Zo'n huis wordt vanzelf je hobby 3>$0Ji£ N&TUihiE !C APRIL 2008 Een kerkzaal als huiskamer, uilen in de toren en een weids uitzicht. Alberthe Papma en Paul Spierings wonen sinds twee jaar in een kerk op een terp in de Ooijpolder bij Nijmegen. „Hoe goed je ook restaureert, er valt altijd wat te klussen." door Anne Nijtmans et is een bijzonder bouwwerk: een mid deleeuwse toren, wat ooit het schip was, is in de negentiende eeuw een dubbel woonhuis gewor den en daaraan is in die periode op de fundamenten weer een kleine zaalkerk gebouwd. Sinds de jaren zestig is ook die kerk bewoond. Het is het eerste godshuis in Nederland dat als woonhuis werd gebruikt Aanvankelijk huurden de bewoners nog van de kerk.In 1986 namen ze het pand over en vormden ze een vereniging van eigenaren. Een van die bewoners was Tine Pap- ma, de tante van Alberthe. „Als kind kwam ik hier al logeren en dan mocht ik in de torenkamer slapen. Die logeerpartijen hebben een diepe indruk op mij gemaakt. Omdat dit zo'n bijzonder gebouw is en de om geving is natuurlijk fantastisch." De laatste jaren van haar leven woonde tante in het kleinere appartement waar het zaalkerkje onderdeel van uitmaakt. Ze overleed vier jaar gele den en toen kregen Alberthe en Paul de mogelijkheid het te kopen. „We woonden met onze drie kinde ren in een nieuwbouwhuis in Oegst- geest", vertelt Paul. „Niks mis mee, hoor. Maar dit was natuurlijk een unieke kans." Het heeft ze wat moei te gekost want eerst moest er ver bouwd worden. Daar hebben ze twee jaar over gedaan. Bovendien moeten ze forenzen naar hun werk in de Randstad. „Gelukkig kan ik veel thuis werken", zegt Paul. „En op den duur vinden we wel werk in dit deel van het land." De zaalkerk is woonkamer gewor den. Ze hebben er een moderne vi de in laten zetten van glas en staal. De zol- jL der is opgeknapt tot slaapkamer. Hun drie kinde- jjr ren moeten nu nog de voorma lige consistorie delen. „Die gaan we in tweeën splitsen", zegt Al berthe, „dat is ons laatste project. De jongens zijn een tweeling, die kunnen een kamer delen en onze dochter krijgt haar eigen kamertje." Het appartement in de kerk is meer dan een woonhuis voor de familie Spiering-Papma. Ze hebben een website waarop alles over het pand en de omgeving staat. Paul heeft zich aangesloten bij een kerkuilen werkgroep. Er zitten verschillende uilensoorten in de toren en het wel en wee van deze gevleugelde mede bewoners wordt nauwkeurig ge- volgd.„Als je in zo'n pand zit, wordt het vanzelf een hobby", zegt Paul. Hij heeft een uitgebreid archief over het gebouw en zijn omgeving. Het begin van deze verzameling is aange legd door tante Papma. „Maar ik vind nog steeds nieuwe elementen", zegt Paul. „Laatst heb ik luchtfoto's opgeduikeld van Operation Market Garden waarop de kerk mooi te zien is." Het pand levert af en toe nog een verrassing op. „Zo kwamen we op zolder een pistool uit de tweede we reldoorlog tegen", vertelt Alberthe. „Dat hebben we maar naar de poli tie gebracht. Ook in de grond zit van alles. Je hoeft hier de spa maar om te keren en je vindt wat: we heb ben een muntje gevonden uit de tijd van Karei de Vijfde, kogels uit de Tweede Wereldoorlog maar ook uit de Franse tijd. Ook komen we nog wel eens een stukje skelet te gen. Geen schedels maar wel botjes. Verder potten, scherven en een oude driehoekige naald. We bewa ren het allemaal en op den duur gaan we wel een keer uitzoeken het precies is." Alberthe Papma en Paul Spierings zijn blij dat ze de overstap hebben gemaakt. Paul: „Het is voor ons in middels vertrouwd geworden om hier te wonen maar als mensen hier voor het eerst komen en rondkijken besefik weer hoe uniek dit huis is." Meer over de historie en de pulatie in de Ooijse kerk is te vin den op de website: www.papma.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 74