Dieren-tuin min Lieveheersbeestje Duizendpoot De tuin is meer dan twee terrassen, een luie stoel en een parasol. Daar, aan je voeten, bestaat een wereld op zich. Met gewenste en ongewenste, fraaie en minder fraaie bewoners. Weten hoe ermee om te gaan? Zie hier: een kleine gids voor je eigen dieren-tuin. door Jolenta Weijers Aaltje Minder dan 1 millimeter groot, Toch ongewenst? Plant afri- maar een echte Rambo, want kaantjes! de natuurlijke vijand van de taxuskever en de engerling. Bij In de doorsneetuin niet van be tekenis als honingleverancier, maar wel degelijk als bestuiver van bloemen. Gek op aster, hei de, guldenroede, klimop, bergs- teentijm en nog veel meer. Heeft nogal last van z'n slechte imago. Maar een bij steekt al leen als hij wordt aangevallen. Sommige mensen zijn aller gisch voor bijengif, maar voor de meesten is een steek on schadelijk. Bladroller Bruine of groene, beweeglijke Bestrijden als alle rupsen, of rupsjes van nachtvlinders, die het aangetaste blad weghalen, bladeren aaneenspinnen en aanvreten, liefst van rozen, vruchtbomen, hulst en hagen. Duif Roekoe, roekoe. Poep. Aan de bestrijding zijn studies gewijd en tonnen be steed. Neem wat vaker de be zem ter hand, en berust. Duizendpoot Kun je er goed bij hebben in de tuin, want eet slakken, in- sekten, pissebedden, spinnen en wormen. Dient zélf als voed sel voor loopkevers, vogels en amfibieën. Egel Een rover die je tuin vrij houdt van insekten, kevers, rupsen, spinnen en zelfs aas. Houdt in de winter een rommelig tak- kenhoekje vrij voor dit schuch tere dier Eet ook regenwormen en kik kers, en die wil je waarschijn lijk houden. Cicade Ook wel schuimbeestje of Wordt het al te schuimig in de spuugbeestje genoemd, omdat tuin? Zet de tuinslang op de ci- deze groene larve leeft in een cade, wit plukje schuim - z'n eigen uitwerpselen, in feite, die hij omzet in beschermend zeep. Drinkt plantensap en is tame lijk onschuldig. Krekel In Nederland op de lijst met bedreigde soorten, dus geniet van het inmiddels zeldzame, ts- jirpende geluid van z'n vleugel- gewrijf. Krekel Cicade Dit is de larve van de lang pootmug, en gek op jong groen, inclusief je fraaie gazon. Hiertegen kun je alleen iets uit een flesje in stelling brengen. Lieveheersbeestje Emelt Vertroetelen, dit symbool voor heid is een roofzuchtig ster dat de ene luis na de ande re naar binnen schrokt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 83