Gereedschap voor vrouwen D Steeds vaker grijpt moeder de vrouw naar de boormachine. Omdat er geen man in huis is. Of omdat die man eindelijk toegeeft dat hij twee linkerhanden heeft. De commercie springt er graag en handig op in. Welkom in de wereld van Klara Klus. door Janine Hoekstein arenlang was de gereedschaps winkel het domein voor man nen. Vrouwen liepen daaraan voorbij, sterker nog: mochten daar niet eens binnenkomen. Wat hadden ze er te zoeken? Vader boorde gaten in de muur, vader schroefde een lamp aan het plafond en vader timmerde een kast in elkaar. Die tijd is voorbij. Va der is steeds vaker een vrouw. Uit een onderzoek dat NUON drie jaar geleden hield onder 500 mensen, blijkt dat 85 procent van de vrouwen graag klust. Van de mannen is dat 93 procent. Die houden zich bij voor keur bezig met elektriciteit en tegels leggen, terwijl vrouwen sneller de kwast oppakken of een nieuw behan getje op de muur plakken. Ineens bedacht iemand dat vrouwen minder klussen omdat het gereed schap alleen voor mannen geschikt is. Zware hamers, onhandig grote schroevendraaiers en niet te tillen boormachines: geen wonder dat de dames de gereedschapskist liever links lieten liggen. Een aantal onder nemende vrouwen stortte zich op het vermarkten van vrouwengereed schap. De hamersteel wat korter, de schroevendraaier wat dunner en vooral: fleurige kleurtjes. Want werkt een waterpas met bloemetjes niet veel gezelliger? Er bleek emplooi voor te zijn. Moeder van het vrouwengereed schap is Barbara K., een Amerikaanse alleenstaande moeder die vond dat vrouwen weieens wat klus-zelf- standiger mochten worden. Kek ke tassen, waarmee je in een win kelstraat geen gek figuur slaat, maar ook stoerdere 'toolkits' zijn het concrete resultaat Meer nog dan het gereedschap, promoot ze op haar website het zelfstandige, onafhankelijke vrouwenleven. Inclu sief de Klus van de Week. De Belgische Cherine Kaynak zette eveneens een vrouwenlijn op en won er een innovatieprijs mee. Haar gereedschap wordt verkocht in 'kits', een verzameling bij een klus beho rend gereedschap. Zo is er de thuis- kit, de tuinkit, autokit en knutselkit. Verfkits en elektrakits (ja, mannen!) moeten snel volgen. MyTools, een andere range in vrou wengereedschap, is ook al bedacht foto's Hollandse Hoogte ANP door een vrouw, Magda Berman. Ook zij werd, net als Kaynak, gedre ven door eigen ervaring om gereed schap met kleinere handvaten op de markt te brengen, verpakt in een leu ke lady-like koffer. De fors uitgeval len beautycase is gevuld met tangen, zagen en hamers, allemaal vrouw vriendelijk. Er wordt gefluisterd dat zelfs (oudere) klussende mannen naar dit gereedschap grijpen. Concluderend kan gesteld worden dat vrouwengereedschap vooral klei ner en kleuriger is. Want of een rol maat met bloemetjes nu zoveel inspi- rerender is dan een zwarte? De vrou wenhamer schijnt zelfs helemaal niet handiger te zijn. Door de korte steel moet er juist meer kracht gezet ge worden voor hetzelfde effect. Een verschil met mannengereed- schap is dat bij al de kits vrouwvrien delijke handleidingen zijn bijge voegd. Kijk, dat is misschien wel het meest handige aan het hele idee van vrouwengereedschap. Want daar sta je, in de bouwmarkt, voor een wand vol schroevendraaiers. De een nog saaier dan de ander. Allemaal belo ven ze wonderen, maar welke heb je nodig? Idem voor spijkers en schroe ven. Heel leuk, al die lengtes, verschil lende koppen en variaties in schroef draad, maar stel dat je de verkeerde kiest? Of vrouwengereedschap nu echt nodig is of niet, in elk geval is de bouwmarkt niet alleen meer het jachtgebied van de man. Vrouwen voelen zich er even vertrouwd als in een kledingzaak. Als ze hun geld er even makkelijk uitgeven, vinden de producenten het allemaal prima. Of de kans groot is dat we Barbara K. peinzend voor de drilboren kunnen tegenkomen? Vermoedelijk niet. Haar idee heeft haar geen windeieren gelegd. Waarschijnlijk huurt de al leenstaande moeder tegenwoordig een handig mannetje in voor klussen in huis. Of een handig vrouwtje, na tuurlijk. Daar is ze slim genoeg voor. H www.barbarak.com Klusboek voor de handygirl, 25 klus sen in en om het huis (Nienke Ooster- baan, Kosmos-Z&K Uitgevers 2004) 100 Dingen waar je geen man voor no dig hebt (Alison Jenkins, Librero 2002), gevolgd door 100 Dingen waar je ook geen man voor nodig hebt (Librero 2003).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 85