haar nek in smokkelhandel wisselt kennis 'Ik ben gegrepen door het maritieme' 'Ziekenhuizen falen in uitleg besluit' Prib voor bijzondere zonneboot uit met China Thema-avond over diabetes Argumenten van de fusieziekenhuizen zijn te mager, zegt provincie. PZC Zaterdag 19 april 2008 35 door Joeri Wisse VLISSINGEN - Wat is de beste ma nier om zeecontainers via binnen vaartschepen naar het achterland te transporteren? Over die vraag gaan studenten van Maritiem Insti tuut De Ruyter in Vlissinegn en studenten van Sjanghai Maritime University zich buigen. Gisteren zetten de verschillende partijen hun handtekening onder de samenwerkingsovereenkomst die het project information centre inland shipping mogelijk maakt. In de praktijk betekent het dat beide onderwijsinstellingen regelmatig kennis, studenten en docenten zul len uitwisselen. De belangrijkste aandachtsgebie den voor de studenten zijn de rol van binnenvaart en de kosten er van in de logistieke keten, duur zaamheid, milieu en veiligheid. Zeeland kan veel leren van China, omdat de rol van containervervoer via binnenvaart de komende jaren hier sterk zal groeien. In Sjanghai, na Singapore de grootste container haven van de wereld, is daarmee al veel ervaring opgedaan. Aan de projecten kunnen in Zee land zowel studenten van het ROC Zeeland, het ROC-Wester- schelde als van verschillende oplei dingen van de Hogeschool Zee land deelnemen. De HZ en ROC Westerschelde heb ben eerder al projecten samen met Chinese universiteiten opgezet. Van verpleegkundige, als archeoloog naar duikgids, jeugdhulpverlener en his toricus. De wetenschappelijke carrière van Ruud Paesie is geen gangbare. Afgelopen donderdag promoveerde hij op de illegale goe deren- en slavenhandel op West-Afrika in de achttiende eeuw. En als hij zich boos maakt - over de bouwput tegenover zijn Middelburgse huis - tekent hij ook nog even een cartoon, die vervolgens in heel de binnenstad wordt opge hangen. „Ik ben altijd heel gedreven geweest. Als ik met iets bezig ben, dan ben ik dat vie rentwintig uur per dag." In de stellingen bij zijn proefschrift Lorren- drayen op Africa zijn alle passies vertegenwoor digd. „De slepende affaire rond de bouw van de Middelburgse schouwburg is veroorzaakt door bestuurlijk onvermogen en partijpolitiek opportunisme", luidt stelling twaalf. Paesie windt zich er nog steeds over op. „Het is nog steeds dezelfde regentenmentaliteit als ik in mijn boek beschrijf In Middelburg is nog niets veranderd." Paesie begon met een opleiding tot verpleeg kundige, terwijl hij tegelijkertijd zijn vwo-di- ploma haalde. „Van daaruit ben ik geneeskun de gaan doen en politicologie. Na een tijdje ben ik met mijn studies gestopt en ben ik een halfjaar met een klein rugzakje door Afrika ge trokken. Ik heb altijd veel gereisd en ben op een gegeven moment op de Maldiven terecht gekomen, daar gingen verhalen over een ge strand VOC-schip, de Ravesteyn. Toen is het ar chiefwerk begonnen." Door te speuren in oude documenten kon hij het schip nauwkeurig lokaliseren. Paesie, die in tussen medewerker was geweest bij de voorlo per van het Nederlands Instituut voor Scheeps- en Onderwaterarcheologie, schreef een boek over zijn zoektocht en kreeg de smaak te pakken. Zes jaar geleden verscheen zijn tweede boek over maritieme geschiedenis, deze keer over het VOC-schip Stavenisse. „Na mijn eerste boek was ik gegrepen door het ma ritieme, door het Zeeuwse verleden ook. Het verbaast me altijd dat hier in Middelburg zo weinig belangstelling is voor dat belangrijke aspect van de lokale geschiedenis." OOST-SOUBURG - Diabetes komt aan bod op een thema-avond Dia betes en Leefstijl, donderdag 24 april van 19.30 uur tot 21.30 uur in centrum Ambachtsveld Oost-Sou burg. De avond wordt verzorgd door Diabetes Vereniging Neder land, Zorgstroom en In Balans. Praktijkverpleegkundige Addy van Gilst geeft uitleg over diabetes. Louise de Ronde, diëtiste van Zorg stroom, vertelt over het dieet met aparte aandacht voor overgewicht. Peter Meert, fysiotherapeut en in structeur diabetesgroep van para medisch centrum In Balans, be spreekt verantwoord bewegen en de effecten daarvan. Aanmelden tot 22 april: info@inbalanspmc.nl. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Hoe kan één mil joen euro op een totale investering van 120 miljoen de doorslag geven voor een hoofdziekenhuis in Goes in plaats van in Middelburg? Dat is één van de vragen die het Zeeuws provinciebestuur graag be antwoord ziet door de fusiezieken huizen in Goes en Vlissingen. Sta tenleden en gedeputeerden zijn ontevreden over de gronden die de ziekenhuizen geven voor het be sluit over toekomstig Ziekenhuis Zeeland, bleek gisteren in de com missie Welzijn. De ziekenhuizen falen erin de Zeeuwen te overtuigen van de noodzaak van de fusie om de zie kenhuiszorg overeind te houden, klonk het. PvdA'er W. van Zand- brink vindt de naam Ziekenhuis Zeeland misplaatst, omdat er geen enkele handreiking naar Zeeuws- Vlaanderen gedaan wordt. 'Schel- deziekenhuis' was beter geweest, vond Van Heukelom. De zorggedeputeerde is gevraagd voor de stuurgroep Bereikbaarheid Ziekenhuiszorg, zijn collega H. van Waveren (economie) voor de stuurgroep Locatiekeuze Middel burg. De ziekenhuisdirecties en onderne mingsraden houden volgende week intern informatieronden voor de medewerkers op de loca ties Vlissingen, Middelburg, Goes en Zierikzee. Klaverblad Patiëntenplatform Klaverblad Zeeland houdt dinsdag 6 en woensdag 7 mei publieke ge- spreksavonden over de invul ling van Ziekenhuis Zeeland, respectievelijk in Hotel Goes te Goes en de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Directeu ren H. Simons en R. Zomer, me disch manager R. Meppelder van de Ambulancevoorziening Zeeland, gedeputeerde Van Heukelom, adviseur P. Vierhout en chirurg W. Rinsema van het Oosterscheldeziekenhuis zijn aanwezig. Aanvang is steeds 19.30 uur. Aanmelden kan via 0113-256856. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De provincie stelt een prijs van 2500 euro beschik baar voor de meest vernieuwende deelnemer aan de Zeeuwse Zon- nebootrace. Die wordt 7 juni ge houden; tot nu toe hebben zich 17 teams ingeschreven. De race wordt voor de vierde keer gehouden. Afgelopen jaren zijn de vaartuigen snel ontwikkeld. Haal den de eerste bootjes die op zonne panelen voeren 6 tot 7 kilometer per uur, vorig jaar werd al een top snelheid van ruim 20 kilometer ge haald. De vernieuwingen gaan door. De provincie geeft een prijs omdat de vindingen van zonnebootteams aanknopingspunten bieden voor praktische toepassingen bij bedrij ven. Ook is de provincie geïnteres seerd in duurzame energie in de watersport. De vernieuwingen worden in het najaar op een bij eenkomst besproken. Ruud Paesie promoveerde donderdag op zijn onderzoek naar Zeeuwse smokkelaars in de achttiende eeuw. foto Ruben Oreel ZATERDAG 19 APRIL OPEN DAG BIJ DEK BIJ AUTOMORET, HANDELSPOORT 6 IN TERNEUZEN Gratis proefrijden en spectaculaire open dag aanbiedingen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 117