reizen- m, Liegen over het weer Elfsteden tocht Een schuldgevoel maakt zich van mij meester als ik me in vorm waan De koninklijke stoet heeft op 30 april in Friesland een prachtig oer-Hollands decor. Franeker, Harlingen en Makkum zijn ideale slenterplaatsjes met fraaie gevels, veel horeca en leuke interieurwinkels, zag Ruud Poels. 'W j reizen@wegener.nl PZC 024-3650360 Zaterdag 19 april 2008 Het is een uur of twee in de middag en de zon staat hoog boven Cartagena aan de Spaanse Costa Cali- da. Dat is hier niets bijzonders, die zon, maar wan neer je net uit de tegenvallende temperatuur van Nederland komt, is het genieten geblazen. Helaas valt de stad op zich een beetje tegen. Cartagena mag dan ooit het nieuwe Carthago zijn geweest, nu is het vooral een grote bouwput. Er zijn nog wat Romein se overblijfselen, zoals een prachtig theater, maar het verval is evident. De vijftien kranen die ik tel boven de skyline van de stad zijn allemaal druk in de weer met het opknappen van een en ander. Helaas betekent dat ook dat men middels moderne architectuur extra glans probeert te geven aan de stad. Jammer. Ik begrijp niet wat er mis is met het herbouwen in oude stijl. Grote delen van Amsterdam zijn in de loop der tijd ook al door nieuwerwetse lelijkheid om zeep geholpen. In Cartagena zie je hetzelfde gebeuren. Maar goed, ze moeten het zelf maar weten. Je vergeeft een stad trouwens veel wanneer in februari het zonnetje schijnt en de temperatuur rond de twintig graden schommelt. En het is opvallend hoe snel je went aan dat mooie weer! Elke middag rond lunchtijd rijden we een kilo meter de stad uit richting het kleine plaatsje Escombras. In een piepkleine baai ligt visrestaurant 'Mares Bravas' ver borgen. Dat wordt onze vaste plek voor de lunch. De zon min of meer recht boven ons, geen zuchtje wind. Rechts van de tafel een emmer ijs waarin een Torres Fransola en twee kleintjes mineraalwater. Op het bord een bescheiden zeebaars of een andere verse aanbieding. Elke middag vin den we wel weer twee visjes met onze namén er op. Het is niet moeilijk om je op deze manier even helemaal gelukkig te voelen. Maar er ligt een addertje op de loer. Is dit wel werk? Verdien ik dit eigenlijk wel? Een calvinis tisch schuldgevoel maakt zich steevast van mij mees ter wanneer ik me net in optimale vorm waan. Plot seling denk ik dan: hoe zouden ze het in Nederland hebben? Daar hoefik uiteraard niet lang over na te denken. Koud, waarschijnlijk. Ook in Cartagena verschijnen kranten met het weer bericht voor Amsterdam, dus ik weet hoe het thuis front lijdt. Omdat regelmatig contact op prijs ge steld wordt, bel je af en toe op. Ik probeer elke op merking over het weer zo veel mogelijk te mijden. Maar dat is moeilijk. Aan het einde van zo'n gesprek komt vaak nog even de praktische vraag: en uhh, hoe is het weer? Ik weet dan inmiddels hoe natgeregend en verkleumd de kids van school zijn gekomen en welke winterse buien er morgen weer voor hen in het verschiet liggen. Op zo'n mo ment kijk ik naar de graten van de zeebaars en de laatste slok wijn. Wat zal ik zeggen? De waarheid of hou ik het dra gelijk? 'Frisjes', meld ik dus. „Vanmorgen een buitje gehad en nu schijnt af en toe de zon. We zitten net even snel een tosti weg te werken. Nee hoor, de trui komt goed van pas." Ik merk dat zoiets op prijs gesteld wordt. Waarom zou je de thuisblijvers kwetsen door ze eens even flink in te wrijven dat zij op de verkeerde plek zitten? Nee, dat oogst geen waar dering. Je bent toch al lekker 'op vakantie' en dan ook nog eens de loftrompet steken over het weer. Beter van niet. Je moet het natuurlijk ook niet overdrijven. Vanaf een zinde rend strand vertellen dat storm en regen van de partij zijn, is onverstandig. Daarvoor is het tegenwoordig allemaal te controleerbaar via het almachtige internet. Nee, een klein beetje onaangenaam, dat is beter. Fris windje, veel wolken, af en toe een spatje. Net genoeg om aan te geven dat het gro te genieten er ook hier niet bij is. Wanneer ik in Cartagena de verbinding verbreek, wis ik me het zweet van het voorhoofd. Het wordt nu toch wel erg warm. Mijn hoofd gloeit helemaal. En dan besefik dat er nóg een gouden regel is voor een schuldvrij verblijf ver van huis: sunblock. Maar het is nu te laat. De neus is al behoor lijk verbrand en ik zal met een verrassend bruine bakkes te rugkeren. Hoe leg ik dat nu weer uit? Morgen toch het weer bericht maar een beetje aanpassen. Slenterstadjes De Zoutsloot in Harlingen is een staaltje fraaie renovatie. per fiets met bagagevervoer of met riviercruiser (seniorenbootreis). www.frieslandholland.nl of bel voor gratis vakantiegids: 0561 - 61 53 64 Franeker laat zich in één oogopslag aan ons zien. We schatten de afstand van de heilige grond waar we op staan tot de uit de kluiten gewassen Samen op Weg kerk aan de overkant op vijf minu ten lopen. We zullen er ruim twee uur over doen. Dat heeft alles te maken met de fraaie pandjes en leuke winkels die we onderweg te genkomen. Maar eerst de heilige grond. Jaar lijks komen hier tienduizend men sen kijken naar dé kaatswedstrijd van Friesland. Het gras ligt nu al als een biljartlaken te wachten op de vijfde woensdag in juli. De dag van Franeker. Vanuit onze oog hoek zien we een wit etablisse ment, dat ook al één dag per jaar het middelpunt van Friesland is. Rond kerst komen alle Friese stu denten uit heel Nederland hier in de 'Bogt fen Guné' samen om feest te vieren. Het is wat er nog rest van universiteitsstad Franeker. Na een Franeker slokje is het tijd om aan de verkenning van de Voorstraat te beginnen. Fraaie ge veltjes worden als een ketting aan een geregen. We passeren de oude waag en twee professorenwonin gen. Het waaggebouw is gekaapt door een telecomwinkel. In het ro de professorhuis zit het Valcke- niershuys, een atelier met zijden bloemen en een aantrekkelijk ouderwets koffie- en theehuis. Te leuk om te negeren natuurlijk. Na de thee komen we langs Mu seum Martema. Binnen hangt de sfeer van voorbije tijden. Het steeg je net voor het museum nodigt niet echt uit om in te lopen, maar doe het toch maar. Je komt terecht in een tuin vol 'stinsenflora'. Op het eerste gezicht ziet dat er rom melig uit. De voorjaarsbloeiers staan er ongesnoeid bij, maar het hoort echt zo. De tuin biedt ook toegang tot het hofje met het vrou wengasthuis van Titia Bogerda (ge sticht in 1737) en dat ligt net buiten de gebaande paden. Het is zonde om het te missen. Oorspronkelijk foto's Ruud Poels was het hofje bedoeld voor onge trouwde maagden. Tegenwoordig zijn de eisen iets versoepeld, maar er wonen nog steeds alleen maar single vrouwen. Om de hoek is mooi te zien dat Franeker op een terp gebouwd is. Voor café De Doelen ligt een zon newijzer in de grond. Het plein vraagt om een volgende stop. Verderop klinkt het carillon van het stadhuis. Als het bordje 'open' op de deur hangt, mag je het stad huis in en kom je niet terecht in of ficiële ontvangsten of een huwelijk van onbekenden. Je komt binnen in De Sael, waar vroeger recht werd gesproken. De rechters keken naar het oosten (vanwege de wijs heid), het vonnis werd uitgespro ken vanaf het toen nog open bal kon aan de donkere, noordelijke kant. Het waren nu eenmaal vaak duistere zaken. De trouwzaal is ze ker een bezoekje waard, al is het al leen maar vanwege het goudleren- behang aan de wanden. Echt wereldberoemd is Franeker echter om het Eise Eisinga-planeta- rium, het oudste nog werkende pla netarium in de wereld. Eisinga knutselde een ingenieus zonnestel sel in elkaar aan het plafond van zijn woonkamer. Het ruikt er nog naar verf Niet alleen vanwege de laatste werkzaamheden voor Ko ninginnedag, maar ook omdat het museum onlangs door minister Plasterk is heropend. Tienduizend bezoekers trekt het planetarium per jaar en de medewerkers zijn in staat om de sterrenwereld aan een kind van vier uit te leggen. Daarna is het goed vertoeven in het nieu we Planetarium café. In Harlingen beginnen wij onze rondwandeling in de binnentuin van het Stadslogement. Een 17e eeuws pakhuis, waarin nu plaats is voor tien appartementen en twee hotelkamers. De huizen in het his torische centrum buigen statig voorover. De havenstad is terecht trots op de restauraties die de afge lopen jaren zijn gedaan. Als je Har- lingers uit de 17e eeuw zou laten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28