marktmeester van Europa T t t u t m 12 I Vrijdag 18 april 2008 PZC Gedreven Ze mag dan al 3,5 jaar in de Bel gische hoofdstad verblijven, het Brusselse gebruik om tus sen de middag uitgebreid te lunchen, is aan eurocommis saris Neelie Kroes nog altijd niet besteed. „Hier trekken ze daar zo twee uur voor uit. Voor mij is dat een ideaal moment om dossiers te lezen." Kroes werkt wel - zoals veel Belgen gewend zijn - door tot in de late avond. „Wanneer ik naar huis ga, ben ik aan het einde van mijn Latijn." Neelie Kroes (66), eurocommissaris voor Mede dinging, behoort tot de machtigste bestuurders van Europa. „Invloedrijk vind ik beter, macht klinkt zo negatief', relativeert ze. „Mededin ging is de belangrijkste post in de commissie, en dat zeg ik niet omdat ik er toevallig zit. On ze concurrentiekracht bepaalt of Europa mee kan met economische grootmachten, of we ge noeg banen kunnen scheppen voor onze 500 miljoen inwoners en of we onze welvaart kun nen behouden voor toekomstige generaties." Als enige van de 27 eurocommissarissen kan Kroes buiten de lidstaten om besluiten nemen of invallen gelasten bij bedrijven die de concur rentieregels aan hun laars lappen. „Ik vergelijk het met een scheidsrechter. Als één partij zich niet aan de spelregels houdt, krijgt de tegen stander geen eerlijke kans en wordt het pu bliek bestolen." Bijna 6 miljard euro, voor dat fenomenale be drag slingerde Kroes bedrijven op de bon sinds haar aantreden in 2004. „Er wordt wel eens ge dacht dat ik daar een kick van krijg, maar mijn mooiste dag komt als ik geen boetes hoef op te leggen omdat bedrijven geen illegale prijsaf spraken meer maken of stiekem onderling de markt verdelen. Dat is als geloven in engelen. Dus pak ik sjoemelaars keihard aan. Niet om dat ik dat leuk vind, maar omdat het nodig is." Het tekent de gedrevenheid van Kroes in haar tweede leven als eurocommissaris. Sinds haar ministerschap en haar voorzitterschap van Nyenrode is ze idealistischer geworden, vindt ze. „Ik ben ouder en wijzer, heb geleerd van mijn successen maar vooral ook van mijn fou ten. Dan komt vanzelf de vraag: wat vind ik nou écht belangrijk? Ik wil tegen de volgende generatie kunnen zeggen dat ik er alles aan ge daan heb om Europa klaar te stomen voor de toekomst. Ik heb nooit gedacht dat het wel een tandje lager kon." Met tomeloze energie strijdt eurocommissaris Neelie Kroes tegen bedrijven die de concurrentieregels aan hun laars lappen. Het maakt 'Nikkelen Neelie' tot een van de machtigste en meest geprezen bestuurders in Brussel. De prijs daarvoor is hoog. „Een sociaal leven? Dat heb ik niet." door Jasper van de Kerkhof foto Phil Nijhuis Misschien verklaart die geestdrift waarom Kroes de klok rond werkt, terwijl veel leeftijd genoten al jaren van pensioen genieten. „Daar ben ik helemaal niet mee bezig. De drang om mijn steentje bij te dragen, neemt toe." Dus ze wil na het najaar van 2009, als de ter mijn van de huidige commissie erop zit, nog eens vijfjaar door als belangrijkste eurocom missaris? „Het werk is nog niet af en het is be langrijk dat Nederland deze zware post houdt." Die post heeft Kroes naar eigen zeggen mede te danken aan de 'quotaregeling'. „Commissie voorzitter Barosso wilde per se zeven of acht vrouwen in zijn team hebben. De regering schoof mij daarop naar voren als kandidaat voor Mededinging. Dat was heel slim onder handeld. Ik hoor vrouwen zeggen dat ze geen voorkeursbehandeling willen, maar dat interes seert me niets. Als Nederland daarmee een zware post binnenhaalt, is dat een buitenkans die je moet grijpen." Eerder pleitte Kroes voor een gedragscode voor bedrijven om meer vrouwen aan de top te krij gen. Vrouwen, betoogt ze, moeten doordachte keuzes maken als het gaat om opleiding, gezin en buitenshuis werken. „We worden steeds ouder en blijven langer gezond. Volgende gene raties moeten - ik zeg mógen - werken tot hun zeventigste. Dat is nog een hele tijd sinds het moment dat de kinderen uitvliegen. Ik ben moeder, je zult mij niet horen zeggen dat vrou wen niet voor kinderen mogen kiezen. Waar het om gaat, is dat je een overwogen beslissing neemt, want de gevolgen kunnen bepalend zijn voor de rest van je leven. Het is moeilijk op latere leeftijd carrière te maken als je lang uit het arbeidsproces was." De vraag doemt op of de gelouterde politica Kroes niet nog een wapenfeit aan haar indruk wekkende cv wil toevoegen: de eerste vrouw als minister-president. Ze hoeft er geen secon de over na te denken. „Ik heb niet de ambitie om in de nationale politiek terug te keren." Natuurlijk hoopt ze het nog mee te maken, een vrouwelijke premier, 'al lijk je daar in Ne derland het eeuwige leven voor nodig te heb ben'. „Het is toch gek dat de helft van de we reldburgers niet wordt ingezet op plekken waar voor ze geschikt zijn. Dat kunnen we ons hele maal niet permitteren." Kroes komt nog weinig in Nederland. Natuur lijk volgt ze wat het vaderland bezighoudt, zo als het vertrek van haar hartsvriendin Ayaan Hirsi Ali ('We bellen elkaar over belangrijke za ken en de grootste onbenulligheden') en het Koranfilmpje van Geert Wilders. „Dat vond ik een heel speciale manier om een probleem aan de orde te stellen", oordeelt ze cynisch. „Terro risme is een grote zorg, maar we moeten niet generaliseren. De dreiging komt van een zeer kleine groep moslims." De perikelen in het voorheen zo kalme Neder land - zoals de moord op cineast Van Gogh - trekken ook de aandacht van haar collega's. „In de commissie krijg ik vragen over wat er bij ons gebeurt. Soms kan ik het niet uitleggen. Zo als toen er stemmen opgingen om een pedofie lenpartij op te richten. 'Wat is dat voor een idi oot land?', zeiden ze. Over de grens overheerst het beeld dat we open en tolerant zijn. Dat zijn we ook, nog steeds, en daar ben ik trots op. Juist omdat het niet van Nederland wordt ver wacht, komen dit soort uitwassen harder aan." Kroes mag het dan tot zwaargewicht in de Eu ropese politiek hebben geschopt, privé ging haar leven allerminst over rozen. Ze trouwde twee keer. Beide keren liep het mis. „Toch kijk ik niet met wrok terug. Als een huwelijk slaagt, is dat fantastisch, maar het is ook een godswon der. Ik kijk met goede gevoelens terug op mijn huwelijken, maar op een gegeven moment was het boek gewoon uit." Een nieuwe sprong in het diepe ziet Kroes niet zitten. „Dat zou dan een penvriend of tegen woordig eerder een sms-relatie moeten zijn. Ik heb er eenvoudig de tijd niet voor en ga te veel op in mijn werk om een partner te missen." Ze draait er niet omheen: een sociaal leven heeft eurocommissaris Kroes niet. „Dat is mijn keuze, niemand hoort me daarover klagen. Dit is een fantastische en verantwoordelijke baan. En dat sociale leven... ach, een ander keertje." 1941 1965 '81 '82 '89 1991 1997 2000 '01 '02 '03 1965 Studeert af (economie) en trouwt met marine-officier Wouter Jan Smit 1971-1977 Lid Tweede Kamer voor de WD, is woordvoerder onderwijs en houdt zich bezig met goederenvervoer 1982-1989 Minister van Verkeer en Waterstaat in de kabinetten-Lubbers I en II. Laat de PTT-hoofddirectie naar Groningen verhuizen en verzelfstandigt de PTT !- >V v;.:." 1989-1991 Adviseur van de eurocommissaris voor Transport 1991-2000 President van onderwijsinstelling Nyenrode 1991 Scheiding Smit, huwelijk Bram Peper Geboren 19 juli 1941 in Rotterdam, oudste van drie kinderen. Vader is eigenaar transportbedrijf 1965-1971 1977-1981 1997 Parlementair onderzoek naar rol inTCR-affaire: Wetenschappelijk Staatssecretaris Als minister verleende Kroes het bedrijf Tank Cleaning medewerker van Verkeer in Rotterdam staatssteun, hoewel ze wist of had kunnen Erasmus Universiteit kabinet-Van Agt I weten dat het bedrijf het niet zo nauw nam met milieuregels 2000 Bonnetjesaffaire: Echtgenoot Bram Peper treedt af als minister omdat hij als burgemeester van Rotterdam te ruim gedecla reerd zou hebben. Nader onderzoek pleit hem vrij I 2000-2004 Tal van commissariaten en adviesfuncties 2003 Scheiding Bram Peper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12