Breed verzet tegen Aldi langs de N59 eeland Herinrichten zuidkust gaat nieuwe fase in ARTEC INTERIM BV Opening herdenking vier eeuwen TViooIkc Elaiiwalrr 1 oof 71'rli Nadere Reformatie in Zeeland 1 IKMJIM: UldUWcUg IddL ZlCIl 26 I Vrijdag 18 april 2008 PZC Eendenfamilie betrekt vijver - m -.3:" Nog dit jaar start van deelgebieden vier en vijf van plan Tureluur. Ook Rijkswaterstaat voorziet problemen met verkeer op parallelweg. Openbare vergadering Seniorenraad Geen verband tussen 'thuiszorgberovingen' Bijeenkomst vereniging computergebruikers Redders in actie voor viskotter met pech Plannen recreatie langs Zuidkust Schouwen Vroomheidsbeweging in zeventiende eeuw in Zeeland ontsproten. Rijkswaterstaat zet proef stop en gaat weer over op lapmiddelen. ■l-'Z - T'-vfV'' - ''vafrfeS' ^*"*6 ZONNEMAIRE - In de vijver aan het Maximaplantsoen in Zonnemaire horen geen eenden. Sinds deze week is dat anders. Volgens omwonende Andrea Marteijn heeft een eend ergens in de bosjes zitten broeden. Woensdag liet ze haar kroost van tien te water. Van de tien jonkies waren er gisteren nog negen over. Een reiger wordt verdacht. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans KERKWERVE - De omvorming van landbouwgrond langs de Schouw- se zuidkust tot nieuwe natuur gaat een nieuwe fase in. Dit jaar begint de herinrichting van deelgebieden vier en vijf van natuurontwikke lingsplan Tureluur. Ook op stapel staat de start van de aanleg van een uitzichtpunt op de voormalige vuilstortplaats aan de Hoosjesweg. Deelgebieden vier en vijf - begrensd door de Ooster- scheldedijk, Boogerdweg, Zwaard- weg en een hoofdwaterloop - ma ken deel uit van de kerngebieden langs de Oosterschelde waar groot schalige brakke natuur kan wor den gerealiseerd. Door het aanpas sen van de waterhuishouding en het graven van waterpartijen en laagtes worden landbouwgronden omgevormd tot brakwatermoeras sen. Het is de bedoeling dat zich in deze natte open gebieden waarde volle zoutvegetaties ontwikkelen. De nieuwe natuur moet het ge staag afnemende areaal schorren, platen en slikken in het Ooster- scheldegebied compenseren. Aan palende landbouwgebieden mo gen geen hinder ondervinden van de nieuwe natuur en daarom wordt om de deelgebieden een ka de aangelegd. Projectleider Miran da Braspennincx van de Dienst Landelijk Gebied (DLG) zegt nog niet te kunnen melden wanneer het graafwerk begint en of het lukt het karwei dit jaar nog af te ronden. Hetzelfde geldt voor de geplande aanleg van een uitzichtpunt op de voormalige vuilstortplaats aan de Hoosjesweg. „Er moet grond opge bracht worden en die moet zich dan eerst zetten. Ik denk niet dat het lukt het uitzichtpunt het ko mende toeristisch seizoen al klaar te krijgen." Dit jaar wordt ook be gonnen met de aanleg van een re creatief fietspad van Den Osse langs een natuurvriendelijk oever van een waterloop naar de Dam- menweg. Deelgebieden vier en vijf zijn bij el kaar ongeveer 36 hectare groot. Met het plan is een investering van 1,8 miljoen euro gemoeid. Dit jaar begint de herinrichting van deelgebieden 4 en 5 langs de Schouwse zuidkust. Ook op stapel staat de aanleg van de re creatief fietspad. door Piet Kleemans NIEUWERKERK - Het verzet tegen de mogelijke vestiging van super marktketen Aldi in het voormalige pand van Meubelrama aan de N59 bij Nieuwerkerk groeit. Na Veilig Verkeer Nederland en de dorps raad Nieuwerkerk heeft nu ook wegbeheerder Rijkswaterstaat zijn zorg uitgesproken over de plan nen. Ongeruste Nieuwerkerkers zijn via internet een actie tegen de komst van Aldi begonnen. Vanaf het moment dat de plannen van de supermarktketen bekend werden, is er tegen geprotesteerd. De dorpsraad Nieuwerkerk was een van de eersten die aan de bel trok. Om de nieuwe supermarkt te kunnen bereiken, moeten de klan ten straks een stuk over de parallel weg van de N59 rijden. De parallel- Technisch uitzend-/detacheringsbureau zoekt kandidaten inde: elektrotechniek installatietechniek metaaitechniek bouwtechniek midden/hogerkader Nu ook in Goes: administratief, productie, financieel, ICT, horeca, techniek Filiaal Vlissingen T (0118)4401 99 Filiaal Goes (algemeen) T (0113) 25 25 20 Filiaal Bergen op Zoom T (0164) 23 0612 info@artec-interim.nl www.artec.interim.nl ZIERIKZEE - Seniorenraad Schou- wen-Duiveland houdt maandag een openbare vergadering in het gemeentehuis in Zierikzee. Aan de orde komt onder meer de commu nicatie met Zeeuwland. De verga dering begint om 9.00 uur. weg is bedoeld voor langzaam ver keer. Landbouwvoertuigen en fiet sende scholieren maken er veel ge bruik van. De dorpsraad is bang dat de vestiging van Aldi daar voor veel verkeer gaat zorgen. De dorps raad vreest dat het daardoor ook een stuk gevaarlijker zal worden. Veilig Verkeer Nederland afdeling Schouwen-Duiveland sluit zich daarbij aan. Ook wegbeheerder Rijkswaterstaat deelt de zorg. Rijkswaterstaatvoor- lichter Edwin de Feijter: „Een su permarkt heeft zeker een verkeers- aanzuigende werking en dat baart ons in dit geval zorgen. Wij voor zien problemen." De Feijter voegt er aan toe dat Rijkswaterstaat bar weinig tegen de plannen van Aldi kan doen. |"W De mogelijke vestiging van een Aldi-supermarkt langs de N59 bij Nieuwerkerk houdt de gemoede ren bezig. Ook Rijkswaterstaat is nu tegen het plan. ZIERIKZEE - De politie Zeeland denkt dat er geen verband bestaat tussen de beroving van een vrouw in Scharendijke en soortgelijke ge vallen in Spijkenisse. De vrouw werd beroofd door twee mensen die zich voordeden als controleur van de thuiszorg. In Spijkenisse hebben zich soortgelijke gevallen voorgedaan. Daar heeft de politie inmiddels twee verdachten aange houden. ZIERIKZEE - De Vereniging van computergebruikers HCC Zeeland houdt dinsdag een bijeenkomst in het MFC in Zierikzee. De avond is bedoeld voor de hulp aan leden bij het oplossen van allerhande computerproblemen. Ook is er een leesmap met de meest recente computertijdschriften. Tevens is er een draadloze internetverbinding. De avond begint om 19.30 uur. Het bestemmingsplan laat name lijk een vestiging van een super markt op de plaats waar vroeger Meubelrama was te vinden toe. In clusief een uitrit van het bedrijf naar de parallelweg. Een extra afslag van de N59 naar de nieuwe Aldi-supermarkt heeft niet de voorkeur van Rijkswater staat, maar die wil de deur niet op voorhand helemaal dichtgooien. Wethouder Wijnand Renden van de gemeente Schouwen-Duive land ziet zo een, twee, drie ook geen oplossing voor het verkeers probleem als de Aldi-vestiging er komt. „Toen de Doe-Land zich vestigde langs de N59 hebben we ook al naar de verkeerssituatie gekeken en geen echte oplossing gevonden. Als de Aldi daar komt - en dat is nog niet zeker - willen we op nieuw samen met Rijkswaterstaat naar de situatie kijken. Maar, en dat heb ik al eerder gezegd, het zal lastig worden." BURGHSLUIS - De bemanning van reddingboot Koopmansdank van KNRM-station Burghsluis en hun collega's van reddingboot Prinses Margriet van KNRM-station Stel lendam moesten woensdagavond laat in actie komen voor een kot ter met motorpech. Omstreeks 23.00 uur arriveerden de redders bij kotter HD 64. Die had vier per sonen aan boord. Het schip is naar Stellendam gesleept. ZIERIKZEE - Natuurmonumenten houdt woensdag in obs 't Kofschip in Zierikzee een ledenavond. Tij dens die bijeenkomst komen de plannen voor recreatieve invulling en de algemene ontwikkelingen in de nieuwe natuur langs de zuid kust van Schouwen aan de orde. Na het informatieve gedeelte is er ruimte voor discussie. De bijeen komst begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - De Stichting Stokos- mos opent dinsdag in de Nieuwe Kerk in Zierikzee het herdenkings jaar '400 jaar Nadere Reformatie (1608-2008)'. Het thema van de avond is 'Het begin van de Nadere Reformatie op Schouwen-Duive land'. Burgemeester Asselbergs houdt een korte lezing en W. op 't Hof wijdt een lezing aan het ont staan van deze gereformeerde vroomheidsbeweging in de zeven tiende eeuw in Zeeland. Verder is er een optreden van het koor Chantez a Dieu. Willem Teelinck staat te boek als vader van de Nadere Reformatie. Zijn publicaties in 1608 gelden als officieel begin voor deze religieuze beweging. Teelinck werkte in dat jaar vanuit de classis Schouwen- Duiveland samen met zijn Zierik- zeese collega Godefricus Udemans aan het bevorderen van de zon dagsrust in de stad Zierikzee. Het eerste alomvattende reformatiepro gram Noodwendigh Vertoog werd in 1627 door Teelinck de wereld in gezonden. Door zijn invloed werd de Nadere Reformatie een bewe ging van grote betekenis. Vanuit Zeeland heeft die zich als een olie vlek tot ver buiten de landsgren zen verspreid. De openingsmanifestatie van het herdenkingsjaar begint 19.30 uur en is voor iedereen toegankelijk. door Rob Paardekam THOLEN - De proef waarbij blauw- alg in de haven van Tholen wordt opgeblazen met ultrasone gelui den is niet gelukt. De apparatuur wordt snel verwijderd. Omwonenden en gebruikers van de haven klagen al vele jaren over stankoverlast, die door de blauw- alg wordt veroorzaakt. Daarom werden vorig jaar door een gespe cialiseerd bedrijf dertien kastjes in het water geplaatst. Die stoten ge luid uit waarmee de algen zouden worden opgeblazen. Maar dat blijkt niet te werken. Al vorige zomer liet de havenmeester weten dat de blauwalg nog volop aanwezig was. Ook Rijkswater staat, de initiatiefnemer van de proef, concludeert nu dat het sys teem geen positief effect heeft ge had. Woordvoerder Edwin de Feij ter wil echter niet van een misluk king spreken. „Het ging tenslotte om een proef', benadrukt hij. „We weten nu dat het niet werkt. Dat is toch ook iets waard." Volgens De Feijter heeft met name onderzoek van de Universiteit van Wageningen aangetoond dat het systeem helemaal geen gunstig ef fect heeft. De onderzoekers gaan nog verder en concluderen zelfs dat geen enkel systeem dat op dit moment op de markt is, de blauw alg naar behoren kan bestrijden. Dat is op zich geen fijne bood schap voor de omwonenden, maar wel een mededeling waar Rijkswa terstaat iets mee kan. „We krijgen veel aanbiedingen van producen ten die het ultieme middel zeggen te hebben", aldus De Feijter. „Nu 'We weten nu dat het niet werkt. Dat is toch ook iets waard' weten we dus dat we er beter niet aan kunnen beginnen." Overigens is tijdens het onderzoek naar het systeem met de ultrasone geluiden nog een extra bezwaar aan het licht gekomen. Dat geluid zou andere diertjes, en dan met na-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 96