Blauwalgen laten zich niet opblazen land ARTEC Wissenkerke loopt voorop Ouders draaien proef voor verkeersexamen INTERIM BV VAX SON Van Mariabeeld tot racefiets op kerkveiling In mei zijn leerlingen op Noord-Beveland zelf aan de beurt. Rijkswaterstaat zet proef stop en gaat weer over op lapmiddelen. Mini-fair Kloetingse bloemenvereniging Commandant van de brandweer uit de brand Heemkundekring toont foto's tijdens inloopdag Inzameling van kleding in 's-Cravenpolder Dorp is proeftuin Europees project voor duurzame huizenbouw. 26 I Vrijdag 18 april 2008 pzc Ouders leggen een verkeersexamen af bij basisschool De Kamperschouw in Kamperland. foto Willem Mieras door David Duijnmayer KAMPERLAND - Terwijl alle basis schoolleerlingen gisteren een schriftelijk verkeersexamen deden, mochten op Noord-Beveland hun ouders laten zien hoe zij het er in de praktijk van afbrengen. De gemeente had van elke basis school op Noord-Beveland enkele ouders uitgenodigd om mee te doen aan een praktisch fietsexa- men. Daarmee wil de gemeente scholen en ouders stimuleren zo'n examen ook bij de kinderen af te nemen. Vorig jaar bleek dat Noord-Beve land in vergelijking met de rest van Zeeland slecht scoorde wat be treft deelname aan het praktisch verkeersexamen. Van de zes basis scholen namen er toen maar twee een praktijkexamen af. Dat von den de gemeente Noord-Beveland en Veilig Verkeer Nederland (WN) reden om de ouders en le raren van de overige scholen te sti muleren ook mee te doen. Het streven is om in 2009 alle basis schoolleerlingen op het eiland een praktijkexamen te laten doen. In de omgeving van basisschool De Kamperschouw in Kamper land was een examenroute uitge zet en mochten de ouders op een hindernisparcours hun fietskwali- teiten laten zien. Ook wethouder Piet de Putter fietste mee. „Als ge meente hopen we heel erg dat in 2009 alle scholen meedoen. Want zo'n examen is niet alleen leuk om te doen, maar het is ook hartstikke nodig." In 2007 organiseerden alleen De Kamperschouw uit Kamperland en De Vliete uit Wissenkerke een fietsexamen. Dit jaar sluit De Dub bele Punt uit Geersdijk zich daar bij aan. De overige basisscholen, uit Colijnsplaat, Kats en Kortgene gaan het naar verwachting vanaf volgend schooljaar ook doen. „We hebben ze bewust niet ge vraagd om het dit jaar al te doen", zegt Bas Vroonland van Veilig Ver keer Nederland. „We wilden geen tijdsdruk creëren. Het organiseren van een praktisch verkeersexamen vergt best veel voorbereiding. De fietsen moeten gecontroleerd wor den, er moet een route uitgezet worden en er moeten mensen langs de kant staan om te controle ren of de leerlingen fouten maken. De school, de ouders, de gemeen te en WN zijn er allemaal bij be trokken." Dit in tegenstelling tot een theorie examen, dat wel makkelijk op één dag gehouden kan worden. Giste ren was immers landelijk het schriftelijke verkeersexamen van WN voor alle basisschoolleerlin gen tegelijk. WN, basisscholen en de gemeen te Noord-Beveland willen dat in 2009 alle basisschoolleerlin gen in de gemeente een prak tisch verkeersexamen afleggen. door Rob Paardekam THOLEN - De proef waarbij blauw- alg in de haven van Tholen wordt opgeblazen met ultrasone gelui den is niet geslaagd. De appara tuur wordt snel verwijderd. Omwonenden en gebruikers van de haven klagen al vele jaren over stankoverlast, die door de blauw- alg wordt veroorzaakt. Daarom werden vorig jaar door een gespe cialiseerd bedrijf dertien kastjes in het water geplaatst. Die stoten ge luid uit waarmee de algen zouden worden opgeblazen. Dat blijkt niet te werken. Al vorige zomer liet de havenmeester weten dat de blauw- alg nog volop aanwezig was. Ook Rijkswaterstaat, de initiatiefnemer van de proef, concludeert nu dat het systeem geen positief effect heeft gehad. Woordvoerder Edwin Technisch uitzend-/detacheringsbureau zoekt kandidaten in de: elektrotechniek installatietechniek metaaltechniek bouwtechniek midden-/hogerkader Nu ook in Goes: administratief, productie, financieel, ICT, horeca, techniek Filiaal Vlissingen T (0118) 44 01 99 Filiaal Goes (algemeen) T (0113) 25 25 20 Filiaal Bergen op Zoom T (0164) 23 0612 info@artec-interim.nl www.artec.interim.nl KLOETINCE - Bloemenvereniging Kloetinge (anno 1914) houdt mor gen van 10 tot 16 uur een mini-fair met stekken, planten, streekspecia- liteiten, kralen en lekkernijen van de bakker. De mini-fair is op het erf van de boerderij Zomerweg 5. de Feijter wil echter niet van een mislukking spreken. „Het ging ten slotte om een proef', benadrukt hij. „We weten nu dat het niet werkt. Dat is ook iets waard." Volgens De Feijter heeft met name onderzoek van de Universiteit van Wageningen aangetoond dat het systeem helemaal geen gunstig ef fect heeft. De onderzoekers gaan nog verder en concluderen zelfs dat geen enkel systeem dat op dit moment op de markt is de blauw- alg naar behoren bestrijdt. Dat is op zich geen fijne bood schap voor de omwonenden, maar wel een mededeling waar Rijkswa terstaat iets mee kan. „We krijgen veel aanbiedingen van producen ten die het ultieme middel zeggen te hebben", aldus De Feijter. „Nu pn Het bestrijden van blauwalg met ultrasone geluiden heeft geen po sitief effect. Een proef in de ha ven van Tholen wordt dan ook stopgezet door Rijkswaterstaat. HULST - De brandweer van Hulst moest gisteravond uitrukken om een eenvoudig schoorsteenbrandje in een woning te blussen. Voor de brandweerlieden een rou tineklus, ware het niet dat de brand zich voordeed in de woning van brandweercommandant Jan Rijk in aan de Julianalaan in Hulst. Binnen een kwartier was de brand weer ter plaatse. De vuurhaard was snel daarna bedwongen. „Zelfs in het huis van de comman dant kan wel eens zo'n brandje ontstaan", zei brandweerofficier van dienst Tom Pauwels nuchter. SINT-ANNALAND - Heemkunde kring Stad en Lande van Tholen houdt morgen van 10 tot 16 uur een inloopdag in De Schutse in Sint-Annaland. Er zijn veel oude foto's te zien, en tijdens de oorlog in Stalland gemaakte portretfoto's. weten we dus dat we er beter niet aan kunnen beginnen." Overigens is tijdens het onderzoek naar het systeem met de ultrasone geluiden nog een extra bezwaar aan het licht gekomen. Dat geluid zou an dere diertjes, en dan met name de watervlo, kunnen opblazen. Maar die is juist nodig voor de vissen. Toch valt de schade in de haven van Tholen op dat gebied wel mee volgens De Feijter. Rijkswaterstaat gaat volgens hem onverminderd door met het be strijden van de blauwalg, maar nu echte oplossingen niet voorhan den blijken te zijn, moet ze nood gedwongen teruggrijpen naar de lapmiddelen. Verzilten lijkt op ter mijn de enige goede oplossing, maar dat heeft volgens De Feijter heel veel consequenties en het duurt bovendien jaren voor het is gerealiseerd. De dienst gaat daar om maar weer een oliescherm plaatsen om de drijflagen uit de ha ven te houden. KOESE MliTVH.HlMM.I. recycling van non-ferro metalen schroot accu's diverse PVC's en grondkabels electromotoren en oude lasapparaten WEST'IIAYEiVlH.IK 9 GOIÏS TELEFOON (Mi 20 44 20 44 's-GRAVENPOLDER - Zendingsorgani- satie Dorcas zamelt morgen van 9.00 tot 11.30 uur kleding in voor Oost-Europa en Zuid-Afrika. Scho ne en onbeschadigde kleding kan in zakken worden afgegeven bij de Elimkerk in 's-Gravenpolder. Wij verzorgen uw bruiloft, receptie, personeelsfeest, cursus of vergadering OVEZANDE - 'Wie biedt er meer? Eenmaal andermaal, verkocht'. Als het goed is, kan pastoor Paul Ver beek dit morgenmiddag vanaf half vier zeker negentig keer zeggen in Ovezande. Zo veel spullen mag hij aanprijzen in garage Koens aan de Hoofdstraat 32 op een speciale kerkveiling. Veel religieuze voorwerpen zijn ge schonken door leden van de RK kerk in Ovezande. Van bidstoelen, kruisbeelden en een Maria Lourdes-speeldoosje tot een paas kaars. Op de rol staan ook antieke spullen zoals een wandklok, hang lampen én een enkele racefiets. De veiling maakt deel uit van het ac tieweekeinde van de kerk. door Mieke van der Jagt wissenkerke - Met een beetje goe de wil wordt het plan om op het voormalige sportveld in Wissen kerke extreem duurzaam te bou wen, opgenomen in een interna tionale proef In een gemeenschap pelijk Europees project bundelen drie landen (Duitsland, Italië en Nederland) de krachten om tot het duurzaamste en energiezuinig ste concept voor woningbouw te komen. De architecten uit de drie landen brengen hun eigen specifieke des kundigheid in, die gedeeltelijk al op kleine schaal beproefd is. Zo be schikt Duitsland over een aanbod in kwalitatief hoogwaardige en energiezuinige bouwproducten en kent het Italiaanse Zuid-Tirol ge avanceerde marketing in klimaat bescherming en duurzame ener- 'Architecten uit Italië, Duitsland en Nederland bundelen krachten' gie. Voor Nederland doet architect Erik Franke mee, die her en der in Nederland al zogenaamde passieve woningen, waarin stoken niet no dig is, heeft gebouwd. Franke, die zelf een 'passief huis bewoont in Veere, popelt om nu eens een heel wijkje te kunnen neerzetten met super-energiezuini ge woningen. Het initiatief moet in de drie lan den bouwstromen van energiezui nige huizen opzetten, om ze tech nisch en economisch te testen. Omdat Noord-Beveland heeft aan gekondigd een klimaatvriendelijke wijk op het voormalige sportveld te willen bouwen, wil het interna tionale architectencollectief graag Wissenkerke als één van de labora toria voor duurzaam bouwen ge bruiken. De architecten komen binnen een maand met de gemeente praten over de mogelijkheden. Noord-Beveland stelt bouwers die erg ver gaan in duurzaamheid een premie in het vooruitzicht. "Amicitia" Schimmelpenninckstraat 14 4481 AH Kloetinge tel. (0113)2165 65 b.g.g. (0113)21 10 38 email info@amicitia-kloetinge.nl www.amicitia-kloetinge.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 114