Tilburg vergallopeert zich met Adje Rocoon hulp worden ty? Goes - 22 mei zeeland nazomerfestival.nl vr 5 sept 21 uOO Rbdijplein Middelburg voorverkoop 1 5 via nazomerfestival.nl Gratis entree! Maria Magdalenakerk Chr. Gemengd Drechtstedenkoor Kees Alers, fluit Marjo van Someren, sopraan Martin de Deugd, strijkensemble www.agathos-thuiszorg.nl P2C Vrijdag 18 april 2008 1 1 door René van der Lee TILBURG - Adje, de schlemielige si dekick van Paul de Leeuw, heeft de stad Tilburg in een bestuurscri sis gestort. B en W wilden een oude bioscoop ombouwen tot een theater onder leiding van Adje, maar daar stak de gemeenteraad een stokje voor. Dit debacle had voorkomen kunnen worden als het gezond verstand had gere geerd. Een creatieve stad, wie zou er niet in willen wonen? Of nog mooier: wie zou er niet de scepter over willen zwaaien? Sinds de Amerikaanse socioloog Richard Florida in 2002 zijn boek De op komst van de creatieve klasse schreef dromen alle burgemees ters en wethouders ervan dat ze hun gemeente kunnen omturnen tot dynamische, altijd swingende steden. In de zienswijze van Florida bezor gen alle creatievelingen die in de stad wonen de lokale economie zó'n groeistuip dat elk spoortje armoede als bij toverslag ver dwijnt. Zo ging het ook in Tilburg, de stad die sinds afgelopen maandag in een bestuurlijke crisis verkeert. Burgemeester Ruud Vreeman be kende op 4 maart, bij zijn instal latierede als lector van de in Til burg gevestigde Bestuursacademie, dat ook hij gegrepen is door de ideeën van Richard Florida. „Waar het in de eerste plaats om gaat", zo sprak Vreeman, „is kansen bieden aan talent, aan creativiteit. Het veel besproken idee om de Midi- bioscoop om te bouwen tot een plek voor jong theatertalent, waar van Adje een voorbeeld is, past ge heel in deze lijn", aldus de kersver se lector. Dik een week later pleitte ook de nu gevallen Tilburgse CDA-wet- houder Hans Janssen voor 'meer durf. Tilburg moest zich gaan profileren als een stad 'waar wat gebeurt', zo hield hij op 12 maart een club ondernemers voor. Tilburg zou van een zielig muur bloempje moeten worden omgeto verd in een bruisende creatieve stad. In hun enthousiasme om dat te be reiken, maakten de Tilburgse be stuurders één fout: ze gingen in zee met Adje, de sullige adjudant van Paul de Leeuw. Terwijl Vree man en Janssen dachten dat ze In alle geldingsdrang wordt het gezond verstand nog al eens buitenspel gezet een prominent lid van de creatieve klasse aan de haak hadden, zag de bevolking dat de gemeente zeven miljoen euro wilde spenderen aan een onbenullige sukkel. Het is tragisch, maar Adje is zo'n authentiek type dat niemand nog wilde geloven dat achter de ze schlemielige verschijning de creatieve entertainer Arijan van Bavel schuil gaat. Olie op het vuur was bovendien het feit dat burgemeester en wethouders er voor hadden gekozen het onder nemersplan van 'Adje' geheim te houden. Het idee dat hier een dubieuze deal in de maak was, kreeg zo extra voeding. Het CDA haalde uiteindelijk de trekker over en zette een streep door het plan. Vice-president Tjeenk Willink van de Raad van State hield de Haagse politiek vorige week voor dat ze niet achter elke hype aan moet hol len. De crisis in Tilburg herbergt eenzelfde boodschap, maar dan voor alle lokale bestuurders. Geen stad in Nederland die Richard Flo rida niet omarmd heeft als de nieu we goeroe. Elke wethouder is naar stig op zoek naar broedplaatsen voor nieuw talent of vuile plekken waar hippe kunstenaars 'hun ding kunnen doen'. Maar niet iedere stad is een creatieve stad. Het DNA van een stad als Tilburg, zo als lector Vreeman dat bij de Be stuursacademie noemde, is anders dan het DNA van Amsterdam. Dat wil niet zeggen dat Tilburg, een stad die je toch niet auto matisch associeert met creatief elan, geen ambities aan de dag mag leggen. Maar het échec rond om Adje bewijst dat in alle gel dingsdrang het gezond ver stand nogal eens buitenspel wordt gezet. En het gezond verstand zegt dat je geen zeven miljoen euro moet uit trekken voor een plan dat draait om een entertainer van wie het publiek denkt dat-ie niet eens tot tien kan tellen. Zeker niet als die entertainer het vertikt om nadere tekst en uitleg te geven. 26 aug t/m 6 sept 2008 theater op locatie /;/a festivalhart Abdij deltm school volgde, werd dat bevestigd. Hij ontmoette daar zijn latere vrouw, Annemarie. „Zij heeft mijn intellect wakker gekust. Ik kende de wereld niet. Zij bood het me aan." Na de avondschool ging hij studeren, eerst letteren, toen socia le geschiedenis. „Het zijn de mensen die je tijdens je leven ontmoet, die bepalend zijn of je uit dat milieu kunt stap pen," concludeert Willems. Maar om ze te ontmoeten, moet je wel zelf initiatief nemen. „Zolang je in dat oude wereldje blijft hangen, kom je niet verder. Je weet niet wat je mist." En je moet open staan voor hulp en adviezen, stelt Willems. „Je moet het lef hebben de kansen te pakken die je krijgt en niet bang zijn om op je bek te gaan." Inmiddels heeft hij alles in zijn leven bereikt wat hij wilde. Hij is werkzaam in de media, pu bliceerde tal van boeken en werd hoogleraar. Toch blijft het verle den zo nu en dan de kop opste ken. „Dat gevoel dat je niet goed genoeg bent, blijft." Het is een ge voel dat volgens hem voor een be langrijk deel kan worden voorko men. „Als ieder kind ten minste één persoon om zich heen heeft die hem stimuleert en handvatten aanreikt, zal dat al een boel sche len." T Agathos bestaat 40 jaar! Dit bijzondere jubileum geven we kleur met een jubileum concert in Goes. U bent daarbij van harte welkom! Bestel gratis toegangskaarten met de bon of via info@agathos-thuiszorg.nl. Vermeld in uw e-mail duidelijk naam, adres, woonplaats én het aantal gewenste kaarten voor het concert van uw keuze. Stuur mijtoegangskaarten voor het concert in Naam:Straat: Postcode:Woonplaats: Ik wilrolstoelgeschikte plaatsen reserveren Opsturen zonder postzegel naar: Agathos, Antwoordnummer 824,2900 WB Capelle a/d IJssel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11