41 wonen inhet kort Voor een fijn nest om in te wonen, is soms meer nodig dan een nieuw verfje of mooie meubels. Ook straling van draadloze telefoons, tv's en computers kunnen ervoor zorgen dat het huis niet fijn voelt, vindt Chantal Heesakker, oprichter van adviesbureau Heart For Home. Caroline Cöttgens sprak met haar. wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 19 april 2008 Gezond in stralingsvrij huis Ruim een jaar geleden richtte Chantal Heesak ker haar adviesbureau Heart For Home op. Daarmee wil ze men sen helpen een gezonde woon-, werk- en leefomgeving te creëren. Want dat de omgeving van in vloed kan zijn op de gezondheid, ondervond ze zelf Een jaar lang kampte ze met gezondheidsklach ten. „Ik wil mensen niet bang, maar wel bewust maken." Met hoofdpijn en oogklachten trok Heesakker van de ene naar de andere arts. „Naar wie ik ook ging, huisarts of neuroloog, ze konden allemaal niks vinden. Ze zeiden dat het waarschijnlijk tus sen mijn oren zat." Een alternatieve genezer stelde een andere diagnose. „Hij vertel de me dat ik elektrosensitief was: zeer gevoelig voor straling die af komt van bijvoorbeeld telefoon masten, draadloze telefoons en draadloze computernetwerken." Chantal Heesakker. foto Roland de Bruin/GPD Bij zijn meting bleek de straling in huis daadwerkelijk te hoog. Dus ging het draadloze computer netwerk de deur uit, evenals de draadloze telefoon. Straling van buitenaf werd geweerd met stra- lingwerende folie op de ramen en speciale verf voor op de muren. Daarbij bleken ook het verstelba re bed en een aantal lampen een elektrisch veld af te geven. „We trekken nu in de slaapkamers alle stekkers er 's nachts uit. Door al deze maatregelen verdwenen mijn klachten in huis." Dat mobiele telefoons werken met behulp van straling is inmid dels alom bekend. Dat juist het stralingsveld rondom apparaten in huis klachten kan veroorzaken, daar staan we volgens Heesakker nog te weinig bij stil. „De ene per soon is natuurlijk gevoeliger dan de andere. Klachten kunnen gelei delijk ontstaan. Zie het als een emmer, die na verloop van tijd kan overlopen." Haar eigen ervaring wil ze graag delen. „Ik wijs mensen vooral de weg. Een consult bij mij duurt on geveer twee uur. Aan de hand van praktische tips stel ik een stappenplan op. Ook werk ik nauw samen met een woonbio- loog. Die kan in huis een meting uitvoeren. Zo krijg je het juiste beeld van wat er aan de woonom geving verbeterd kan worden." Heart For Home kijkt naar meer dan alleen straling. „Ook gezonde lucht en gezond water maken je huis een meer leefbare plek." Zo heeft Heesakker speciale luchtfil- ters en gebruikt ze uitsluitend wa ter uit een vitaliser, een apparaat dat kraanwater energetisch op laadt. Daardoor heeft het dezelfde werking als in de natuur. Ze merkt op dat mensen voor der gelijke maatregelen nauwelijks aandacht hebben. „Woonitems op tv en in bladen benadrukken vooral dat het hip is je huis leuk in te richten. Op het onderhoud van het lichaam en op wat echt gezond is, letten we veel minder." Heesakker vindt dat de woning een veilig toevluchtsoord moet zijn. „Sfeer is belangrijk, maar het is ook fijn als je huis een plek is waar je écht bij kan komen van de buitenwereld." Ze vindt het daarom jammer dat er zo weinig aandacht is voor de gevolgen van straling en de lucht kwaliteit in huis. „Maar dat komt illustratie Mark Reijntjens wel. Destijds ging het zo ook met asbest. Er wordt eerst jaren onder zoek gedaan voordat er iets ge beurt. Ik wil vooral preventief be zig zijn. Ik ben hier pas mee be gonnen toen ik klachten had. Ik merk echter dat het mijn gezin ook goed heeft gedaan. Mijn man en kinderen voelen zich energie ker en zijn minder vaak ziek. Ik help graag anderen met mijn ken nis hun huis gezond te maken." www.heartforhome.nl fiK* Reageren? redactie.wonen@wegener.nl redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Nederlander investeert weer meer geld in (inrichting) tuin De Nederlander heeft in 2007 weer meer geld in zijn tuin geïnvesteerd dan een jaar eerder. Bleef de teller in 2006 al op een aanzienlijk bedrag steken, net boven de drie miljard euro, vorig jaar pompten we met z'n allen ongeveer 3,8 miljard euro in de (inrichting van de) tuin. De stij ging ten opzichte van 2005 be draagt zelfs maar liefst 1,4 miljard euro. Bovenstaande gegevens blij ken uit een enquête van onderzoeks bureau GfK. Opdrachtgever van het onderzoek is het Productschap Tuin bouw en Tuinbranche Nederland. Verkoop je huis zelf, met 'beetje hulp' van makelaar Zelf een woning verkopen, maar dan wel met een beetje hulp van een makelaar: dat is het idee achter de site beetjehulp.nl, die onlangs ge lanceerd is met een redelijk agressie ve televisiecampagne. Het systeem werkt, zo beweren de initiatiefne mers. Woningen op de site zouden gemiddeld veertig dagen te koop staan, terwijl woningen bij NVM-ma- kelaars gemiddeld 87 dagen nodig hebben voordat zich een koper meldt. Wie zijn woning op een ande re internetsite plaatst, moet zelfs 123 dagen geduld hebben. Het aantal verkochte huizen is de laatste maanden gedaald, foto CPD Minder woningen verkocht in eerste kwartaal van 2008 Het aantal woningen dat in het eer ste kwartaal van 2008 is verkocht, ligt 8 procent lager dan in het eer ste kwartaal van 2007. Dat blijkt uit de laatste kwartaalanalyse van de NVM. Voorzichtigheid, veroorzaakt door de kredietcrisis in Amerika, wordt door de NVM als reden aange voerd. Uit de analyse blijkt verder dat de woningprijs in het eerste kwartaal van 2008 gemiddeld met 0,4 procent is gestegen ten opzichte van het vierde kwartaal van 2007. De vierkantemeterprijs steeg ook, 0,7 procent. Meer info: www.nvm.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 49