'We trekken uit iedere Zeeland Zelzate en Assenede in kasopleiding Corveleijn blij met afgelasting smaadzaak Messen blikkeren in Koegorssoap Belangstelling voor opleidingen glastuinbouw groeit. Spijkerbroek 26 Zaterdag 19 april 2008 PZCZ door Conny van Cremberghe TERNEUZEN - De Vlaamse gemeen ten Zelzate en Assenede willen meedoen aan het opleidingsinsti tuut voor de glastuinbouw. Met Zelzate hebben de Zeeuws-Vlaam- se gemeenten en de stad Gent, de initiatiefnemers van het project, in middels een principe-akkoord. Met Assenede wordt daarover nog onderhandeld. Wethouder Co van Schaik (arbeidszaken) van Terneu- zen wil binnenkort ook nog in de slag met de gemeente Evergem. Van Schaik: „Ik weet dat daar ook interesse bestaat, maar andere pro jectpartners staan wat huiverig te genover deelname van Gentse grensgemeenten aan het project, omdat de aanwezige glastuinbouw in die plaatsen vooral bloemen teelt behelst, een teelt die we in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone niet binnen willen halen. We gaan ons hier bezighouden met komkom mers, paprika's en aubergines. On ze opleidingen zullen zich dan ook op die teelten toespitsen." Met Zelzate en Assenede erbij gaat PW Het reïntegratieproject glastuin- bouw lijkt de eerste grensover schrijdende samenwerking te worden die echt wat oplevert voor veel grensgemeenten. AARDENBURC - Eduard Corveleijn is blij dat oud-burgemeester Ben Straatsma en voormalig colle ga-ambtenaar Rob de Vrieze af zien van verdere pogingen om hem te laten vervolgen voor smaad. Corveleijn beschreef vorig jaar zijn werkzaam leven in het boek Vele ambachten, maar nauwelijks onge lukken. In dat boek gaf hij onver bloemd zijn mening over zaken en personen. Straatsma, destijds waar- nemend-burgemeester van Sluis-Aardenburg, werd onder meer 'idioot' genoemd en Corve leijn vond De Vrieze een 'rotte ap- Hirarrrgjt almanak Na acht weken Sonja Bakkeren vonden ze het welletjes. De Terneu- zenaar is dertien kilo lichter, zijn eega is tevreden met acht kilootjes. Allebei behoorlijk strakker in het vel dus, maar niet in hun kleding. Broeken lubberden, truien Jlubber- den... hoog tijd vooreen dagje win kelen dus. Zo belandde het stel in een zaak in Axel, waar vrouwlief het opleidings- en kennisinstituut voor de glastuinbouw werklozen uit alle Kanaalzonegemeenten, Hulst en Sluis opleiden voor een baan in het nog aan te leggen tuin- bouwcomplex in de Smidsschor- re- en Autrichepolder. Eind dit jaar zal met de bouw van de eerste kassen begonnen wor den. Het opleidingscentrum wordt voor die tijd uit de grond ge stampt. Deze week zijn de bouw vergunningen aangevraagd. Het centrum verrijst aan de Fin landweg bij de Axelse Sassing en kost twee miljoen euro. De exploi tatie van het centrum komt in han den van het Zeeuws-Vlaamse reïn- tegratieschap Dethon. Voor de op leidingen kan gerekend worden op de inbreng van het ROC Wester- schelde uit Terneuzen en het Groen College uit Goes. Wethou der Van Schaik is aangenaam ver rast door de Vlaamse belangstel ling. Het project werd in eerste in stantie als een werkgelegen heidsproject voor de Zeeuws-Vlaamse gemeenten en Gent opgetuigd. Voor dat doel werd een grensoverschrijdende sa menwerking aangegaan. „Gaande weg bleken er toch nog al wat be stuurlijke verschillen te bestaan tussen Gent en de Zeeuws-Vlaam se gemeenten. Gevolg was dat we iets anders te werk moesten gaan. Nu werken we met zogenaamde projectpartners en daar krijgen we er steeds meer van." pel in de mand'. Het Openbaar Mi nisterie - en in een eerder stadium de voorzieningenrechter - vonden Corveleijns aantijgingen niet-colle- giaal, maar juridisch niet over de schreef gaan. Hoewel ze het er niet mee eens waren besloten beide ge kwetsten de zaak te laten rusten, mede omdat ze in hun dagelijks le ven nauwelijks last hebben gehad van de publicatie. Corveleijn zegt het boek, waarvan zo'n 120 exemplaren zijn verkocht, alleen te hebben geschreven om ei gen herinneringen vast te leggen. Hij had niet de intentie anderen te gen zich in het harnas te jagen. Tip? redactie@pzc.nl met wat broeken en een blouse een pashokje indook. Twee minuten la ter ging het gordijntje weer open. „Nou, die broek mag zeker nog een maat kleiner", zei de verkoopster onomwonden, terwijl de Terneu- zense de blouse eens strak trok. „Dat is nu precies waarom ik hier ben", reageerde ze. Dit is namelijk mijn eigen spijkerbroek." Om de vier jaar knapt Dow Benelux in Terneuzen een van zijn drie krakers op. Een mega-operatie die in zes weken wordt uitgevoerd, maar jaren aan voorbereiding vergt. door Conny van Cremberghe Nog een dag of wat en dan kan de vlam bij Dow weer in de pijp. Dan kan Dik Schip per, eerst verant woordelijke voor de krakers van de chemiegigant, een punt zetten achter een reeks enerverende we ken. Naftakraker LHC2 is de voor bije weken helemaal uit elkaar ge haald, schoongemaakt, gemodifi ceerd en gemoderniseerd en op nieuw in elkaar gezet. Een me- ga-karwei. Meer dan 1200 Dow- en ingehuurde medewerkers zijn zes weken lang in de weer geweest om de grote onderhoudsbeurt vol gens nauwgezette schema's en re gels uit te voeren. Schipper kijkt met tevredenheid terug op de ope ratie. „Eigenlijk is alles vlekkeloos verlopen. Grote problemen heb ben zich niet voorgedaan. Wel Een actie-op-de-valreep van Terneuzen brengt winkels in de Koegorspolder een stap dichterbij. Of de provincie meewerkt is maar de vraag. Wie te lang nadenkt om een stap te zetten, blijft zijn leven lang op één been staan. Zei een Terneuzens raadslid donderdagavond vlak voordat een meerderheid instem de met detailhandel in de Koegors polder. Het scheelde maar een haar of de raad had zich helemaal nog niet over de kwestie uitgespro ken. De échte vergadering speelde zich namelijk elders in het stad huis af, zeker vanaf het moment dat bestuurder Ron Lensen van Leisure Development - de project ontwikkelaar van de skipiste en winkelpanden - plaatsnam op de tribune. Hij werd direct aan zijn kwamen we tijdens de operatie za ken tegen die we een volgende keer anders zouden doen. Zo had den we een aantal kleppen besteld voor ons zeewatersysteem, maar toen we met de vervanging ervan begonnen, bleken we er te weinig te hebben. Voor een volgende keer weten we dat we er beter een stel achter de hand kunnen hebben. Daar trekken we dan weer lering uit. Zo gaat dat." Een grote onderhoudsstop bij fa brieken als Dow is een operatie die een jarenlange voorbereiding kent, arbeids-en kapitaalsintensief is en die zo punctueel mogelijk moet worden uitgevoerd. „Deze operatie is vlotjes verlopen, maar ja, de prijzen worden pas aan de fi nish uitgereikt. Eind volgende week starten we weer op en dan moet ook alles goed verlopen. Waar ik wel tevreden over ben is dat we op het gebied van de veilig heid dit project hebben kunnen af ronden zonder ongelukken. In to taal hebben we zeven eerste hulp meldingen gehad, maar dan ging het om een vuiltje in het oogeen sneetje en dat soort akkefietjes. Veiligheid is op onze fabrieken tot in het absurde doorgedreven. Dat is waar, maar de keerzijde is dat we door die sterke regulering ge vrijwaard blijven van incidenten. Daar kunnen ze bijvoorbeeld in door Raymond de Frel jasje getrokken door de coalitiepar tijen, die nog geen minuut na aan vang van de vergadering om een schorsing vroegen. Lensen werd richting wethouders gedirigeerd, die hem met het mes op tafel op wachtten. Leisure Development moest nog een bankgarantie van vijf ton tekenen als bijdrage in de exploitatiekosten. Zou Lensen zijn krabbel niet op een cheque zetten, dan zou het plan van tafel worden geveegd. Een drukmiddel op de valreep. Was Lensen niet aanwezig geweest, dan was het voorstel niet behandeld, stelde een aantal politi ci na afloop. Het verliep anders, dus gingen 23 van de 29 raadsle- Feiten onderhoudsstop Het chemiebedrijf Dow in Ter neuzen bestaat uit een kleine dertig fabrieken. De belangrijkste installaties zijn de drie naftakrakers. Deze krakers worden om de vier jaar gereviseerd, schoonge maakt en gemoderniseerd. Zo'n grote onderhoudsstop vergt vier jaar voorbereidings tijd en kost elke keer tientallen miljoenen euro's. Bij de laatste stop waren 1200 werknemers van 50 onderaan nemers betrokken. In totaal wa ren ze afkomstig uit 25 verschil lende landen. de bouwsector niet op bogen." Terwijl deze grote stop zijn einde nadert, is Schipper al begonnen met het voorwerk voor de volgen de die in 2011 gepland staat. Dan komt kraker 1 voor een onder houdsbeurt in aanmerking. „Dat betekent dat we straks beginnen met het samenstellen van een pro jectteam. Dat team zal bekijken hoe het rendement van de kraker verbeterd kan worden, hoe nieu we milieukwalificaties aange bracht kunnen worden, hoe we de installatie veiliger kunnen maken en hoe we zaken moeten uitvoe ren. Dat programma van eisen en uitvoering wordt dan aan onze ho gere leiding voorgelegd die dan ver volgens zal bepalen wat kan en mag, en wat niet. Is daarover een besluit gevallen, dan komen de on deraannemers in beeld die het pro jectteam zullen aanvullen en met ons gaan dokteren aan de uiteinde lijke uitvoering van het onder- houdsprogramma. Is die stap van het proces gezet, dan is het zaak om de eigenlijke stop voor te berei den. Wie en wat hebben we no dig, waar halen we ze - de werkers - vandaan. Daar komt nogal wat bij kijken." Bij de stop van de voorbije weken waren twaalfhonderd mensen van vijftig bedrijven betrokken. In to taal 25 nationaliteiten, maar vooral veel mensen uit het voormalige den akkoord. Pas daarna lichtte de PvdA de commotie toe. Misschien een slimme zet (het voorkwam een boel ophef tijdens het debat), maar het incident was vooral schrijnend. Want een flink aantal raadsleden wist dus helemaal niet hoe de zaken er daadwerkelijk voorstonden toen ze over de kwes tie beslisten. Het college sloeg met de vuist op tafel, maar had dat veel eerder moeten doen. Nu de provincie nog overtuigen van het plan. Wet houder Van Waes heeft vertrou wen; de provincie zei eerder ook ja tegen woonboulevard Mortiere in Middelburg. Het valt te bezien of Gedeputeerde Staten gevoelig zijn voor dit argument. De Terneu- zense procedure tot nu toe ver dient geenszins een schoon heidsprijs, een vergelijking tussen Koegorspolder en Mortiere is als appels met peren. Het college zou nog wel eens met 'n mes te maken kunnen krijgen. Op de eigen keel. De schaft tijdens het groot onderhoud aan naftakraker LHC 2 bij Dow. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 144