bont palet op en bloeien lang door. Er kan bovendien vaak eindeloos van geplukt worden. Sa lie, geurgeranium en munt heb ben een lekker aroma. En laven del natuurlijk. Aan het eind van de zomer kunnen de zaadjes geoogst en gedroogd worden. Laat kinderen een paar oude lap jes stof versieren met textielstif- ten. Zaadjes erin, mooi strikje er om en klaar is het geurzakje. Nog meer lekkere luchtjes? Wat te denken van de dropplant (iagastachefoeniculumde chocola- decosmea (cosmos astrosangui- neus) of melianthus majorLaatst genoemde plant ruikt bij wrijving naar pindakaas, maar is vanwege zijn grootte (2 meter hoog!) min der geschikt voor een kleine tuin. Lekkerbekken kunnen hun tuin tje vullen met planten waarvan veel valt te snoepen en te oog sten. Is het kind een slechte eter? Dan krijgt het misschien meer in teresse in wat er op het bord ligt als het uit het eigen tuintje komt. Want pastasaus van zelf gekweek te kerstomaatjes, courgettes en ba silicum smaakt natuurlijk véél lek kerder. Ook geschikt zijn aard beien, radijsjes en suikermaïs. In een minimoestuin passen verder eetbare bloemen zoals Oost-Indi sche kers en goudsbloemen. Iets oudere kinderen kunnen aan de slag met experimenten. Avoca do- en sinaasappelpitten laten ontkiemen bijvoorbeeld (pit eerst laten weken in water). Of zaailin gen kweken van eikels en kastan jes. Plantjes eerst in een pot met aarde plaatsen, en later in de tuin. En wat te denken van een pinda- plant? Stop in april of mei een doppinda in een potje (maak een sneetje in de dop zodat de zaden sneller kiemen), en zet deze op een warm plekje. Verpot de zaai lingen in een grote pot en zet de planten als ze bloeien in de tuin. Om er geen misverstand over te laten bestaan van wie het tuintje is, kunnen kinderen met tuinkers hun eigen naam zaaien. P5-J1 Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Bijzonderheden kindertuin Lokaliseer een kindertuintje niet al te ver van het huis zo dat de kleine tuiniers ook van achter het raam kunnen zien hoe het hun plantjes vergaat. Leer kinderen dat ze nooit zo maar iets uit de tuin in hun mond mogen stoppen. Op de site van Stichting Consu ment en Veiligheid (www.veilig- heid.nl) staat een lijst met gifti ge tuinplanten. Er zijn ook plan ten waarvan de zaden giftig zijn, zoals papaver en lathyrus. Gebruik in een kindertuintje geen chemische bestrijdings middelen. De meeste tuincentra hebben speciaal kindergereedschap in het assortiment. Meer lezen? Half mei verschijnt het boek Tuinplezier voor kids van Catherine Woram Mar- tyn Cox. In het boek staan ge makkelijk te realiseren tuinpro- jecten voor kinderen en knut- selideeën met natuurlijke mate rialen (Uitgeverij Kosmos, prijs 17,50 euro). door Laura Janssen en Bauke Boersma redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Met het zomerseizoen voor de deur kwam deze vraag op bij lezeres M. de Jonge. Makkelijk te beantwoor den als je twee paar schoenen hebt, maar de gemiddelde Nederlandse vrouw heeft veel meer paren in de kast staan. Hilde Verdijk, professio nal organizer, geeft enkele bruikba re adviezen: „Maak schoenen goed schoon voor je ze langdurig opbergt en poets ze. Hoewel dit veel ruimte in beslag neemt: vul de laarzen met proppen papier voor behoud van het model. Stop de schoenen terug in de originele schoenendoos. Plak een foto van het paar op de doos." En als je de doos niet bewaard hebt? „Er zijn ook kledinghangers met knijpers waaraan je laarzen op kunt hangen, zodat ze niet op de bo dem van je kledingkast rondslinge ren. Om ruimte te besparen, zijn er nog de platte rollerboxen voor on der het bed. Zolang leren schoenen maar droog bewaard worden." Kijk voor meer tips over bijvoor beeld de 'winter-zomer-wissel' op www.yourganize.nl Fantastische tip! Maar voor F. de Bruijne te laat. Zijn lichtkleurige, synthetische vaste vloerbedekking is besmeurd met stempelinkt. 'Per ongeluk', meldt De Bruijne, maar daar wordt het probleem niet klei ner van. Had hij maar gedaan wat Het grote was- en schoonmaakboek van Christina Zacker tipt: 'Bijna 90 procent van alle vlekken is te verwij deren met lauw water, mits ze met een na het ontstaan worden behan deld.' De Bruijne wist dat niet, mail de zijn vraag en moest een tijdje op antwoord wachten. Hij heeft nu dan ook meer aan de volgende raad uit het boek: 'Verwijder ingedikte en in gedroogde resten met de rug van een mes of met een lepel. Ga daar na de oude vlek te lijf met lauw wa ter.' Scheut citroensap, ammonia of terpentine erbij, kan heilzaam zijn. Werkt dit niet, vervolgt Zackers, dan is het tijd voor grover geschut: 'Behandel de vlek met een product met oplosmiddelen'. Nadeel: 'De vloerbedekking wordt na de behan deling sneller vuil dan voorheen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 51