m m 27 reizen Q SI SI SI reizen@wegener.nl 024-3650360 Wie echt ongerepte natuur wil zien, kan het beste te voet de bergen ingaan. Johan Bosveld trok zijn wandelschoenen aan en onderzocht wat er komt kijken bij een trektocht door de bergen. Nederland heeft geen ber gen en dus hebben de meeste Nederlanders geen gevoel voor ber gen. Wie toch de hoogte in wil, zal zich daarom terdege moeten voorbereiden. Het belangrijkste is een goede gezondheid en conditie, want bergwandelen vergt veel van het lichaam. Wie de voorbereiding nog serieuzer wil aanpakken, kan overwegen een cursus te volgen, bijvoorbeeld de bergwandelwork- shop van de Koninklijke Neder landse Klim- en Bergsport Vereni ging (NKBV). Bij de voorbereiding hoort natuur lijk het uitzoeken van tochten op een acceptabel niveau. Overschat jezelf niet en begin met eenvoudi ge tochten. Blauwe routes zijn het makkelijkst, gevolgd door rood en tenslotte zwart waarvoor je soms klimmateriaal nodig hebt. Neem vervolgens voldoende tijd voor het aanschaffen van een goede uitrus ting. Om te beginnen de schoe nen. Bedenk dat elke honderd gram die een schoen weegt het ge voel geeft dat er een pond op je rug bijkomt. Goede wandel- en bergschoenen zijn ingedeeld in vijf klassen van A tot en met E. Daarbij staat A voor lichte wandel schoenen die geschikt zijn voor glooiend terrein terwijl aan de zwaarste E-uitvoering stijgijzers kunnen worden bevestigd voor ex treme klimomstandigheden. Een goede wandelschoen moet wa terdicht zijn én als gegoten zitten. Drukpunten die je al voelt bij het passen zijn een teken dat je op zoek moet naar een ander model of merk. Bij de grote teen moet iets minder dan een centimeter ruimte zijn. Schoenen moeten al tijd - ook de zogeheten softwal- kers - worden ingelopen. Ga naar een goede (buiten)sportwinkel waar ze advies kunnen geven. Sokken worden nog wel eens stief moederlijk behandeld, terwijl ze medebepalend zijn voor het wan- delcomfort. Net als schoenen is het een heel persoonlijke keus, maar let ook hierbij goed op de pasvorm. Sokken moeten tijdens het wandelen onze stappen dem redactie.reizen@wegener.nl Een berggids verkent het parcours. pen en mede voorkomen dat we blaren lopen. Bovendien moeten ze het vocht afvoeren. Veel wande laars zweren daarom bij een dun ne synthetische binnensok gecom bineerd met een wollen buiten sok. Als je een keuze hebt ge maakt, probeer dan één paar gedu rende een tijdje uit voordat je er meer van koopt. Let ook op of de sokken snel drogen. De rest van de kleding is afhanke lijk van het seizoen. Besef echter wel dat het weer in de bergen snel kan omslaan; het zonnetje in de ochtend kan 's middags plaats ma ken voor wind en regen en in het meest extreme geval sneeuw. Een goed ventilerend regenjack én een warm fleecejack of-vest zijn on ontbeerlijk. Zoek er een broek bij die lekker zit en die bij voorkeur snel droogt. Wie echt de kou in gaat, kan ook denken aan ther 024-3650360 Chalet met alles erop en eraan in Val Gardena In het Italiaanse Val Gardena runnen twee Nederlanders sinds dit seizoen een eigen cha let. Chalet Carolina is een 'cate red chalet', zodat je je als bezoe ker nergens om hoeft te bekom meren. Met name wielrenners, mountainbikers, motorrijders, nordic walkers en verder ieder een die van de Dolomieten wil genieten, zijn van harte wel kom. Olifantreis voor bescherming Thaise dieren Sawadee Reizen houdt drie keer een 22-daagse olifantreis door Thailand. De opbrengst gaat naar Bring the Elephant Home, een stichting die zich inzet voor bescherming van Thaise olifanten. De vertrekdata zijn 1 november, 7 december en 9 janua ri 2009. Kosten per persoon: 2.295 euro. Op het programma staan on der meer het voeren en schoon schrobben van olifanten en ontwa ken met een tetterende olifant. foto Frits Meyst/Adventure4ever.com mo-ondergoed. Draag kleding zo veel mogelijk in laagjes: beter een dun katoenen shirt met daaronder een thermo-hemd dan één dikke trui die niet uitkan. Ook de rest van onze uitrusting wordt bepaald door het type wan deling dat we willen maken. Voor een eenvoudige bergwandeling met een goede routeaanduiding is niet zoveel nodig, maar wie wat avontuurlijker de bergen ingaat Keycamp zorgt goed voor kleine kinderen Keycamp Holidays kent 'Mini World', 'Mini Fun Station' en 'Tumble Tots'. Ingewikkeld klin kende termen, maar dankzij deze voorzieningen zijn kinderen van de babyleeftijd tot en met 5 jaar onder de pannen op speciaal ge selecteerde Keycamp campings in Frankrijk. De campings bieden veel extra's voor kinderen, zoals speciale toestellen. PZC Zaterdag 19 april 2008 kan niet zonder kompas, detail kaarten en/of eventueel gps-navi- gatieapparatuur. Voor meerdaagse trektoch ten kan een tent en slaap zak noodzakelijk zijn. Als alternatief kun je van berghut naar berghut wandelen. Bovendien kan overal in Europa tussen hotels en pensions worden gewandeld. Wie een tent en slaap zak meeneemt, kan niet zonder een grote rugzak. Probeer er veel uit en stop er nooit meer dan 20 ki lo in (twee paar sokken is voldoen de) en vergeet de regenhoes niet. Denk er aan dat je alles zelf moet dragen en dat na acht uur elk pondje tien kilo lijkt te wegen. Voor onderweg is vocht een eerste levensbehoefte: gewoon water of iets anders, als we maar niet uit drogen. Op het gebied van eten is van alles mogelijk: van mueslire- pen of gewone lunchpakketjes tot complete instant-maaltijden. Zorg voor voldoende koolhydraten (on ze brandstof). Of je nu een meer daagse 'trekking' gaat maken of een dagtocht, vergeet het EHBO-setje niet met goede blaren- pleisters (Compeed) en aspirine, maar ook zonnebrand (in de ber gen is de UV-straling sterk) en een reservebril (of lenzen). Neem ook een fluitje voor noodsignalen mee. En dan zijn we bepakt en bezakt. Het is verstandig om voordat je de bergen intrekt nog een keer de weersvoorpelling te bekijken: is er slecht weer op komst, overweeg dan een korte en eenvoudige tocht. Elke 300 meter stijging is ge middeld een uur langer lopen, houd daar rekening mee. Laat ie mand 'beneden' weten waar je naar toe gaat. Als je geen ervaren wandelaar bent, ga dan niet alleen. En eenmaal onderweg: stop als je om je heen wil kijken, er zijn va ker wandelaars verongelukt die on voldoende op het pad letten. Veel berggroeten! m Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Meer informatie Veel informatieve verwijzingen staan op www.bergwandelen.startkabel.nl De wandelsite van de ANWB biedt goede informatie over uitrusting: www.oppad.nl y www.indebergen.nl heeft veel berg- wandelsuggesties Informatief is ook www.nkbv.nl - de site van de Neder landse Klim- en Bergsport Vereni ging- Daarnaast hebben de gespecialiseer de reis- en sportwinkels veel boeken (en dvd's) en rourtekaarten. Beleef het leven van vroeger in Alpbachtal In het Oostenrijkse Alpbachtal heeft men deze zomer een zogeheten family-survival-camp ingericht. In Brandenberg, om precies te zijn. Hier kun je vlees grillen als de Kel ten en slapen als een indiaan. De he le familie wordt onder professionele begeleiding een dag lang voor avon tuurlijke uitdagingen gesteld. De prijs voor een survivaldag bedraagt 25 euro voor volwassenen en 20 eu ro voor kinderen. www.sawadee.nl www.keycamp.nl www.alpbachtal.at www.chalet-carolina.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33