Spannende huisjes voor in de tuin 26 WONENSrTUINEN PZC APRIL 2008 r,rr.. Wie heeft als kind geen hutten gebouwd? In het bos, onder de eettafel of in de tuin? Met een deken over twee omgekiepte tuinstoelen maakte je je eigen wereld. Nu we groot zijn staan er nog steeds bouwsels in de tuin. Voor tuinmeubelen, de grasmaaier en de fietsen. Gaap. Spannender is om het tuinhuisje te gebruiken als een plekje voor jezelf of om man of kinderen te stallen. door Eva Wassenburg Alleen voor mannen In Australië is het heel gewoon dat manlief zich verschanst in de schuur met een paar kratten bier en zijn televisie. Hij kan daar ongestoord zijn vrienden ontvangen en hoeft zich niets aan te trekken van moeder de vrouw die het huis op orde wil houden, geen gezuip wenst en al helemaal niet zit te wach ten op sportwedstrijden. Een ideale op lossing voor een land als Australië waar de pubs - net als de bevolking - dun gezaaid zijn. Menig Nederlandse man zou ook wel zo'n plek voor zich zelf willen hebben, en dan hebben we het nog niet over de vrouwen die hun man best een paar uur naar een hok achter in de tuin wensen. Wat let ons? Een simpel Scandinavisch blokhutje heb je al voor minder dan 1000 euro. Huwelijktherapie is duurder. Teakhouten tuinvilla Een stuk luxer en - toegegeven - mooier zijn de teakhouten tuinvilla's van Out Teak (let op woordgrapje bij uitspreken). Van hergebruikt Ja vaans hardhout, dus ecologisch verant woord, worden beeldschone en kun stig bewerkte huisjes gemaakt voor bij het zwembad, als kantoortje, als atelier of voor de gasten. Prijs voor een huisje van drie bij vier: vanaf 12.000 euro. Sommige modellen hebben origineel, honderd jaar oud houtsnijwerk. www.villaoutenteak.nl Balé bengong Op buureiland Bali snappen ze het ook. De traditionele balé bengong is een huisje van kokosnootpalm, bam boe en riet en ontbreekt in geen enke le tuin op Bali. Letterlijk betekent balé bengong een huisje om te turen en te peinzen. Op het heetste - of natst - van de dag trek je je hier terug, be schermd tegen zon of tropische buien, verkoeld door een fris zeewindje. De rustgevende sfeer in een balé bengong maakt hem ideaal voor yoga of medita tie. Met wat aanpassingen als verwij derbare wanden of verwarming is hij ook heel geschikt voor Ne derlandse tuinen. Guido Pal- lada importeert ze van 1995 tot 7500 euro. IFj www.bale- bengong.com Finse kota Niet alleen in de tropen, maar ook in Scandinavische streken bestaat er be hoefte aan een plekje buitenshuis, maar toch dichtbij. Om even de dage lijks hectiek los te laten, hebben de Fin nen hun kota. Deze stevige achthoeki ge huizen waren ooit gemaakt van pa len en rendiervellen, tegenwoordig worden ze gemaakt van Fins grenen hout en zijn ze goed geïsoleerd. De Finnen gebruiken kota's als barbecuehut om het hele jaar door te 'buitenshuis' te grillen. Ook bouwen ze er hun sauna in, of genie ten ze er van een knapperend haard vuur of - met het juiste rookafvoersys teem - zelfs een kampvuur. Het typi sche gebouwtje kan in de Nederlandse tuin ook prima dienst doen als atelier, hobbyruimte, meditatieruimte, kin derspeelplek, puberhangplek of logeer kamer. Een Finse kota is te koop vanaf 3950 euro. www.triskel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 78