Specialist in monumenten Boven: landgoed in Putten (vraagprijs 3.400.000 euro), linksonder: lampenfa briek in Tiel (vraagprijs 495.000 euro, ver kocht). Mensen die in monumenten of andere bijzondere panden wonen, zijn een apart slag, vindt erfgoedspecialist Jan Willem Andriessen. „Ze hebben passie voor zo'n pand. Een ruime portemonnee is handig. Maar wie handig, geduldig en inventief is, komt met een bescheidener beurs een heel eind." door Anne Nijtmans www.redres.nl Boven: Dru-complex in Ulft 250.000 euro), rechtsboven: kerk in Schettens (vraagprijs 330.000 euro), rechts: kerk in Gasselternijeveen (vraag prijs 365.000 euro) foto's Redres Boven: molen in Vinkeveen (vraag prijs 549.000 euro), rechtsonder: Rietveldvilla in Amersfoort (vraag prijs 1.600.000 euro). Jan-Willem Andriessen (36) noemt zichzelf intermediair in erfgoed. „Het woord makelaar dekt niet al mijn activiteiten. Ik breng weliswaar kopers en ver kopers bij elkaar maar ik advi seer ook gemeenten en eigena ren over herbestemming en heront wikkeling van monumentale panden. Zijn bedrijf heet Redres. Het heeft op dit moment een aanbod van honderd objecten: kerken, schooltjes, watermo lens, watertorens, kastelen, oude fabrie ken en landgoederen. Andriessen heeft een passie voor oude gebouwen. Dat zat er van kleins af aan in: „Dan zat ik in de kerk rond te kij ken en te bedenken wat je van zo'n pand kon maken. Ik vond het toen al heerlijke om in grote gebouwen rond te dwalen." Tijdens zijn studie bouwkunde in Delft werkte hij mee aan de restauratie van een negentiende-eeuws pand. Ver volgens werd hij projectontwikkelaar. De liefde voor bijzondere bouwweer- ken bleef. Hij merkte dat mensen of in stanties die monumenten op de markt wilden brengen moeite hadden kopers te vinden terwijl tegelijkertijd degenen die een bijzonder object wilden kopen niet wisten waar ze moesten zoeken. „Dat komt omdat de meeste makelaars regionaal werken en de markt voor erf goed landelijk is. Bovendien zijn mo numenten of bijzondere objecten meestal bepaald geen courante pan den, ze zijn groot, vaak is er achterstal lig onderhoud, je kunt er niet zomaar intrekken." Andriessen zag een markt: „Ik heb ver stand van projectontwikkeling en van restauratie, dat heeft niet iedereen." Bovendien heeft hij een bijna encyclo pedische kennis van bijzondere gebou wen in Nederland, zo blijkt na een uur tje praten. Hij doet niets liever dan rondlopen in oude panden en wordt helemaal gelukkig van mooie haarden, paneeldeurtjes en ornamenten. „Afge lopen zondag was ik in Bergeijk. Daar staat een oude fabriek van de Ploegstof- fen. Fantastisch pand dat nog ontwor pen is door Rietveld. Ik heb er vlakbij gewoond maar was er nog nooit bin- nengeweest. De nieuwe eigenaar, een corporatie, wil in samenspraak met de bevolking een nieuwe bestemming voor het pand vinden." Zijn bedrijf groeit gestaag. Twee jaar geleden had hij een aanbod van twin tig panden, zijn streven is om aan het eind van dit jaar tweehonderd objec ten op zijn site te hebben staan. Kerkjes, fabrieken, scholen en molens zijn niet goedkoop. Alleen in de uit hoeken van Nederland kun je nog voor een redelijke prijs terecht. Het schattige waterstaatskerkje van Gassel ternijeveen in Drenthe staat bijvoor beeld te koop voor 365.000 euro. „In de dichtbevolkte delen van Nederland zijn meer kapers op de kust en dan moet je een aardig kapitaal meebren gen." Toch ziet Andriessen ook mogelijkhe den voor mensen die niet stinkend rijk zijn. „Je kunt een vereniging van eigenaren oprichten en samen een gro ter object kopen en opknappen." Daar naast zijn er overheden, woningcorpo raties en projectontwikkelaars die fa brieken, kloosters, kazernes, scholen en watertorens verbouwen tot appartementencom plexen. Een nieuw markt segment voor Andriessen zijn de kastelen, landhui zen en landgoederen. „Vaak nog in bezit van adel lijke families. Maar zo'n be zit is niet meer te betalen: het is te groot en te veel. Het is een mooie uitdaging om daarvoor een bestem ming te zoeken." an Willem Andriessen verge- ijkt liefhebbers van ouder hui ten met mensen die in oldti mers rijden: „Het is een apart, individualistisch slag mensen. Een Golf is een adequate auto maar een oude Jaguar is natuurlijk veel mooier. Een monument is verge lijkbaar met kunst. Dan heb je ook wat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 75