25 reizen Als je toch in de streek Campanië bent, kun je niet om een bezoekje aan het antieke Pompeji heen, meent Ronald Vrugteman. Nergens krijg je een beter beeld van het alledaagse Romeinse leven in de oudheid. JF reizen@wegener.nl 024-3650360 PZC Zaterdag 19 april 2008 In '79 na Christus ging het heel snel mis in het Romeinse Pompeji. Zo snel dat vele Pom- pejianen er niet in slaagden het vege lijf te redden bij de uitbarsting van de vulkaan Vesu vius. Ze stierven als gevolg van het inademen van giftige gassen en werden later overdekt met hete as- regens. Het unieke van Pompeji en ook van Herculaneum is dat je door straten en steegjes kunt lopen die nog helemaal intact zijn. Je ziet nog de diepe sporen van de wa gens van de Romeinen en je hebt weinig fantasie nodig om je voor te stellen hoe een winkel in de Ro meinse tijd eruit zag als je de ton nen ziet waarin hete en koude etenswaren en dranken werden be waard. Op de hoek van een straat wijst de gids ons op een zogeheten Thermopolium, een van de veie eetgelegenheden voor de snelle trek. Hoezo McDonald's? De Ro meinen kenden ook al fastfood maar de snacks - vooral soepen en warme wijn - waren wel wat vet armer, dan die van de hamburger gigant. Een wandeling door Pompeji is een echte openbaring. ]e staat plotsklaps in een bakkerij waar ovens staan, die eruit zien alsof er gisteren nog brood in is gebakken. Of je bekijkt een van de prachtige badhuizen. De inwoners van Pom peji wasten zich thuis niet of nau welijks. Voor een grondige reini ging togen ze naar de badhuizen, die waren voorzien van sauna's en ruimten voor massages. Het sociale baden bood tevens prima gelegen heid om zaken te doen. De gids glimlacht ondeugend als ze meldt dat het gebouw op de splitsing van twee straten een ge restaureerd bordeel is. Het is thans een van de grote publiekstrekkers van Pompeji. Nieuwsgierig en een beetje besmuikt stappen de meeste bezoekers deze lupanare binnen. De naam komt van lupa wat wol vin betekent, maar waarmee ook een vrouw van lichte zeden werd Pas acht jaar geleden gaf het mu seum de erotische objecten, waar onder het beeld van de god Pan die de liefde bedrijft met een geit, vrij voor het publiek. Aanstootge vende muurschilderingen in Pom peji zelf werden overgeschilderd met kalk. Bij een van de antieke wijngaarden van Pompeji, de Orto dei Fug- giaschi, passeer je vitrines met af gietsels van slachtoffers - mannen, vrouwen en kindere - van de vul kaanuitbarsting. Een man lijkt naar adem te snakken. De gids legt uit: „Bij de opgravingen werden li chamen van Pompejianen gevon den. Ze zijn waarschijnlijk gestikt. Vlak na de dood komt er lichaams vocht vrij en dat heeft waarschijn lijk gereageerd met de hete as en vormde zo een laag op het lichaam. De zachte delen van het lichaam verbrandden door de hit te, maar het beenderstelsel bleef in tact omdat de hitte niet groot ge noeg was om het te verteren. Daar door kon er later een perfect afgiet sel van gemaakt worden. Bij som migen zie je nog vingerkootjes of delen van de voeten." Een middag is bij lange na niet toe reikend om Pompeji goed te bekij ken. Daarvoor heb je minstens drie dagen nodig. Nu is het bepaald geen straf om, bij voorkeur in voor- of najaar, een week in Cam- panië door te brengen, waar behal ve Pompeji natuurlijk nog ontzet tend veel meer valt te bekijken. Wat te denken van Napels, de prachtige Amalfikust, het eiland Capri en de Griekse tempels in Pae- stum. p>c Reageren? redactie.reizen@wegener.nl ifife Er zijn verschillende manieren om goedkoop naar Napels te vliegen. Zie daarvoor bijvoor beeld: www.skyscanner.net. Voor hotels in Napels of Pom peji, zie: www.booking.com. Handige reisgids: Marco Polo - Pompeji, Amalfi en Capri. Het Romeinse leven in de oudheid wordt steeds meer blootgelegd. Rome SA—If Middellandse Zee SICILIË Vesuvius Pompeji II - aangeduid. In de kleine kamertjes zijn stenen bedbanken en toiletten gebouwd. Overal aan de wanden prijken fresco's van mannen en vrouwen in verschillende seksuele houdingen. Buiten stonden de ta rieven voor de verschillende dien sten van de prostituees aangegeven en de schilderingen maakten duide lijk wat je voor je geld mocht ver wachten. De meeste prostituees waren afkomstig uit Griekenland of het Midden-Oosten, maar vol gens deskundigen kwamen er ook Romeinse vrouwen naar de borde len om er seks met mannen te heb ben. Volgens archeologen, die rond 1750 met de opgravingen begonnen, moet Pompeji talrijke bordelen hebben gehad. Een van hen be schreef de Romeinse stad als een groot erotisch openluchtmuseum met links en rechts afbeeldingen van copulerende mannen en vrou wen, alledaagse gebruiksvoorwer pen in de vorm van fallussen en beelden van fors geschapen goden. Met name onder druk van de machtige katholieke kerk in Italië werden erotische voorwerpen en afbeeldingen uit Pompeji verstopt in onder meer het Nationaal Ar cheologisch Museum in Napels. Sorrento Capri Tyrrheense Zee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 31