Binnenland 'Kinderleed sneller kenbaar maken' KRAS.NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 PZC Vrijdag 18 april 2008 7 „Kindermishandeling gaat vaak over onmacht die escaleert", zegt hoogleraar Jan Willems. foto Harmen de Jong/CPD Hulpverleners moeten beter samenwerken om kinderleed eerder op te sporen. Burgers moeten zelf het lef hebben aan de bel te trekken. door Carine Neefjes Minister André Rou- voet van Jeugd en Gezin gaat kinder mishandeling har der aanpakken. In 35 gemeenten wordt een nieuwe werkwijze ingevoerd waarbij hulp verleners lichamelijke of geeste lijke mishandeling van kinderen eerder moeten opsporen. Alle experts - van huisarts tot le raar - gaan beter samenwerken om ernstige gezinsdrama's te voorko men. Het gaat om de zogeheten RAAK-aanpak. Ouders worden voorgelicht over opvoeding en kin dermishandeling, hulpverleners le ren geestelijke en lichamelijke mis handeling eerder te signaleren. „Een kind met een ernstige brand wond is echt niet tegen de verwar ming aangelopen. Dan moet een hulpverlener dus actie onderne men", aldus een woordvoerder van het Nederlands Jeugdinstituut die de nieuwe werkwijze coördi neert. Een proef met de RAAK-aanpak heeft al gedraaid in de regio's Amsterdam-Noord, Fle voland, Westelijke Mijnstreek en de Zaanstreek. De stuurgroep Aanpak Kindermis handeling zal, in aanwezigheid van minister Rouvoet, maandag het startschot geven voor de nieu we aanpak. Bestuurslid Jan Wil lems, hoogleraar rechten van het kind in Nederland: „Professionali sering in de opsporing van kinder- Kindermishandeling Het aantal meldingen van kindermis handeling bij een advies- en meldpunt is in zes jaar tijd bijna verdubbeld. 45.000 35.000 25.000 21.350 15.000 5.000 2000 2006 infographic: CPD bron: Nederlands Jeugdinstituut mishandeling is hard nodig. Nu is het een oerwoud van instanties die zich hiermee bezighouden." Jaarlijks worden er in Nederland 107.000 kinderen mishandeld, zo blijkt uit onderzoek van de Univer siteit Leiden. In totaal zijn er veer tien advies- en meldpunten voor kindermishandeling in Nederland, waar zowel hulpverleners als bur gers terecht kunnen. Laila (14), de oudste dochter uit een Marokkaans gezin, wordt sek sueel misbruikt door haar oom. Haar jongere broer Labib (12) kan het familiegeheim niet langer voor zich houden en belt met het Ad- vies- en Meldpunt Kindermishan deling (AMK). Hij wil anoniem blijven en wijst nadrukkelijk op de gruwelijke geva ren voor zijn zus. Als zijn vader dit hoort, wordt Laila verstoten of vermoord. Jelis van Leeuwen, praktijkleider bij het AMK in Amsterdam, geeft dit voorbeeld van een melding waarbij ingrijpen gevaarlijk kan zijn. „In zo'n geval is het belang rijk om zo snel mogelijk een af spraak met haar broer te maken. En contact op te nemen met de po litie. Misschien weet die meer van de familie. Is er bijvoorbeeld al eens sprake geweest van huiselijk geweld?", aldus Van Leeuwen. De meest voorkomende meldin gen van kindermishandeling gaan over verwaarlozing, volgens Van Leeuwen. Van alle gevallen van kindermishandeling in Nederland is er in 35.000 gevallen sprake van lichamelijke verwaarlozing. Maar ook dan worstelen betrokkenen of ze wel of niet aan de bel moeten trekken. Praktijkleider Van Leeuwen geeft nog een voorbeeld. Het driejarige zoontje van een drugsverslaafde vrouw loopt langs de salontafel waar zilverpapiertjes met restjes cocaïne liggen. Een buurvrouw die op bezoek is, aanschouwt het tafe reel. De moeder is echter poeslief voor het kind. Wat moet ze doen? „Het meldpunt kindermishandeling bel len. Zij hoeft niet te bewijzen dat het kind mogelijk lichamelijk of geestelijk wordt verwaarloosd. Maar mensen moeten wel het lef hebben om hun zorgen over kinde ren kenbaar te maken." Uit cijfers van het Nederlands Jeugdinstituut blijkt dat het aantal meldingen van kindermishande ling de afgelopen jaren is toegeno men. Melden is de enige manier om het misbruik eerder op te spo ren. Jan Willems, de enige hoogleraar rechten van het kind in Neder land, denkt dat kindermishande ling voor een groot deel te voorko men en uit te bannen is. „De onge boren baby van een zwangere, zwaar verslaafde vrouw moet nu al onder toezicht worden gesteld. Zodra de baby ter wereld komt, moet hij naar een pleeggezin. De kans is te groot dat het kind later wordt verwaarloosd", aldus Wil lems. In de praktijk blijkt dat ook hulp verleners terughoudend zijn om aan de bel te trekken. Een leraar die blauwe plekken ziet op de rug van zijn leerling, durft geen mel ding te maken. Maar ook een huis arts aarzelt soms om in te grijpen: hij wil geen patiënten kwijtraken. Vertrouwensarts Joost Wiggelen- dam: „Het blijft raar. Als een kind slechte cijfers heeft, zegt een leraar dat wél tegen de ouders. Bij ver moedens van geweld zwijgt hij. Een docent moet ouders confron teren met zijn vermoeden van mis handeling. Hij kan zeggen: 'Ik zeg niet dat u het gedaan heeft, maar ik laat het wel onderzoeken'." Hoogleraar Willems benadrukt dat er zelden boze opzet van ouders in het spel is. „Het gaat over onmacht die escaleert. Vaak zijn ze vroeger zelf ook mishan deld en weten ze niet beter. Het gaat om zwakbegaafde en verslaaf de ouders, mensen met schulden, gezinnen die geïsoleerd leven. Het is niet de bedoeling deze ouders achter de tralies te krijgen. Ze heb ben hulp nodig." (De namen Laila en Labin zijn gefin geerd) Voordelig cruisen van Amsterdam naar Basel! Onder zeer gunstige condities hebben we hutten gecontracteerd op het riviercruiseschip het MS Alemannia. Hierdoor kunt u deze fantastische 8-daagse riviercruise al boeken vanaf slechts 639. ook in hartje hoogseizoen! Bij deze voordelige reissom is inbegrepen: de busreis, ontbijt, lunch en diner én een prachtig vaarpro- gramma. Tijdens deze cruise maakt u kennis met al het moois van Nederland, Duitsland, Frankrijk en Zwitserland. Maar let op: snel rea geren voor deze cruise is absoluut noodzakelijk, want we verwachten veel belangstelling! REISPROGRAMMA IN 'T KORT Dag 1: u gaat op eigen gelegenheid naar Amsterdam, waar u rond 15.00 uur inscheept. Dag 2-3: ontdek A'dam en Domstad Keulen. Dag 4: over de Moezel naar het stadje Beilstein. Dag 5: op naar het gezellige Rüdesheim. Dag 6: via Worms varen we naar Speyer. Dag 7: aankomst in het Franse Straatsburg. Dag 8: aankomst in Basel waar we van boord gaan. De bus brengt u terug naar Nederland. De 9-daagse reis wordt in omgekeerde volgorde uitgevoerd incl. 1 overnachting. De bus brengt u naar Basel, het schip vaart terug naar Nederland. waarom zou je verder zoeken MS ALEMANNIA* Dit gemoedelijke riviercruiseschip is voorzien van een panorama-restaurant, bar, zonnedek met lig stoelen en een zwembad. Uw 2-persoonsbuitenhut is voorzien van douche, toilet, airco en TV. INCLUSIEF: busreis Amsterdam-Basel of v.v., 7 nachten verblijf op het MS Alemannia, ont bijt, lunch en diner aan boord, brandstoftoe slag cruise, beschreven vaarprogramma. Bij 9-daagse cruise 1 hotelovernachting in de om geving van Basel inclusief diner en ontbijt. 8 dgn cruisen van Amsterdam naar Basel Juli 19 €639 Augustus 2-16-30 €639 September 13 €639 Oktober 11 €639 9 dgn cruisen van Basel naar Amsterdam Juli 25 689 Augustus 8-22 689 September 5 689 Oktober 17 €689 Toeslag: res.kosten 15 per boeking. Prijzen zijn p.p., gebaseerd op 2 pers. Reisbeschrijving/ reservering, zie www.kras.nl/30069 15 cpm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7