Sportzaken Mortiere aan banden gelegd Schuilwerve Die gemoedelijke sfeer krijg je nooit meer terug Speciale lessen zetten kinderen aan het denken Slimme leerlingen van Walcherse basisscholen bijeen in Plusklas. Middelburg gaat regels uit bestemmingsplan handhaven. Verzamelbeurs in Dauwendaele Keersluisbrug twee uur dicht voor inspectie Wandeling brengt oude verhalen tot leven Wm Voor de mooiste foto's 1 van jullie trouwdag. 'Thuisbevallingen straks medisch en menselijk onverantwoord.' w Wouter, Diana, Desley en Musa (vlnr) volgen een grammaticales in hun Plus klas. foto Ruben Oreel door Carla van de Merbei VLISSINGEN - De kinderen van de Plusklas hebben het niet makkelijk en dat op vrijdagmiddag. Ze krij gen les in moderne grammatica, maar vallen toch steeds weer terug op de ouderwetse manier, zoals ze op de basisschool hebben geleerd. Zeventien van de achttien Plus- klas-kinderen zaten gistermiddag voor de derde keer bij elkaar. De klas bestaat uit hoogbegaafde kin deren, meestal uit groep 8, van ver schillende Archipelbasisscholen op Walcheren. Sinds twee weken krijgen ze op vrijdagmiddag ander half uur les in de Plusklas; de ene week taal op het Scheldemondcol- lege in Vlissingen, de andere week wiskunde op Nehalennia in Mid delburg. In totaal krijgen ze acht lessen. „Hoe vind je in deze zin het lij dend voorwerp", vraagt docent René Mulder. „Door met 'wie' of 'wat' de zin vragend te maken", antwoordt Jules (11) van de ABS in Middelburg. „Het antwoord is dan het lijdend voorwerp." „Ja, da's wel goed", zegt Mulder, „maar doe het nu eens op de andere manier." Vervolgens gaat het over de per soonsvorm en dat je daar 'iets aan kunt hangen' en raken de kinde ren het spoor bijster. Gelukkig is het dan pauze. De kinderen (ze noemen zichzelf liever niet hoogbegaafd) vinden de lessen van de Plusklas leuk. Wouter (11) van de Tweemaster/- Kameleon uit Oost-Souburg vindt wel dat er bij de taalles 'te veel ach tergrondinformatie wordt gege ven'. Zijn schoolgenoot Diana (13) vindt dat juist goed. Diana komt uit Armenië en is volgens haar vriendin Desley (11), die ook in de Plusklas zit, 'heel slim'. „Ze kon ook al heel snel Nederlands." Iannis (9) zit in groep 7 van de ABS in Middelburg, maar gaat een klas overslaan en dus volgend schooljaar al naar de brugklas. Ook hij vindt de Plusklas leuk, al heeft-ie liever wiskunde dan taal. Ook Jorn (12) van De Golfslag in Domburg vindt wiskunde leuker. 'Deze kinderen zijn wel bereid om lang te luisteren en na te denken' „Daar ben ik beter in." Naast Jorn zit Musa (12) van de Beverburch in Middelburg. Docent Mulder wil de kinderen met zijn les in moderne grammati ca laten zien dat ze niet blind kun nen vertrouwen op regeltjes. „Ik wil ze uitdagen kritisch na te den ken." Wat hem opvalt aan de kin deren in de Plusklas is dat ze lang en geconcentreerd kunnen luiste ren. „Ik merk weinig van hun pro bleemoplossend vermogen, maar deze kinderen zijn wel bereid om lang te luisteren en na te denken." door Carla van de Merbei MIDDELBURG - De officiële opening vandaag van Woonboulevard Mor tiere in Middelburg zal voor som mige winkels misschien niet zo feestelijk zijn. Deze week is na overleg tussen twee bezorgde eige naren van sportwinkels in de bin nenstad en wethouder Hannie Kool besloten de regels voor de sportzaken op de woonboulevard streng te gaan handhaven. Die re gels bepalen dat de sportwinkels daar alleen spullen mogen verko pen die in de winkels in de bin nenstad niet te krijgen zijn. Dit kan problemen opleveren voor de afgelopen woensdag op de woon boulevard geopende vestiging van Sport 2000 en de Perrysportwin- kel die er nog komt. In 2003 zijn in het bestemmings- MIDDELBURG - In het ontmoetings centrum Dauwendaele in het win kelcentrum aan de Vrijlandstraat is vandaag een algemene verzamel- beurs. De beurs wordt georganiseerd door de afdeling Zeeland van de vereniging De Verzamelaar. Er zijn postzegels, ansichtkaarten, munten en nog meer verzamelob jecten te koop. De toegang tot de beurs is gratis. De deuren zijn open van 9.00 tot 16.00 uur. plan voor Woonboulevard Mortie re regels opgenomen om winkels in de binnenstad te beschermen. Zo mag er in de Mortiere alleen plaats zijn voor grootschalige de tailhandel. Twee sportwinkels in het centrum van Middelburg (Erik Intersport en Brammetje Dump) en de Vereniging Ondernemers Middelburg trokken deze week bij Hannie Kool aan de bel om haar te wijzen op dat bestemmings plan. Ze willen geen concurrentie van grote sportzaken op de woon boulevard. Kool heeft hen toege zegd dat er streng gecontroleerd gaat worden op de regels. „In sportwinkels op de woonboule vard mogen alleen grote sport-, outdoor- en kampeerartikelen wor den verkocht. Dus wel kano's, ten- Sportwinkels in de binnenstad van Middelburg zijn opgelucht dat de gemeente optreedt tegen hun concurrenten op Woonboule vard Mortiere. VLISSINGEN - De Keersluisbrug over het Kanaal door Walcheren bij Vlissingen is volgende week dinsdag (22 april) 's avonds afgeslo ten voor alle wegverkeer. De afsluiting duurt van tien tot twaalf uur 's avonds. Het verkeer wordt dan omgeleid via de Sloe- brug in Vlissingen. De Keersluisbrug gaat twee uur dicht zodat medewerkers van de provincie de brug kunnen inspec teren. ten, parachutes, maar geen kleren. En de gemeente gaat die bepalin gen handhaven." Erik Huisson van Erik Intersport is gerustgesteld door die toezeg ging. „De betreffende panden zijn verkocht aan een belegger. Waar schijnlijk heeft deze het bestem mingsplan niet goed gelezen en te gen de sportwinkels gezegd dat het wel kon. Dit is buiten de ge meente om gegaan." De winkel van Sport 2000 hangt en staat vol met kleding en schoe nen. Dat mag dus straks niet meer. Jurriën Kruidhof, franchisenemer van Sport 2000 in de Mortiere, heeft nog niets gehoord van de ge meente en wil verder geen com mentaar geven. Jan Jongepier van Sport 2000 Jon- gepier in de Langeviele is niet blij met nog een Sport 2000 in Middel burg. „Ik had aanvankelijk wel toe stemming gegeven, maar ik dacht 'dat komt er toch niet want het is een woonboulevard'." TE KOOP MIDDELBURG-Araestein Nieuwe loodsen 72 m2 (schakelbaar) Aanvaarding per direct financiering kan verzorgd worden door verkoper Informatie 0651.53.20.36 VLISSINGEN - Vanuit het Zeeuws Maritiem Muzeeum in Vlissingen worden van 27 april tot en met 26 oktober stadswandelingen gehou den. Tijdens de tocht kan de wandelaar kennismaken met de verhalen van de stad, zoals die over de zeehel den Michiel de Ruyter, Bankert en Evertsen. De stadswandelingen beginnen om twee uur bij het Muzeeum en duren ongeveer anderhalf uur. De kosten zijn 5,50 euro per persoon. I lScheldestraat 42 Vlissingen tel: 0118 417244 -www.fotoschuilwerve.nl door Dewi Gigengack MIDDELBURG - Een vrouw bevalt 's nachts thuis van haar vierde kind je. Alles gaat goed, en na afloop vraagt papa: 'zal ik de andere kin deren wakker maken?' Even later zitten ze met zijn allen bij mama op bed om hun nieuwe broertje en zoontje te bewonderen. „Die relaxte, gemoedelijke sfeer krijg je nóóit meer terug", voorziet verloskundige Hilda Hament uit Vlissingen. Met pijn in haar hart moet ze constateren dat vrouwen die ten westen van het kanaal wo nen, straks niet meer thuis kun nen bevallen. Als de ziekenhuisfu sie doorgaat, werken er geen gy naecologen en kinderartsen meer op Walcheren. „Een thuisbevalling is dan medisch en menselijk onver antwoord." De keuze om thuis te bevallen maakt Nederland uniek, zegt Hament. Die keuzevrijheid valt weg door de fusie van de zieken huizen in Vlissingen en Goes. De afstand tot de specialisten is dan te groot. Als tijdens de thuisbevalling complicaties optreden, moeten moeder en kind alsnog naar het ziekenhuis. Dit gebeurt bij één op de drie vrouwen. In totaal beval len vier op de tien vrouwen zon der hulp van een specialist. Als een vrouw tijdens de bevalling per ambulance naar het zieken huis moet, telt elke seconde. De norm van 45 minuten is volgens verloskundigen veel te hoog. „Bij een nabloeding kan een vrouw in drie minuten wel een liter bloed verliezen." Als je vier of vijf liter verliest, bloed je dood. „Negen van de tien keer kunnen wij de bloeding stoppen, maar in dat ene geval raak je in een shock en moet het echt geen drie kwar tier duren voordat je in het zieken huis bent", zegt Hament. „Bij an dere problemen zet ik ze zelfs in mijn eigen auto. Dan win je weer een kwartier." Officieel zijn verloskundigen niet meer verantwoordelijk vanaf het moment dat moeder en kind de ambulance ingaan. „Zo voelt dat niet voor ons. Wij zijn vanaf het begin van de zwangerschap bij ie mand betrokken, je bouwt een ver trouwensband op. Dat wil je vast houden. Ik kan juridisch wel inge dekt zijn, maar ik kan me bij die mensen niet meer laten zien." Hament voelt onrust bij Walcher- 'Bij een nabloeding kan een vrouw in drie minuten wel een liter bloed verliezen' se vrouwen. „Door de discussie over aanrijtijden van ambulances denken ze 'als er iets gebeurt, ga ik het dan wel halen?' Je creëert angst bij mensen." Dat baart de verloskundige zorgen. „Door angst krijg je spanning, en dat kan voor weeënzwakte zorgen. Dat is als de weeën niet goed doorzetten. En dan moeten ze naar het zieken huis. Het is de onnodige medicali- sering van een natuurlijk proces." Als thuis baren niet meer kan, en er is geen medische reden om in het ziekenhuis te bevallen, kun nen vrouwen straks naar een ge boortecentrum bij het Middelburg se ziekenhuis, voor een 'verplaat ste thuisbevalling'. Als het aan de verloskundigen ligt, wordt dat cen trum zo huiselijk mogelijk. „We willen geen ziekenhuis-achtige plek, maar een woonkamer-idee. Zonder steriele uitstraling, wel ge makkelijk te reinigen." Toch zullen veel Walcherse vrouwen die pretti ge sfeer van thuis bevallen niet meemaken. „Dat is heel jammer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 108