Teleurstelling over vertrek werk Toorop Cultuur Tulpomania in Schoondijke Zone Six laat zichzelf ook verrassen door wat er op het podium gebeurt Restitutiecommissie schept duidelijkheid in langslepende kwestie. Galerie in voormalig gemeentehuis opent met zeven exposanten. Duitse rockband met drummer uit Vlissingen treedt op in De Piek. Zeeuwse première van hiphopfilm in De Spot Champagne Charlie met Hans Theessink Aram van der Meulen in café 't Schuttershof The Kings of Cool presenteren album PZC Vrijdag 18 april 2008 35 door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het aanstaande af scheid van een topstuk bezorgt di recteur Valentijn Byvanck van het Zeeuws Museum gemengde gevoe lens. „We zijn teleurgesteld dat we dit schilderij kwijt raken, maar we hadden daar rekening mee gehou den." Wel is bepaald dat het mu seum de komende tien jaar het eer ste recht op aankoop krijgt en fi nancieel wordt gecompenseerd. „Het is volgens mij de eerste keer dat dat gebeurt. Ook fijn is dat is bevestigd dat het museum destijds te goeder trouw heeft gehandeld." Het Zeeuws Museum moet het lu- ministische schilderij Gebed voor de maaltijd (1907) van Jan Toorop afstaan aan de erfgenamen van Ernst en Gertrud Flersheim. Het joodse echtpaar uit Frankfurt am Main kocht het werk vermoedelijk in 1909. Nadat zij eind jaren dertig hadden moeten vluchten voor de nazi's, werd onder meer hun kunstcollectie geconfisqueerd. Het museum kocht het schilderij in 1981 van een handelaar voor 150.000 gulden (68.200 euro). In 1999 claimden de New Yorkse ban kier Walter Eberstadt en zijn zus, kleinkinderen van de Flersheims, het schilderij. Pogingen om tot een oplossing te komen, liepen uit eindelijk op niets uit. Begin 2006 werd de kwestie voorgelegd aan de Restitutiecommissie, die claims op 'oorlogskunst' beoordeelt. Het Zeeuws Museum moet schil- derij van Toorop teruggeven aan de erfgenamen. De advocaat van de familie betreurt het dat de kwestie zo lang heeft geduurd. Het bindend advies van de com missie, dat gisteren bekend werd, is niet verrassend. Vorige maand besliste zij al over de andere Toor- op-claim van Eberstadt: die op De Theems bij London Bridge (1885) van Museum Boijmans van Beu- ningen in Rotterdam. Dat werk moet ook worden geretourneerd, tegen betaling van het (geïndexeer de) aankoopbedrag. In Rotterdam gaat het om ruim 30.000 euro, in Middelburg om 121.500 euro. Het advies maakt duidelijk dat ook als een museum te goeder trouw handelt en de verjaringstermijn is verstreken, de oorspronkelijk recht hebbenden aanspraak kunnen ma ken op roofkunst. Die uitspraak kan gevolgen hebben voor andere musea, zegt Byvanck. „Het is niet ondenkbaar dat er meer zijn." Na de heropening van het mu seum, vorig jaar juni, was Gebed voor de maaltijd geruime tijd in een afzonderlijke zaal te zien. Nu maakt het deel uit van de schilde rijenzaal. Hoe de overdracht zal verlopen en wanneer dat is, durft Byvanck niet te voorspellen. Paul Russell, advocaat van de Eber- stadts, noemt het 'wrang' dat de zaak zolang heeft gesleept. Hij wijst erop dat bij aankoop in 1981 de dubieuze herkomst van het schilderij achterop was te vinden en dat de Commissie Museale Ge dragslijn in 2000 ook heeft aange geven dat de herkomst 'elementen bevat die duiden op discutabele verhandeling'. „Voor de goede ver staander is het dan helder, maar het museum heeft zich sindsdien puur juridisch hardvochtig opge steld. Het is betreurenswaardig dat het zo lang heeft moeten duren en dat de Restitutiecommissie eraan te pas moest komen. Het zou het museum daarom sieren als het het schilderij nu gracieus teruggeeft." door Anita Tournois SCHOONDIJKE - De robuuste pila ren bij de ingang van het voormali ge gemeentehuis van Schoondijke, indertijd onder architectuur ge bouwd, zijn voorzien van rode spandoeken. Aan de buitenmuren hangen vier verticale doeken met tulpen. In de hal vormt een respec tabel aantal groene flessen met tulp een warm en kleurrijk wel kom. De voorbereidingen voor morgen zijn in volle gang. Dan wordt na melijk, in wat nu al acht jaar het woonpand is van eigenaresse Ma ry Boon, een nieuwe galerie geo pend met de toepasselijke naam La Mairie (Frans voor gemeente huis). In de eerste tentoonstelling Zie d'Art geven zeven kunstenaars acte de présence. Het thema tulp vervult een belang rijke rol. Naast versieringselement komt deze terug in de diverse disci plines. Voor de vensters op de eer ste verdieping staat een rij oranje tulpen in glasfitsion van Justa van Hermon, die ook sieraden van glas exposeert. Door Els Heuts is de tulp vereeuwigd in een van haar bloemenschilderijen. Mariël Harkema maakte het ont werp met tulp voor flyers en uitno diging. Enkele van haar grafische werken met tulpen zijn verwerkt tot visuals, een specifiek procédé waarbij voorstellingen bij hoge temperatuur ingebrand worden 'In de hal vormen groene flessen met tulp een warm en kleurrijk welkom' op aluminium en daarna op MDF worden geplakt. Op deze manier verwerkt Mary Boon Design al ja ren beeldmateriaal met een high tech uitstraling. „Dit procédé biedt legio mogelijkheden. Alles wat ge digitaliseerd kan worden kan die nen als basis. Zo kan men bijvoor beeld oude foto's verwerken of landkaarten en bouwtekeningen, reclamemateriaal, maar ook eigen ontwerpen als schilderijen en teke ningen." Naast de tulp komen andere the ma's aan de orde. In een boven zaal exposeert het kunstenaarsecht paar Tineke en Ben van den Boom. Op het laatste moment heb ben ze zich bij de groep gevoegd. De flinke beelden van Ben zijn ver vaardigd in aluminiumcement. Ti neke toont kleurrijke portretten in acryl en boeiende keramiek. In vitrines staan grappige tassen en theemutsjes van sterk vervilte wol, verkregen door eigen procé dé, gemaakt door Liliane Holle voet, die ook schildert en ont werpt. Net als de zeven exposan ten is ook de Schoondijkse bevol king enthousiast en werkt graag mee. Zo zijn de spandoeken spon taan gemaakt door de familie Van Hee en zijn er nog tal van mede werkers die de nieuwe galerie een warm hart toedragen. Galerie La Mairie, Dorpsplein 9, Schoondijke. Opening: morgen, 14.00 uur. Expositie Zie d'Art t/m 18 mei. Openingstijden: di., do,, za. en zo., 13.00-17.00 uur. door Gijs Kamphuis VLISSINGEN - Dat Vlissingen een muzikant uit de internationale sce ne van de experimentele psychede lische spacerock herbergt, is vast niet bij iedereen bekend. Het gaat om Walter Jahn, de drummer van de Duitse formatie Zone Six. Mor gen speelt hij met zijn band in De Piek. Een thuiswedstrijd dus. Jahn woont al een aantal jarren in de havenstad en kwam vanwege de liefde in Zeeland wonen. Hij kijkt ernaar uit om eindelijk eens in zijn woonplaats te spelen. Het leukste vindt hij dat vrienden en bekenden nu ook de kans hebben hem eens aan het werk te zien. De hoek waarin de groep ope reert, is klein. In Nederland is er slechts een handjevol liefhebbers, die vaak hun vertier in Duitsland moeten zoeken, waar het genre wel populair is. Hoe bekend de act onder hen is, weet Jahn niet pre cies. Hij weet wel dat cd's van de band wereldwijd door liefhebbers aangeschaft worden. Om een beeld te krijgen van wat Zone Six precies doet, verwijst Ja hn graag naar het verleden, vooral naar het hippietijdperk. Het Duit se viertal experimenteert graag op de manier zoals Pink Floyd en Hawkwind dat eind jaren zestig de den. „Maar we proberen wel nieu we moderne elementen in onze muziek te steken." Het draait bij Zone Six allemaal om improvisatie. Repeteren doet de band dan ook nooit. Alle num mers zijn instrumentaal en wor den ter plekke gemaakt. De band gaat met niets het podium op. Het is ook voor de muzikanten altijd weer een verrassing wat er tijdens een show gaat gebeuren. Jahn vindt dat de kracht van zijn band. „We zijn goed op elkaar inge speeld en voelen elkaar goed aan." Voor het optreden van morgen krijgt de band eenmalig verster king van een saxofonist en een flui tist, die de improvisatierock een extra impuls geven. De band doet twee optredens in Nederland. Vanavond staan ze op het Roadburn-festival in Tilburg. Ook stonerrockband Hypnos 69, die in De Piek het voorprogramma verzorgt, staat er. Voor Jahn heeft het optreden in Vlissingen hogere prioriteit. Al was het maar omdat hij dan op de fiets kan komen. „Maar dat doe ik niet. Het fietst zo lastig met een drumstel op je bagagedrager." Zone Six en Hypnos 69, morgen in De Piek in Vlissingen, 21.00 uur. MIDDELBURG - In het Middelburgse cultuurcentrum De Spot is mor genavond de Zeeuwse première van de hiphopfilm Fatcap Express van de Rotterdamse regisseur, sce narioschrijver, rapper en voorma lig graffiti-artiest Danny 'Kas' Stol- ker. Enkele scènes zijn in Zeeland opgenomen. Na de film, die om 20.00 uur begint, zijn er optredens van Nul Elf Acht, Riske de Rat, Op- timus en Vindictiv. MIDDELBURG - De Zeeuwse band Champagne Charlie deelt zondag - net als vorig jaar en in 2004 - het podium met de in Oostenrijk wo nende bluesgigant Hans Thees sink. Op het programma staat een mix van muziekstijlen uit het die pe zuiden van de Verenigde Sta ten. Het concert in het Spiegelthea- ter in Middelburg begint om 15.00 uur. MIDDELBURG - Voormalig soapster Aram van der Meulen treedt zon dag met zijn rockband Aram op in café 't Schuttershof in Middelburg. Het concert begint om 17.00 uur. Van der Meulen verliet een jaar ge leden de soapserie Onderweg naar morgen om zich te wijden aan de muziek. Het Zeeuwse concert zou eerst in januari plaatsvinden, maar moest worden uitgesteld vanwege een blessure van de drummer. ZIERIKZEE - De regionale band The Kings of Cool presenteert zondag (17.00 uur) in café De Biet in Zie- rikzee haar cd Blue Grooves. Het in 2006 opgenomen album telt 12 nummers: zowel eigen werk als en kele covers. The Kings of Cool spe len swingende muziek met invloe den uit blues, jazz, big band en soul. Hammond-orgel en saxo foon kleuren het geluid. Vijf van de zeven exposanten met tulp voor La Mairie. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 37