Buitengebied Hartgespan is terug 't Ouweland L illustratie en tekst Adri Karman Terecht wordt Sabbinge 't Ouweland genoemd. Het dorp wordt al in 1206 in een oorkonde vermeld. Lange tijd was het het belangrijkste dorp op het eiland. Dat blijkt ook uit de naamgeving van dorpen als Westkerke en Oostkerke, ooit res pectievelijk ten westen en ten oosten van Sabbinge gelegen. In Sabbinge bevond zich de moederkerk van het eiland Wolphaartsdijk. De Heren van Sabbinge bewoonden er lan ge tijd een kasteel, waarvan de ruïne tot het midden van de vorige eeuw in het dorp stond. Vermoedelijk liet Wolfert van Borssele het kasteel rond 1250 bouwen. In 1475 trouwde een jonkvrouw van Sabbinge met Laurens van Cats, die am bachtsheer van Oostkerke, het tegenwoordige Wolphaarts dijk, was. Onder zijn invloed groeide Wolphaartsdijk en werd Sabbinge steeds minder belangrijk. Het kasteel verviel tot herenboerderij. De genadeslag voor Sabbinge kwam in 1572 toen de kerk door de Geuzen werd verwoest. Ondanks deze geschiedenis bestaat het Ouweland nog steeds. Het kas teel is herbouwd en de funderingen van de eens zo belangrij ke moederkerk van het eiland getuigen van een destijds voor name nederzetting. Sabbinge behoort tot een van de oudste en meest authentieke Zeeuwse ringdorpen. D7C 7^arAr,r, 1 ,nril 1OOQ I J door Chiel Jacobusse Wie een beetje thuis is in het natuurwereldje weet na enig nadenken voorbeelden te noe men waarvoor de titel Terug van weggeweest ten volle van toepassing is. Het mooiste voor beeld is dat van het hartgespan. Dat is een prachtige plant, die ooit in onze contreien verzeild is geraakt als genees kruid. Nog steeds wordt de gunstige werking op hart en bloedvaten erkend, maar de plant is in Nederland uiterst zeldzaam geworden. Vroeger is de soort in alle provincies gevonden maar de laatste decennia restten nog slechts enke le groeiplaatsen in Zuid-Limburg. Totdat aan de duinzoom van Walcheren de Beekhoekpolder en de Oranjeboschpol- der werden omgevormd tot natuurgebied. Na de herinrich ting vonden we een voor ons volkomen onbekende plant en dat bleek het hartgespan te zijn. Als de titel zeker op gaat is het voor dit fraaie geneeskruid. De plant was een halve eeuw eerder in precies dezelfde om geving voor het laatst in Zeeland waargenomen. Kennelijk was in de bodem nog kiemkrachtig zaad aanwezig, dat ont kiemde toen de omstandigheden weer gunstig waren. Een glorieus voorbeeld van terug van weggeweest zijn ook de grote sterns in de Flaauwers inlaag aan de zuidkust van Schouwen. Eeuwenlang waren hier grote sterns als broedvo- gels aanwezig en hun eieren werden geraapt en verkocht door de zogenaamde 'vogelarijen'. Dat lijkt misschien een nogal dubieuze praktijk in deze tijd van strenge wetgeving voor de bescherming van flora en fauna. Maar de praktijk van het eierenrapen werd gecompenseerd door het stoppen met rapen halverwege het legseizoen en een stringente be scherming van de broedplaatsen daarna. Het waren dan ook niet de eierenrapers, maar het ongelimi teerd gebruik van schadelijke vergiften en de totale versnip pering van het halfnatuurlijk landschap die de grote sterns fataal werden, zodat ze in de zestiger jaren verdwenen. In middels broeden er weer duizenden paren en dat is recht streeks te danken aan de uitvoering van het plan tureluur. Een sprekend voorbeeld zijn ook de weidevogels in de Sint-Laurens Weihoek, ten noorden van Middelburg. Het is nauwelijks te bevatten hoe sterk de kwijnende weidevogel stand op het Platte van Walcheren is opgeveerd dankzij de natuurontwikkeling in dit betrekkelijk kleine weidereser- vaat. Binnen twee jaar na de inrichting broedden er in het reservaat meer veldleeuweriken dan er in de jaren voor de aanleg van heel Walcheren bekend waren. Ook het aantal van kluut, tureluur en grutto steeg explosief De aanleg van nieuwe natuur levert belangrijke concrete re sultaten op. Toch wordt nieuwe natuur zeker niet door ie dereen met gejuich begroet. Is het nodig om kostbare land bouwgrond op te offeren voor nieuwe natuur? In het gewo ne boerenland is nauwelijks plaats meer voor natuur. Ooit uiterst talrijke vogels als patrijzen en leeuweriken zijn ten opzichte van 50 jaar geleden met meer dan negentig pro cent achteruit gegaan. In de bebouwde omgeving zijn zwa luwen en mussen achteruit gevlogen. Natuurgebieden zijn oases in het landschap waar onze planten en dieren in veel gevallen een laatste toevluchtsoord vinden. Buitengebied pagina 19: nieuwe natuur is vooral pias-dras De PZC sponsort stichting Het Zeeuwse Landschap. In Natuur- journaal gaat hoofd ecologie Chiel Jacobusse wekelijks in op wat er aan de orde is in de Zeeuwse natuurgebieden. De nieuwe brochure Terug van weggeweest van de pro vincie Zeeland geeft een uit gebreid beeld van nieuwe na tuur. De titel suggereert dat verdwenen planten en die ren opnieuw verschenen zijn dankzij de aanleg van nieu we natuur. Je vraagt je met een af om welke soorten het gaat. Een verdwenen plant of dier terug krijgen is name lijk verre van eenvoudig. Het hartgespan belandde als geneeskrachtig kruid in ons land, verdween en dook onlangs op Walcheren weer op. foto Chiel Jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17