Zeeland zijn het taboe voorbij Goese Perfect Day op alle carillons OCCASION Rondhangen We gaan er te makkelijk van uit Gewenning aan alcohol begint dat jongeren 'het' wel weten thuis op de ouderlijke bank Ook plan voor Zeeuwse uitvoering in New York op Koninginnedag 2009. OP ZOEK NAAR DE VAN JE DROMEN? waar anders? PZC Vrijdag 18 april 2008 I 3 53% is ooit dronken geweest 27% is afgelopen 4 weken dronken geweest Susan (15) heeft wel eens een vriendje gehad, maar heel serieus is dat niet geworden. Seks? „Geen ervaring mee", gie chelt ze. Condooms? „Ja, eh..ik denk dat ik het wel mét zal doen, de eerste keer." Dan moet je er dus wel een bij je hebben. En weten wat je ermee moet doen. Weet Susan dat? „Eh...bij biologie is er een beetje over gesproken. Ze lie ten er een zien. Ze vertelden ook over geslachtsziekten. Maar hoe je een condoom moest omdoen en gebruiken, nee, dat niet." Susan denkt dat ze 'de meeste din gen' wel ongeveer weet. „Met mei den onder elkaar praat je wel over leuke jongens, maar niet echt over seks. Ik geloof dat niemand die ik ken al seks heeft gehad." Kent Suzan bladen als Girlzz en Fancy? Ja, knikt ze. Ook die pagi na's met ingezonden brieven van leeftijdsgenoten, over liefde en seks, waarin echt niets onbespro ken blijft? Ja, knikt ze weer. Daar leer je echt wat van. Ik stond ervan te kijken dat 47 pro cent van de Zeeuwse jongeren zegt geen condoom gebruikt te hebben bij de laatste keer dat ze vreeën," zegt sociaal verpleegkun dige Leo Meijaard van het bureau SOA (seksueel overdraagbare aan doeningen) van GGD Zeeland. Landelijk antwoordde 81 procent van de vijftienjarigen de vraag over condoomgebruik met 'ja'. Nu zijn de landelijke en Zeeuwse cij fers niet goed te vergelijken. De Zeeuwse jeugd kon zich ook ver schuilen achter de smoes 'weet ik niet meer'. Opmerkelijk is dat vm- bo-ers veel vaker zeggen con dooms te gebruiken dan havisten en vwo-ers. „We gaan er te makke lijk van uit dat ze 'het wel weten'. Het is een feit dat vooral christelij ke jongeren niet geneigd zijn con dooms te gebruiken. Door het ta boe op seks willen ze in winkels niet gezien worden. Mensen den ken dat geslachtsziekten iets rand stedelijks zijn, vooral in de dor pen. Helaas, dat klopt niet." De ouders van Annemiek (14) zouden het liefst zien dat ze hele maal niet drinkt, maar laten veel over aan haar eigen verantwoorde lijkheid. Van huis uit heeft ze mee gekregen dat alcohol slecht is voor je hersens. „Mijn ouders drinken zelf bijna niets." Als ze uitgaat, houdt Annemiek het op een drankje of drie, „of iets meer. Ik probeer me altijd in te houden." Dan hebben we het niet over bier ('Vies!') maar over Breezers of haar favoriete drankje: de Raket. Raket is een mixdrankje dat wegdrinkt als limonade en be staat uit éénderde Flügel (Redbull/Rode Wodka) en twee derde sinas (liefst Fanta). Annemiek gaat zo ongeveer om de maand stappen en 'soms iets meer'. Cruciaal punt daarbij is dat de derdeklasser een fanatieke spor ter is en intussen goed in de gaten heeft dat je zondag behoorlijk brak kunt zijn als je zaterdag gefeest hebt. En dat vertaalt zich in een la gere score. Zonde. Het voorbeeld dat ouders geven in alcoholgebruik is van groot belang voor de manier waarop hun kinde ren er mee omgaan, bevestigt Er- nest Franken van Indigo Preven tie in Middelburg. Hoe belangrijk precies ligt ingewikkeld en recht vaardigt nader onderzoek, stelt hij. Vier van de vijf Zeeuwse vijftienja rigen kennen de smaak van alco hol, één op de tien tankt wel eens elf glazen op één dag: het klopt precies met het beeld dat laatste ja ren uit onderzoeken naar jongeren en alcohol opstijgt, verzucht hij. „Wat me zorgen baart is het aantal jongeren dat doordeweeks alcohol drinkt. Niet dat het hun alcoholge bruik in de weekeinden minder erg is. Ze ondervinden de effecten daarvan tenminste in hun eigen tijd. Maar als jongeren op weekda gen drinken heeft dat weerslag op hun schooltaken. Dat heeft nadeli ge gevolgen voor hun ontwikke ling, los van de kans op verslaving en de lichamelijke gevolgen van al cohol op botten en hersenen." www.zeelandboten.nl 0118-613659 COMMENTAAR De jeugd moet rondhangen. Een beetje flaneren en nietsdoen hoort bij het volwassen worden. De Raad voor de Maatschappelijke Ontwikkeling heeft dit goed begrepen. Daarom adviseert hij om hanggedrag niet langer als een bedreiging te zien. Omwonenden en bestuurders zouden niet angstig moeten reageren op groepen jongeren, maar moeten leren om een levendig straatbeeld te waarderen. De RMO wil een complete cultuuromslag. Acceptatie van hangjongeren in plaats van beperking. Dat zal wel wat moeite kosten. Veel mensen hebben de neiging om met een grote boog om groepen hangjongeren heen te lopen. Die afkeer of angst is volstrekt ongegrond. Er zijn wel problemen met jongeren in sommige achterstandswijken, en die moeten volgens de RMO ook hard worden aangepakt, maar ze zijn niet maatgevend. De meeste jeugdgroepjes zijn net zo onschuldig als ouderen in hun praathuisje. Jongeren lanterfanten. Ze halen kattekwaad uit. Ze zijn baldadig en luidruchtig. Ze chillen op een manier die geen oudere begrijpt. Maar bedreigend of gevaarlijk? Meestal niet. Dus de hangjongere is niet de vijand, de straat geen oorlogsgebied. Op één punt slaat de RMO de plank mis. Hij adviseert politie en buurtbewoners om meer toenadering tot jongeren te zoeken. Dat zal fout uitpakken. Ouders, buren of politie, het is allemaal gezag. En daarvan willen heel veel jongeren juist even wat afstand nemen. Die ruimte moet ze zo veel mogelijk worden gegund. door Rolf Bosboom GOES - Al zo'n tien jaar klinkt op het carillon in Goes het nummer Perfect day van Lou Reed. Als alles volgens plan verloopt, is het num mer volgend jaar op Koninginne dag op carillons in het hele land te horen. Het streven is bovendien dat stads- beiaardier Sjoerd Tamminga het die dag uitvoert op het grootste ca rillon ter wereld, in de Riverside Church in New York. Het idee komt van Goesenaar Ed dy Beekman en Kris Elzer uit Gro ningen, grote fans van Reed. „Vo rig jaar oktober had ik de kans om even met Lou Reed te praten", zegt Beekman. „Toen vertelde ik dat in Goes al tien jaar Perfect day op het carillon wordt gespeeld. Hij zei dat hij daar graag een opname van wilde hebben." Naar aanleiding van de ontmoe ting is het plan ontstaan om er meer mee te doen. Er is daarom contact gezocht met de Nederland- 'Lou Reed zei dat hij graag een opname van het Goese carillon wilde hebben' se Klokkenspel Vereniging (NKV), met de vraag op zij haar leden wil oproepen om op 30 april 2009 ook Lou Reeds nummer te laten klin ken. „De NKV vond het een fantas tisch idee", aldus Beekman. Volgende week reist hij naar de Verenigde Staten om te bespreken of Tamminga op die dag op het ca rillon van de Riverside Church kan spelen. „Hij behoort tot de we reldtop van de carillonspelers. Dat mag wel eens worden gezegd." Beekman bezoekt tevens een op treden van Lou Reed, om hem na afloop de Goese carillonopname te kunnen overhandigen. heeft met 12 jaar of jonger voor het eerst seks gehad (4% in 2004) heeft wel eens seks gehad extremen zijn de gemeenten: vrijt nooit met condoom vrijt altijd met condoom heeft regelmatig seks (10% in 2004) heeft wel eens alcohol gedronken drinkt meestal 11 of meer glazen op een weekenddag extremen zijn de gemeenten: extremen zijn de gemeenten: Veere VW Golf Plus Comfortline airco, boordcamp, Imv, 45.368 km, 2005

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3