Het einde van de pret Zeeland Terneuzen peilt mening over groen Gemeenteraad Terneuzen stemt in met detailhandel bij skipiste Feest levert toneelclub op Feest EHBO 26 Vrijdag 18 april 2008 PZC Tijd voor evaluatie na vier jaar nieuwe werkwijze groenbeheer. Recycling Bankgarantie werd volgens PvdA pas vlak voor debat geregeld. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen inventariseert welke knelpun ten en ergernissen er in de ge meente zijn op het gebied van het groenonderhoud. Alle inwoners kunnen een enquête invullen via de gemeentelijke website, of een vragenlijst ophalen bij de gemeen tebalies. Vier jaar geleden werd een nieuwe manier van groenbeheer inge voerd. Daarbij werden voor ver schillende gebieden met openbaar groen verschillende kwaliteitsni veaus van onderhoud vastgesteld. Nu, vier jaar later, is volgens burge meester en wethouders het mo ment daar om terug te kijken op de ervaringen met de nieuwe wij ze van groenbeheer. Daarvoor wordt niet alleen de mening ge vraagd van de eigen afdelingsmede werkers, maar ook van bewoners, wijkraden en andere belangheb benden. Met al die gegevens wil de gemeente het groenbeheer opti maliseren. B en W vinden wel dat deze optimalisatie de gemeente Een enquête moet uitwijzen wel- ke knelpunten en ergernissen het groenbeheer in Terneuzen met zich mee brengt. In juni is de uitslag van de peiling bekend. KOEWACHT - De EHBO-vereniging Sint Ludwina in Koewacht viert vanavond haar zestigjarig bestaan met een receptie in gemeenschaps centrum De Vlaschaard in de Nieuwstraat. Alle oud-leden en in woners van Koewacht zijn van 19.30 tot 22.00 uur welkom. Om 21.00 uur worden er onderschei dingen uitgedeeld. Wethouder Cees Liefting houdt een toespraak. ZEEUWSEgMMCTf Een reeds geruime tijd vuttende col lega kreeg op een receptie zijn boek je met Zeeuwse anekdotes terug. De journalist had het destijds in zijn bureaulade laten liggen en her kende het boekje meteen. „Weet je dat ik in 1983 ben gebeld door een lezer. Die zei dat hij de Zeeuwse Almanak van die dag in 1956 ook al eens in de PZC had geen extra geld mag kosten, schrij ven ze in een toelichting op het plan van aanpak. De evaluatie kan betekenen dat in cidenteel het groenonderhoud moet worden aangepast. „Maar het is niet de bedoeling van deze evaluatie om op grote schaal ande re beleidskeuzes te gaan maken", betoogt het college. „Hiervoor is de achterliggende periode sowieso nog te kort. Het gaat dus met na me om een inventarisatie van erva ren knelpunten en/of ergernissen (en het vinden van oplossingen hiervoor), dan wel om een bevesti ging dat de gemeente met deze werkwijze van groenbeheer de juiste weg is ingeslagen." De eva luatie moet volgens het college ook een instrument worden om de verwachtingen van 'gebruikers' van het openbaar groen te 'mana gen'. „Immers, vooral het als waar devol ervaren plantmateriaal groeit niet zo hard. Daardoor duurt het in sommige gevallen vaak jaren voordat een voorgeno men kwaliteitsbeeld wordt be reikt", stellen B en W. De inventarisatie is anoniem, maar invullers moeten wel hun postcode vermelden. Anders weet de gemeente niet over welke kern of wijk het gaat en kan met de reacties niets gedaan worden. De uitslag van de enquête wordt aan belangstellenden gepresenteerd op een 'participatie-avond' op 17 en 18 juni in het stadhuis. TERNEUZEN - De viering van 15 jaar Vrije School in Terneuzen heeft een toneelclub opgeleverd met de naam De Verbeelding. Ouders speelden vorig jaar De kleine prins van Antoine de Saint-Exupéry en dat beviel zo goed dat besloten werd om een club op te richten. Die kreeg de naam De Verbeel ding mee. Het gezelschap brengt dit jaar - op zondag 27 april - de eenakter Het eerste mirakel van het kindeke Jezus van Dario Fo op de planken. De komedie is geschikt voor een pu bliek van alle leeftijden. De opvoe ring is in Porgy en Bess in Terneu zen en begint om 15.00 uur. De toegang is gratis. Tip? redactie@pzc.nl zien staan. En dat kan kloppen want die almanak kwam uit dit boekje." Toen iedereen was uitgelachen, merkte de iets jongere verslaggever op dat hij over deze bekentenis een almanak ging schrijven. „Zal je zien dat die dan ook al in de krant heeft gestaan,reageerde de hoofdredacteur. Het was al jaren moeilijk om nog een maaltje paling uit het Uitwateringskanaal te vissen, maar na de ban voor het kruisnet zal de paling in huize Bonte echt van de visboer moeten komen. door René Hoonhorst Overbevissing? André Bonte uit Knokke gelooft het niet erg. Hij vangt al zo'n dertig jaar, sinds de nieuwe sluis werd aange legd, heel wat minder paling in het Uitwateringskanaal tussen Cadzand en Retranchement. Niet omdat er geen paling meer is, maar omdat de glasaal de sluis niet doorkomt. Jas (van Jozias) Basting uit Retranchement valt hem bij. „Er is nog vis genoeg, maar ze kunnen het Uitwateringskanaal niet meer op. Ik zag laatst een glasaal op het strand spoelen. Ik gooide hem te rug het water in, maar hij redde het niet om het kanaal op te zwemmen. Het verbod op het kruisnet is weer een maatregel om mensen een ontspannende hobby door Raymond de Frel TERNEUZEN - Een ruime meerder heid van de Terneuzense gemeen teraad is akkoord met de ontwikke ling van grootschalige detailhandel in de Koegorspolder. De gemeenteraadsvergadering be gon gisteravond hoogst opmerke lijk. Nog geen twee minuten na aanvang vroeg PvdA-fractievoorzit- ter Marnix van Oyen al om een schorsing. Op dat moment waren de wethouders nog niet in de raad zaal aanwezig. Van Oyen wilde niet meer kwijt dan dat er nieuwe ontwikkelingen waren, die een schorsing noodza kelijk maakten. Voor aanvang van de vergadering waren verschillen de raadsleden van coalitiepartijen af te nemen. Ik noem het de dicta tuur van de natuur." Bonte en, in iets mindere mate, Basting zijn verwoede vissers. Niet met een hengel, maar met een kruisnet: een ondiep vierkant vis net, ook wel totebel genoemd, uit gespannen gehouden door twee el kaar kruisende gebogen stokken. André Bonte gooide deze week voor de laatste keer zijn kruisnet het kanaal in. Niet voor de vangst, want dan had hij 's nachts of 's morgens vroeg moeten gaan. „Dreigend onweer is ook goed, maar bij zo'n waterig zonnetje la ten niet veel vissen zich vangen. Maar Dominique wilde graag nog een paar foto's trekken en dat gaat nou eenmaal beter overdag." Dominique Debaere is de waardin van restaurant De Witte Koks muts. Aan de Kanaalweg tussen Retranchement en Knokke, pre cies op de plek waar Bonte mees tentijds een visstek op zoekt. De baere wil haar trouwe klant graag met haar digitale camera vastleg gen om af en toe op haar laptop nog eens naar hem te kijken. „Het is een schoon gezicht als hij het net ophaalt en het is altijd span nend om te zien óf er wat in rondspartelt." Het was van de week na bijna 52 jaar de laatste kans om André Bon te (66) aan de waterkant te zien zit- nog in gesprek met bestuurder Ron Lensen van Leisure Develop ment Zeeland, de ontwikkelaar van de skipiste en winkels in de Koegorspolder. Ook tijdens de schorsing, die een half uur duurde, werd hij bij het overleg betrokken. Pas na de schorsing kwamen de wethouders de raadzaal binnen. De oppositiepartijen spraken hun ongenoegen uit over deze gang van zaken. Van Oyen gaf pas na de raadsverga dering een opmerkelijke verkla ring. „Tot voor aanvang van de raadsvergadering was er nog geen bankgarantie getekend voor de plannen. Dit is ter plekke nog gere geld." Een ruime meerderheid van de gemeenteraad van Terneuzen stemde gisteren tijdens een op merkelijke vergadering in met winkels in de Koegorspolder. Kruisnetverbod per 1 mei Visvangst met kruisnetten is per 1 mei 2008 (eerder stre ven was 1 januari) verboden door het ministerie van LNV om de kwaliteit van de vis stand te verhogen. Waterschap Zeeuws-Vlaande- ren beheert 579 hectare aan binnenwater in de regio. Het schap verstrekte 150 parti culieren in het oosten en 86 particulieren en 15 visclubs in het westen vergunningen (schriftelijke toestemming) om kruisnetten te gebruiken. Alleen twee beroepsvissers mogen vanaf 1 mei in Zeeuws- Vlaanderen met netten vissen. ten. In 1957 toog hij met zijn vader voor de eerste keer de grens over om bij nacht en ontij een kruisnet van de kant te gooien. En dat net is hem aan het hart gebakken. Lek ker in het kanaal gooien, een poos je laten rusten en dan boven water halen om zich telkens weer te la ten verrassen. Bonte mag en kan - met zijn visak- tes van Visclub De Lustige Kantvis ser uit Retranchement - rustig weer aan het water gaan zitten om een hengel uit te werpen. Maar zo'n stok is toch wat anders dan een kruisnet, dat nu taboe is. Al is het maar omdat je de hengels niet zo makkelijk laat liggen om even een 'kofftetje-cognac' te drinken in De Witte Koksmuts. Alleen be roepsvissers, die aantonen een be paald inkomen uit de vangst te ha len, mogen nog kruisnetten gebrui ken. Jas ziet er een bewijs in dat biolo gen en overheden weer samen spannen om de hobbyvisser dwars te zitten. „André kan hier gewoon vier, vijf hengels in het kanaal leg gen. Vangt hij minstens zoveel als met zijn kruisnet. Maar hij tast de visstand meer aan, want door zo'n haakje raakt een vis gewond of gaat-ie dood. Terwijl de witvis die op het net blijft liggen ongeschon den het water weer ingaat." Bonte bevestigt dat veel gevangen vis bij hem weer de vrijheid kreeg. De bal ligt nu bij de provincie Zee land, die moet beoordelen of de detailhandel bij de skipiste in het provinciale omgevingsplan past. Wethouder Adhémar van Waes heeft goede hoop. „Ik zou ver baasd zijn als de provincie niet met dit plan instemt. Want de woonboulevard Mortiere in Mid delburg paste ook niet in het om gevingsplan. Toch gingen Gedepu teerde Staten akkoord. Waarom zouden ze ons niet hetzelfde be handelen?", zei hij gisteravond. Bij de skipiste zijn vestigingen van Kwantum, Karwei, BCC en Perry Sport voorzien. Ook de ontwikkeling van detail handel aan de Kennedylaan-West blijft mogelijk. In de oorspronkelij ke structuurvisie over detailhandel werd gefocust op winkels bij de skipiste. Het college van burgemeester en wethouders paste het voorstel aan. CAPPENDIJK AUTO S TERNEUZEN B.V. VOLVO DEALER TEL 0115-697455 André Bonte in de weer met zijn kruisnet bij Retranchement. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 106