spectrum 16 Als het maar niet te duur is! Opiniepeiling Newcom CDA Christenunie m groenlinks PvdA SP, PZC Zaterdag 19 april 2008 Vrouwen tobben meer over het milieu dan mannen en willen er ook eerder zelf wat aan doen. Jongeren zijn minder goed op de hoogte. Zij die dat wél zijn, eisen van de overheid harde actie, maar spannen zichzelf niet overmatig in. Dat blijkt uit een opiniepeiling in opdracht van deze krant, uitgevoerd door Newcom Research Consultancy. door Joep Trommelen Maakt u zich zorgen om het milieu in uw omgeving? geen zorgen Op welke manier gaat u naar uw werk? werk thuis openbaar vervoer lopend fiets motor, scooter. *17 AO/ brommer 1/,l/0 auto (carpool) weet niet auto (alleen) Duurzaam? Met de in opdracht van Wegener Nieuwsme dia uitgevoerde opiniepeiling heeft Newcom Research Consultancy de houding van de Ne derlanders ten opzichte van het begrip 'duur zaamheid' in kaart gebracht. Aan de peiling hebben 1370 mensen uit heel Nederland meegedaan, afkomstig uit het panel van MijnOpinie.nl, onderdeel van Newcom. De deelnemers vormen een representatieve afspiegeling van de Nederlandse bevolking. De illustraties op deze pagina omvatten slechts een deel van de gestelde vragen. Het complete onderzoek is te raadplegen op www.pzc.nl/duurzaamheid tywr oe duurzaam denken en doen J*è Nederlanders? Die vraag stond Vj centraal in een peiling onder SH 1.370 Nederlanders. Die den- B ken soms 'groener' dan ze han- ÉÉB- delen. Want hoe verklaar je anders dat 'slechts' 2 procent van al het ver kochte eten biologisch is, terwijl 3,5 pro cent van de ondervraagden zegt (bijna) al tijd biologisch of natuurvriendelijk te eten, bijna 23 procent 'regelmatig' en 35 procent 'soms'? Onderzoekers kennen het verschijnsel van 'sociaal wenselijke antwoorden'. Mensen willen wel 'groener' leven, maar het mag vooral niet te veel kosten. Een spaarlamp willen we allemaal, die bespaart immers geld. Van de ondervraagden heeft bijna 76 procent spaarlampen in huis. Maar biolo gisch eten kost alleen maar extra geld. De vliegtaks is weer een ander verhaal. Van de 60 procent die overweegt een va- kantievlucht te boeken, wil ruim een der de geen toeslag betalen om luchtvervuiling te compenseren. Nog eens ruim eenderde wil niet meer dan 20 euro extra betalen. Nog geen 10 procent van alle ondervraag den wil meer betalen. Opmerkelijk is dat jongeren tussen 18 en 35 vaker (bijna 53 procent) bereid zijn de vliegtaks te betalen, tegenover 22 procent van de 55-plussers. Jongeren zijn ook nog eens bereid méér te betalen. Hoewel de 55-plussers zich het minst zorgen maken over geldzaken. Nog geen 9 procent van de ondervraagden denkt dat de vliegtaks de lucht schoner zal maken; 66 procent denkt van niet. De meest opmerkelijke uitkomst van de peiling is het verschil tussen mannen en vrouwen. Ze maken zich evenveel zorgen (45 procent) over het milieu, maar vervol gens gaan ze uiteen. Mannen beweren be ter op de hoogte te zijn van wat de poli- Maakt u zich zorgen om het milieu in uw omgeving? Wel zorac" Geen zorgen Weetniet Wel zorgen Geen zorgen Weet niet Wel zorgen Geen zorgen Weet niet tiek met het milieu wil (bijna 57 tegen 44,5 procent). Tegelijk vindt 19 procent van de mannen dat de politiek het milieu te veel aandacht geeft. Bij de vrouwen is dat ruim de helft minder. Van de vrouwen vindt bijna 59 procent dat 'Den Haag' te weinig doet (bij de mannen: 45 procent). Ook in hun persoonlijke handelen gaan vrouwen een stap verder. Ze scheiden meer afval, stoken, douchen en wassen zuiniger. Opvallend eensgezind denken de twee ge slachten én de drie leeftijdsgroepen (18-35, 35-55 en ouder dan 55 jaar) over hoe zij hun afgedragen belasting zouden willen besteden: 29 procent zou naar onderwijs gaan, 32 procent naar gezondheidszorg en 19 procent naar zowel veiligheid als het mi lieu. Jongeren verwachten meer van de over heid dan van zichzelf, blijkt uit de peiling. Bijna 11 procent zegt niet bewust een bij- Welke energiebesparende maatregelen heeft u zelf getroffen in uw woning? 1. Spaarlampen. 2. Electrische apparaten niet onnodig op stand-by stand. 3. Energiezuinige apparaten (met A-label). 4. Groene stroom Natuurstroom 5. Zelf eerder uitzetten verwarming (evt via klok- thermostaat). 0% 10% 20% 30% 40% 50% 70% Huurwoning Koopwoning totaal Huurwoning Koopwoning totaal Huurwoning Koopwoning totaal Huurwoning Koopwoning totaal Huurwoning Koopwoning totaal 80% 90% 100% drage aan een beter milieu te leveren. Van de 55-plussers beweert 14,3 procent dat. Maar ouderen handelen vervolgens een stuk milieuvriendelijker dan de 'jonkies'. Ze laten vaker de auto staan (ruim 58 pro cent tegen 45,5 bij de groep 18-35 jaar). Ook scheiden ze hun afval beter, douchen ze korter en kopen ze bewust niet te veel voedsel in. Ook kopen ze vaker biologische producten (26,5 procent 'regelmatig' tegen 18 procent bij de jongste groep). En jongeren kopen eerder nieuwe huishoudelijke apparaten en huisraad omdat de 'oude' spullen niet mooi of modern genoeg meer zijn. Oude ren hebben vaker de neiging te wachten tot spullen kapot zijn. Van de ondervraagden zegt 45 procent meer te willen betalen voor producten die het milieu minder belasten en voor ener giezuinige woningen. En 72,5 procent zou vaker biologisch eten als dat net zo duur was als 'gewoon' voedsel. Meer mannen (56 procent) dan vrouwen (46 procent) denken dat een beter milieu mogelijk is zonder de economische groei aan te tasten. Slechts een kleine 17 procent denkt dat dat niet of amper mogelijk is. Het geloof in economische groei wordt door de milieuproblematiek dus nauwe lijks aangetast. Van de ondervraagden is 45 procent be reid meer te betalen voor een energiezui nig huis. Mensen met een koopwoning hebben er meer voor over dan huurders. Wie zijn huis zelf energiezuinig inricht, doet dat vooral om geld uit te sparen (52 procent) en minder vanwege het milieu of de uitstoot van broeikasgas (26 procent). Huurders en kopers zijn hierover vrij eens- meer werk maken van afvalscheiding dan huurders. Ook laten ze de auto vaker staan en kopen ze vaker zuinige apparaten. Maar huurders hebben daarentegen weer vaker een JA/NEE- of NEE/NEE-sticker op hun brievenbus. Carpoolen blijft in Nederland een margi naal verschijnsel. Slechts 3 procent doet er aan. Ruim 44 procent zit alleen in de auto naar het werk, ruim 26 procent fietst, 17 procent gaat met het openbaar vervoer en bijna 5 procent werkt vanuit huis. Voor bijna 54 procent van degenen die met de auto naar het werk gaan, is het gebrek aan kandidaten die in de buurt wonen reden niet te carpoolen. 38 procent hecht er aan zelf vertrek- en aankomsttijden te bepalen. Bijna 15 procent zou overwegen alsnog te gaan carpoolen als de carpoolvergoeding hoger zou zijn dan de normale autovergoe ding van de baas. Nog eens bijna 12 pro cent zou er over nadenken als de baas de passagiers bij elkaar zou zoeken. Maar de eigen 'heilige koe' wordt ook anno 2008 nog volop aanbeden: 44,4 procent is op geen enkele manier te vermurwen samen met een ander naar het werk te rijden. In de peiling is ook gekeken naar het ge drag van de verschillende politieke gezind ten. Het zal niemand verbazen dat een WD'er minder begaan is met het milieu dan iemand die op GroenLinks stemt. Maar een naar eigen zeggen 'groene' partij als D66 heeft aanhangers die zich na de WD het minst om het milieu bekomme ren. ChristenUnie-adepten zijn een stuk 'groener' dan CDA'ers. Komende dinsdag, 22 april, is het Dag van de Aar de. De tv-zender National Geographic besteedt van af 12.00 uur de hele dag aandacht aan het thema. B www.dagvandeaarde.nl Stel: u mag een bedrag van 100 miljoen euro verdelen onder onderstaande beleidsterrei nen. Hoe zou u dit bedrag verdelen? milieu onderwijs veiligheid intographics: cvw gezind. Opvallend is dat huisbezitters gezondheidszorg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 100