Poetsen bij de eerste zonnestraal Mannen doen tod altijd verreweg het minste in het huishouden. Dus zet hem flink aan het werk. ^- Anders komt ie wei alleen het vuilnis buitèn zetten, WONEN&TUINEN PZC APRIL 2008 3 7 jg door Caspar Kraaijpoel De voorjaarsschoonmaak was vroeger bittere noodzaak. Stof en roet kregen een herfst en winter lang de ruimte om zich te nestelen in de hoekjes van het huis. De oude kolenkachel deed een aanslag op gordijnen en bedden goed, condens gaf schimmel een onge wenste voedingsbodem of bracht mo gelijk zelfs vervelende ziektes of infec ties. In het voorjaar vlogen derhalve deuren en ramen open. De hele inboedel ging de straat op en kreeg een grondige beurt. Elk hoekje en gaatje werd gesopt. Een proces wat soms dagen kon duren. Tegenwoordig zorgen betere ventilatie en schoon- maakmogelijkheden alsook minder vervuilende warmtebronnen ervoor dat onze huizen minder vies worden. Onze gezondheid hangt niet meer af van de voorjaarsschoonmaak. Toch is de traditie allesbehalve uitge storven. Onderzoeksbureau Trendbox concludeerde na een landelijke steek proef dat ruim twee miljoen Neder landse huishoudens elke lente een jaar lijkse grote schoonmaak houden, of iets wat daarop lijkt. Maar waarom? Volgens Ruurd Hielkema van Trend box speelt het psychologische aspect nog steeds een rol. Het belang bij een frisse start na de donkere maanden is symbolisch. Of simpeler: sommige gewoontes en rituelen horen gewoon bij het seizoen. De zonnestralen nemen bijna dagelijks in kracht toe, dus wordt de tuin opge knapt, de kleding gewassen, de auto extra gepoetst, de hogedrukspuit op tuinmeubels gezet, de kapper nog eens bezocht, geverfd en behangen, en tapij ten gereinigd. „Een opgeruimd huis geeft een opgeruimde geest", zegt Hiel kema. Eind jaren tachtig stak een theorie de kop op dat de toegenomen hygiëne in onze huishoudens het immuunsys teem van de mens niet genoeg prikke len. Té goed schoonmaken 'verslapt' het afweersysteem van het lichaam en zo worden allergieën geboren, luidt de theorie. Recent onderzoek doet dit af als onzin. De hygiëne is al eerder ver beterd dan de toenemende gevallen van allergie. Kunstmatig het huis vies houden om de vruchten van uw lende nen sterk te maken, hoeft volgens de onderzoekers dus niet. Poets er gerust op los. Een klein woord van waarschuwing voor de (huis-)vrouw: uit een onder zoek van TNS NIPO blijkt dat mannen toch nog altijd verreweg het minste doen in het huishouden. Dus zet hem flink aan het werk. Anders komt ie weg met alleen het vuilnis buiten zet ten. De voorjaarsschoonmaak is niet dood, hij leeft. Wanneer de eerste voorjaarszonnestralen het stof in de woonkamer oplichten, grijpen nog altijd veel Nederlandse huishoudens naar emmer, dweil en bezem. Een traditioneel goed begin van het nieuwe seizoen. Een voorjaarschoonmaak in 1964. Een grondige reinigingsbeurt na de winter was vroe ger een grotere noodzaak dan tegenwoordig, foto Spaarnestad Van oorsprong een iraans gebruik? Mogelijk stamt de voorjaarsschoonmaak uit het Iraanswleuw- jaar. Daar viel het einde van het kalenderjaar op de eerste dag van de lente. Traditioneel was het dan tijd voor de khooneh ta- kouni. Wat letterlijk 'het schudden van het huis' betekent. Een andere mogelijke oorsprong is terug te vinden in Joodse huis houdens. Voor de vastenperiode wordt het huis grondig ferei- Enkele tips voor de schoonmaak Wikkel zilver in aluminiumfolie, dan laten weken in heet water met zuiveringszout. Gebruik azijn om uw doffe glazen te laten glanzen. Kalk in uw waterkoker? Knijp een citroen uit en kook het sap samen met water in de waterkoker, halve dag laten staan; daarna weggooien. Tapijt kunt u reinigen met zuiveringszout (een nacht laten in trekken en opzuigen).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 89