Twee passen, twee namen, één Preto? 'Toen we het nog eens op de man af vroegen, begon hij bijna te huilen' Cornelissen bracht speler onder bij Unitas Jongen uit de sloppenwijken 44 Vrijdag 18 april 2008 pzc Jonge Portugees van Hoek voetbalt nu als Braziliaan bij Unitas. oosterhout - Voor Ton Cornelis sen, de oud-spits van NAC, bestaat er maar één voetballer met de naam Preto. „Dat is die jongen van Unitas, die wij daar hebben onder gebracht." Van een Preto die ook nog bij Hoek heeft gespeeld, weet hij niets af „Dat is mijn verant woordelijkheid ook niet. Ik heb nooit zaken gedaan met Hoek." Ton Cornelissen is manager van Sportconsult Nederland, een bu reau dat onder meer voetballers onder contract heeft en ze onder brengt bij clubs. „We doen veel za ken met Braziliaanse voetballers, omdat we in Brazilië ook een voet- balschool hebben. Zo is ook Preto bij ons terechtgekomen. Hij zocht een club in Nederland en wij wis ten dat Unitas op zoek was naar versterkingen." „Wij hebben geen enkele reden om te twijfelen aan de identiteit van Preto Akin dos Santos", verze kert Cornelissen, die ook Mille Mendes, de andere Braziliaan van Unitas, onder contract heeft. „Pre to is bij ons gekomen, had een rechtsgeldig paspoort en een vrijga ve van de Braziliaanse bond. Daar na hebben we hem aangeboden bij Unitas. Die club treft dus ook geen enkele blaam, als daar al spra ke van zou zijn." corinchem - Hij is er zelf niet, op de training van die avond. Zijn Bra ziliaanse voetbalmaatje Mille Men des wel, maar geen spoor van Pre to Akin dos Santos, zoals hij bij het Gorcumse Unitas bekend staat. „Ik weet het ook niet, anders ko men ze samen vanuit Antwerpen met de trein naar Dordrecht. Daar wordt hij voor de training of een wedstrijd opgepikt door iemand van de club. Maar vandaag is hij niet gekomen." De man, aan de rand van het veld, blijkt niet alleen een kenner van de club, ook van de voetballer Pre to. „Ik neem hem wel eens mee in de auto. En dan vertelt hij over zijn jeugd en over hoe hij nu leeft." De Braziliaan, die dan weer 18, dan weer 21 en in een interview 23 jaar is, komt uit de sloppenwijken uit zijn land. „Dat heeft hij me zelf verteld. Hij heeft een straatarm verleden, maar ook nu heeft hij nauwelijks te eten. Hij en Mendes wonen in Antwerpen in een huis waarin 18 Brazilianen zitten. Preto krijgt wel eens wat geld, voor zover ik weet van mensen die misschien toe komst in hem zien. Maar ze kla gen allebei vaak over maagpijn, omdat ze te weinig geld hebben om te eten." Ja, Preto heeft het wel eens over Hoek gehad, toen hij voor het eerst bij Unitas kwam. „Hij vertelde dat hij in de voorbe reiding bij Hoek had gespeeld, maar nooit een wedstrijd." Dat heeft de Braziliaan (of Portugees, zoals hij Hoek had verteld) nooit verborgen willen houden. Voor de bekerwedstrijd tegen Terneuzen liep hij immers in een trainings pak van Hoek. door Frits Bakker en Barry van der Hooft terneuzen - De ingang van het sport park, gelegen aan een doodlopend weg getje dat naar de Kleine Schelluinse ka de leidt, ziet er uiterst vriendelijk uit. „Welkom bij Unitas", staat er op het hek. De Gorcumse voetbalclub, die dit jaar het 110-jarig bestaan viert, is een bolwerk van rust die avond. De eerste selectie traint onder leiding van Philip den Haan op een veld dat omringd is door een brede gracht. De Braziliaan Preto ontbreekt, zonder aanwijsbare re den. Een dag later. Het steegje in de Ant werpse wijk, niet zo ver van de rosse buurt, ligt er verlaten bij. Het is zeven uur in de avond. Op het adres waar de Portugees Preto woont, volgens zijn pas poort bij Hoek, is de deur hermetisch gesloten. De rolluiken zijn ongeverfd en potdicht. Hier moet Preto dus wonen met nog zo'n achttien donkere jongens, meest Brazilianen volgens de verhalen, maar er valt niets te ontdekken op Pompstraat 9. Bellen, kloppen, de deur blijft gesloten. Op de stoep staat een blauwe, doorzich tige vuilniszak met vooral veel lege blik jes Jupiler en Coca Cola. De wat oudere, donkere man die voor bij schuifelt, op weg naar café Beveren (met draaiorgel), kijkt schichtig om zich heen. „Braziliaanse voetballers? Ik ken ze niet", zegt hij op fluisterende toon. „Ik weet in deze wijk niet eens wie er naast mij woont." De zoektocht naar de enige echte Preto, die dit jaar zowel bij Hoek heeft gevoet bald als bij Unitas uit Gorinchem, maar onder twee verschillende namen te boek staat bij de KNVB, begint niet erg hoopvol. En ook na dagen speuren is er nog altijd sprake van een mysterieuze complottheorie. Valse paspoorten, valse namen, dubbele identiteit? De instan ties die het kunnen weten, zwijgen in al le talen. De foto's bieden wel houvast: de Preto in Hoek-shirt en de Preto in Uni- tas-shirt vertonen wel heel opvallende gelijkenissen. Kijk naar die ogen, kijk naar die oren, zijn neus, zijn haar: dit kan bijna niet anders dan dat dit één en dezelfde persoon is. Bij Hoek en Terneu zen zijn ze daar zelfs van overtuigd. Er is in hun ogen maar één Preto. De 'Braziliaan' Preto in actie tijdens een wedstrijd van Unitas. door Frits Bakker hoek - De jonge, verlegen Portuge se voetballer, die op een avond bij Hoek kwam, was vier weken later alweer verdwenen. Hij kwam aan de hand van trainer Wim Hofkens bij de club, reed met de trainer vanuit Antwerpen mee naar de trainingen en is niet meer komen opdagen, nadat Hofkens werd ont slagen. Dat was al voordat er nog maar één officiële wedstrijd was gespeeld. Hij was achttien, stond er in zijn paspoort. En al was zijn voetbal- naam Preto, op zijn paspoort stond: Ruben Cande Embalo. „Wij hadden wel onze twijfels", bekent Sjaak Lijbaart, secretaris van Hoek, „want hij zag er veel ouder uit dan achttien. En toen we het nog eens op de man af vroegen, begon hij bijna te huilen. Hij dacht dat we hem niet wilden geloven." Diezelfde blik kreeg hij toen het over zijn voetbalverleden ging. „Ik vroeg of hij echt nooit eerder bij een club had gespeeld. „Nee, nee", herhaalde hij een paar keer. „1 only played for the church... Zo hebben we hem dus bij de KNVB aange meld. Onder de naam van zijn pas poort en zonder voorgaande club." Nadat hij vier weken later was verdwenen, heeft Hoek nooit meer iets gehoord. „Hij staat nog gewoon op onze ledenlijst. We hebben tien euro aan de KNVB moeten afdragen voor zijn lidmaat schap. En hij is tot nu toe nooit uit geschreven als lid." Hoek heeft, in de winterstop, wel een telefoontje gekregen van Uni tas. „De voorzitter is gebeld, of Pre to nog contributie moest betalen of nog andere verplichtingen had. Wij hebben gezegd: hij moet zijn contributie nog betalen en zijn kle- dingpakket nog inleveren." Daarna is er nooit meer iets over Preto ver nomen. Lijbaart: „Hij is officieel dus nog lid van Hoek." De 'Portugees' Preto ziet af tijdens de training bij Hoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 104