Smeltkroes van stijlen 6 WONEN&TUINEN PZC APRIL 2008 Nooit eerder was het interieur zo persoonlijk. Het is een smeltkroes van stijlen - met respect voor tradities en voor de natuur. door jolenta Weijers Verlichte elegantie Door de lichte draaiing krijgt staande lamp Polaris een rankheid die hem bijzonder fraai maakt. De Polaris is de nieuwste loot aan de stam van lampenspecialist Fontana Arte. Designer Marco Acerbis ontwierp een lamp die bestaat uit een langgerekte nylon structuur die om bei de uiteinden is gedraaid. Het nylon kan worden gelakt in zwart, wit of paars, €1.080. www.fontanarte.com Het zal de tijdgeest wel zijn, die van ons interieur zo'n eclectisch geheel maakt. De aarde raakt uitgeput, Nederland is een stuk je Europa geworden, religies botsenNee, op gewekt klinkt dat allemaal niet. Het heet zelfs dat wij in een identiteitscrisis verkeren. Hoe het ook zij, we hebben behoefte aan rust. Aan slow living: aandacht voor kwaliteit, originaliteit, eerlijkheid, ambachtelijkheid. We zijn het trouwens ook een beetje zat om almaar achter trends aan te hobbelen die volgend jaar weer over zijn. Liever creëren we onze eigen stijl, kiezen we wat ons goed doet uit de hoorn des overvloeds, pikken we de krenten uit de pap. Stijl? Er is geen stijl. Maar ons huis is wél weer een thuis, waar aan je kunt aflezen wie er woont. Beter gezegd: wie er lééft. In onze behoefte aan identiteit grijpen we terug op oude waar den. Soms hebben ze simpelweg een klassieke uitingsvorm, zoals het medaillonbehang. Soms zijn ze grappig folkloris tisch: dan zetten we tulpen op het boerenbonte tafelkleed. Soms zijn ze ruiger van aard: dan bekleden we een oude stoel met koeienhuid. Maar in alle gevallen gaat het om respect voor tradities die hun waarde hebben bewezen. Het modern-klassieke interieur krijgt meer een uitgesproken gezicht. De herwaardering van klassieke elementen als gecapi tonneerde fauteuils, buikkastjes, kroonluchters, oosterse tapij ten, rijke stoffen en ouderwets behang kon in de voorbije ja ren nog wel eens oubollig uitpakken. Maar inmiddels hebben deze klassieken dusdanig moderne opvolgers gekregen, dat het woord 'oubollig' in de verste verten niet meer van toepas sing is. Overdrijving is hierbij de gemene deler: van een strak ke bank met zwaar gecapitonneerde rugleuning tot het im mens uitvergrote bloemmotief of medaillon op het behang. Deze nieuwe klassieken worden gebruikt in een hypermoder ne omgeving van paarse en diep donkerblauwe wanden, sub tiele metalics, strakke keukens en - ondanks de combinatie van dessins - functionele soberheid. Of ze nou meer naar stoer en robuust neigen, of naar lieflijke romantiek: ze wor den ingepast in een moderne levensstijl. En kunnen daarom ook ongestraft samengaan met de design-klassiekers van de twintigste eeuw. Bij deze woonstijl gaat het niet om kwantiteit, maar om kwaliteit. Meubels moeten een paar decennia meegaan; een keuken mag super-de-luxe zijn, maar is dan wel voor het leven. Deze nieuwe zuinigheid leidt niet alleen tot een investering in kwaliteit, maar ook tot een zorgvuldig ingericht interieur waarin kunst en verzame len - en het tentoonstellen daarvan - een grote rol spelen. Dat is immers bij uitstek een manier om een tijdloos interieur een persoonlijke touch te geven.De behoefte aan authenticiteit en puurheid komt tot uiting in de almaar groeiende belangstel ling voor ambachtelijke materialen als vilt en hout, voor am bachtelijke technieken - breiwerk, industrieel design - en voor etnische meubels en accessoires. Dat resulteert geenszins in een rommelig allegaartje, want ge bruikte spullen zijn alleen interessant als ze door hun herge bruik meerwaarde krijgen. Ze mogen wél beschadigd zijn - im perfectie is immers het bewijs van een vorig leven, van au thenticiteit. Maar ook een perfect gladgeschuurde massief ei ken tafel of een remake van een design-klassieker zijn pure meubels die de tand des tijds doorstaan. Het is de kunst om uit alle mogelijkheden juist dié te kiezen, waarmee je je huis persoonlijkheid geeft. Modem wordt het in alle gevallen door de combinatie van materialen en structu ren: hout met zink, glad met raw, zacht met hard, oud met nieuw. Ja, ook nieuw krijgt hier een kans. Juist het contrast maakt de combinatie zo aantrekkelijk. Een felgekleurde kunststof stoel geeft een doorleefde tafel precies dat beetje extra dat nodig is, en voorkomt dat het interieur te tuttig wordt. Rust wordt vooral verkregen door de kleurkeuze. In deze stijl vol gebruikte en vergrijsde materialen zal de witte trend veel te zien zijn. Wit wordt in 2008 gecombineerd met alle naturel len, zoals zand, camel en kiezel, wat een serene sfeer geeft. Als zomerse kleuraccenten gelden grasgroen, geel, aqua en zalm. Kwaliteit is in dit interieur minder belangrijk dan originaliteit. Een olieblik krijgt een nieuw leven als bestekhouder of bloem pot, de muur wordt versierd met stickers, teksten en symbo len. Creativiteit wordt hooglijk gewaardeerd. De sfeer is open en meubels laten zich snel verplaatsen, om dan in een heel an dere setting aan alweer een nieuwe levensfase te beginnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 58