19 spectrum Reduceren van C02-uitstoot kan op veel manieren. Wonen is er een van. Tot nog toe gebeurde dat alleen nog op particulier initiatief, maar de Zeeuwse Milieufederatie heeft de blauwdrukken klaar voor klimaatneutrale wijken. WONINGTYPE Passiefhuizen PZC Zaterdag 19 april 2008 Klimaatneutrale StVCltCTl 1 A Dit stukje lede mogelijk gemaakt door energiëlabel door Mieke van der Jagt illustratie Job van Celder In een passiefhuis wordt zomer en winter zonder separaat ver warmingssysteem een behaaglij ke temperatuur bereikt. De energiebehoefte voor ruimte verwarming is minder dan 15kWh/m2 per jaar en de totale energiebehoefte voor warmwa terbereiding, ventilatie en huis- houdstroom is niet meer dan 120 kWh/m2 per jaar. Energie, warmte en koelte wor den geproduceerd door zonne cellen en warmtepompen, al dan niet in gezamenlijkheid aan gelegd en geëxploiteerd. Passiefhuizen zijn een eerste stap op weg naar de 2000-Watt-maatschappij: het streven het totale energiever bruik per persoon per jaar terug te brengen van 6.000 naar 2.000 Watt. De totale uitstoot per persoon per jaar moet terug tot een ton COr Dit veronder stelt voorzieningen die slechts voor een kwart door fossiele energiedragers worden afge dekt. De besparing moet begin nen bij het wonen. onnen CO2 jaagt een gemiddeld gezin per jaar de atmosfeer in. Gewoon door te leven. Door te stoken, te wassen, boodschap pen te doen, rond te rijden in au to's en afval te produceren. Reductie kan op veel manieren, maar een ijze ren motivatie is daarbij onontbeerlijk. Het helpt je de jaarlijkse C02-productie voor te stellen als een zwarte vaste massa, ongeveer zo groot als je huis. Da's even schrikken, maar met kleine aanpassingen in de leefstijl valt er een hoop te winnen. Het moeilijkste is het wonen. Je wilt niet in de kou zitten, je moet toch wassen en op enig comfort hebben we allemaal recht. De oplos sing zit eraan te komen: klimaatneutraal wo nen, oftewel passief bouwen: het passiefhuis. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) heeft de blauwdrukken klaar voor C02-vriendelijke straten in Grijpskerke en in Heinkenszand. Sa men met de Architecten Alliantie en de Inge nieurs Alliantie uit Goes is de federatie erin geslaagd de projecten aan de man te brengen. Niet zo verwonderlijk, want de rijtjeshuizen gaan minder dan 250.000 euro kosten en de bewoners hoeven er eigenlijk niet in te sto ken. Bijzonder aan de initiatieven in Grijpskerke en Heinkenszand is dat het om hele straten gaat. Want C02-vriendelijke huizen zijn er al in Nederland. Architect Erik Franke bouwde zichzelf zo'n huis aan de monumentale Kaai in Veere. Het ziet eruit als een monumenten- pand, maar in werkelijkheid is het een replica die heel anders in elkaar zit dan de panden van de buren. De buitenste schil van een C02-vriendelijk huis is heel belangrijk. Dikke, zwaar geïsoleer de muren, driedubbel glas en geen enkel gaat je waardoor het kan tochten. Frisse lucht is er volop: het komt via een ventilatiesysteem dat de lucht ondergronds verwarmt of juist koelt. Zonnecellen zorgen voor energie en gas komt er helemaal niet in. Bij Franke is het altijd 21 graden en hij hoeft nooit bij te verwarmen. Metingen hebben aangetoond dat de lucht uit zonderlijk gezond en schoon is. Terwijl de milieufederatie nog een beetje met de klimaatneutrale plannetjes moest leuren, verraste de kleinste gemeente van Zeeland, Noord-Beveland, met een plan voor een kli- maatvriendelijk wijkje. Geen grote bouw- stroom, want Noord-Beveland heeft maar een dikke 7.000 inwoners. Maar in Wissenkerke, op het voormalige sportveld, kunnen 34 hui zen worden gebouwd, die minstens zo ener giezuinig zijn als het minimum dat voor 2020 is vastgelegd. Wie verder gaat dan dat mini mum, kan rekenen op zo'n 10.000 euro subsi die. Het was de gemeente al eerder opgevallen dat het potje ter stimulering van duurzaam bou wen vol bleef. Projectontwikkelaars en parti culieren blijken niet alleen wat betreft de vormgeving weinig geneigd tot pionieren. Boerderettes, villaatjes, twee-onder-een-kap- pers en rijtjeshuizen worden uitgerust met een hr-ketel, stevige isolatie en dat is dat. Een wat actievere opstelling, zo overwoog de ge meente, kan geen kwaad. Bovendien bleek het sportveld een buitenkansje. De lap grond waar W Wissenkerke een halve eeuw op voetbalde, heeft nog nooit iets an ders te verduren gehad dan graszaad en wat krijtstrepen. Maagdelijker grond bestaat er niet en ook archeologisch valt er niets te ver wachten. De ideale plek voor warmtepompen en een goede positionering ten opzichte van zon en wind. De grond is al van de gemeente en de planologische procedure is in gang ge zet. Met een beetje goede wil kunnen de kli maatneutrale huizen er over ruim een jaar al staan. En alle pioniers op het gebied van duur zaam bouwen, dezelfde spelers als in Grijps kerke, Heinkenszand en Veere, hebben zich al gemeld. Naast klimaatvriendelijk bouwen, wil Noord-Beveland nog ander pionierswerk doen op het sportveld: oudedagbestendige se niorenhuizen neerzetten. Geen aangepaste be jaardenwoninkjes met veel domotica, maar in de opzet al goed doordachte huizen waarin je niet alleen oud, maar ook uit de voeten kunt als je ziek en hulpbehoevend wordt. WissekerkenaarSamsom denkt daarover met de gemeente mee. Niet dat hijzelf nu zo graag wil bouwen op het sportveld, maar hij sluit dat op zijn 73e ook niet uit. „Als je voor ouderen bouwt, moet je rekening houden met verlies aan zicht, gehoor en mobiliteit. Dat gebeurt echt zelden. Klein en gelijkvloers met brede deuren, zonder drempels: dat vin den de meeste ontwerpers wel genoeg. Daar aan kun je zien dat ze zelf nog niet oud zijn." Samen met een bevriende aannemer heeft Samsom een plannetje gemaakt voor zes pa tiobungalows die op de derde leeftijd zijn toe gesneden. Ze zijn gelijkvloers, maar verre van klein. Veel ramen geven licht van zoveel mo gelijk kanten en in de toepassing van de mate rialen is rekening gehouden met akoestische eigenschappen. Het sportveld in Wissenkerke wordt dus in meer opzichten een laboratorium. Het ver schilt in zoverre van de klimaatstraten in Grijpskerke en Heinkenszand, dat er door par ticulieren kan worden gebouwd en dat pro jectontwikkelaars van duurzame huize moe ten komen om mee te mogen doen. Tot nu toe zijn er in Nederland alleen door particulie ren klimaatvriendelijke huizen gebouwd, veel al met bemoeienis van Erik Franke. Het con sortium rond de ZMF, waaraan ook woning bouwverenigingen aanhaken, moet een voor beeld worden voor de ontwikkelaars. Het wil aantonen dat duurzaamheid een kwaliteit is, die zichzelf kan verkopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 103