Zeeland PZC Geen bloedbad meer op de dijken Arjaan Nijsse vertelt de geschiedenis 21 Oudelande voelt zich bedrogen door wethouder BEVELANDEN-THOLEN 28 27 Waterschap laat waterkeringen in 2009 maand later maaien. Landschapsbeheer legt verhalen Oud-Sabbinger vast op film. Trek Pianist Florian Uhlig krijgt onverwachte kans bij Zeeuws Orkest Woensdag 16 april 2008 Plannen voor betere hulpverlening op Westerschelde Tip? redgoes@pzc.nl door Frank Balkenende GOES - Volgend jaar worden vrij wel zeker minder pasgeboren vo gels slachtoffer van maaimachines. Het waterschap Zeeuwse Eilanden wil zich in 2009 conformeren aan de richtlijn in de Flora- en Fauna wet om pas na 15 juli dijken en ber men te maaien. De Vogelbescher ming en niet in de laatste plaats Jo Koeman uit Kruiningen hebben daar altijd voor gepleit. Nu verplicht het waterschap pach ters nog dijken voor 15 juni te maaien. Dat zou de graskwaliteit ten goede komen, waardoor de dijk stabieler is. De Vogelbescherming was altijd kritisch over het vroege maaimo- ment. Ook )o Koeman strijdt er al jaren tegen. „De pachters moeten formeel nesten markeren, maar dat doen ze zeker niet allemaal. En wie controleert ze? Gevolg is dat er elk jaar een bloedbad op de dij ken plaatsvindt." Door nieuwe inzichten kan het huidige beleid op de helling, zegt dagelijks bestuurder Sophie van 't Westeinde van het waterschap, die toegeeft dat er nauwelijks controle is op pachters die geen nesten mar keren als de maaimachine in aan tocht zijn. „Er is sprake van voortschrijdend inzicht. De gedragscode voor pach ters is er ooit gekomen op basis van wetenschappelijk onderzoek. Vroeg maaien zou betekenen dat het gras op primaire waterkerin- Door nieuwe inzichten is het vol gens waterschap Zeeuwse Eilan den niet meer nodig voor 15 juni dijken te maaien. Daardoor zul len er minder vogels sneuvelen. gen beter wortelt en een steviger en dus veiliger dijk oplevert. Op grond van praktijkervaringen blijkt dat het effect van dat vroege maaien niet zo heel groot is. Ook als je een maand later maait, blijft de grasmat goed." Een ander inzicht hebben ook de recente proeven met golfoverslag in Sint Philipsland en Kattendijke verschaft. Om een storm na te bootsen, liet het Projectbureau Zeeweringen grote hoeveelheden water van de dijk aflopen. Wat bleek: de grasmat op de dijken liep geen schade op. „Het is een nieu we ervaring en er is nog verder on derzoek nodig, maar alles bij el kaar is voor het waterschap aanlei ding de koers volgend jaar te ver leggen. Dat kan nog niet dit jaar, want dat is te kort dag. Bovendien moeten we met pachters overleg voeren", zegt Van 't Westeinde. Een deel van die pachters gebruikt de dijken om schapen te hoeden, een deel gebruikt de waterkering voor het hooi. Door een maand la ter te maaien, loopt wel de kwali teit van het hooi iets terug, erkent Van 't Westeinde. Er verandert nog iets voor de pach ters. Volgend jaar moeten ze min der kunstmest gebruiken. door Harmen van der Werf OUDELANDE - De Borselse wethou der Jan Zandee (openbare werken, SGP/CU) heeft het even verbruid bij de dorpsraad Oudelande. Vol gens voorzitter Frank Jansens wei gert de wethouder een toezegging na te komen over het herplanten van bomen op de Oudelandse be graafplaats. Zandee was gisteravond niet wel kom op de jaarvergadering van de dorpsraad Jansens: „Hij meldde vooraf niet over de begraafplaats te willen praten. Van ons hoefde het toen niet meer." De gemeente Borsele vond dit zo vervelend dat ze gisteren een ver klaring uitgaf 'Zandee had uitleg willen geven over besluitvorming rond de begraafplaats'. Er staat niets in over herplanten van bo men. Jansens: „Dat ligt nou net zo gevoelig." Of oude bomen op de begraafplaats moesten blijven, heeft Oudelande in 2003 gesple ten. „Met Zandees voorganger Frans Tollenaar hadden we een af spraak over herplanten", aldus Jan sens. „Die moet worden nageko men." Zandee was gisteravond niet bereikbaar voor commentaar. door David Duijnmayer OUD-SABBINGE - Hij wordt in augus tus negentig jaar en woont al sinds zijn geboorte in hetzelfde huis aan de ring in Oud-Sabbinge. Daarbij is Arjaan Nijsse een begenadigd verhalenverteller. Het is dus niet verwonderlijk dat Landschapsbe heer Zeeland juist hem vroeg voor een project over de geschiedenis van het landschap rondom Wolphaartsdijk en Oud-Sabbinge. Gistermiddag toonde Landschaps beheer Zeeland in boomgaardter ras Van Buiten Uit in Oud-Sabbin ge het resultaat: een film waarop de verhalen van Nijsse zijn vastge legd. Hij had er 'geweldig tegenop ge zien' om gefilmd te worden, geeft Nijsse toe. „Ik wist niet wat er op me af zou komen. Maar het is ont zettend meegevallen. Het waren lieve, gewone mensen. Ik vond het heel leuk om te doen." In vier interviewsessies vertelt Nijs se over het landschap, maar ook over - onder meer - zijn jeugd herinneringen, schilderen en ver liefd zijn! De film is gemaakt door cameraman Co Smit en Joke de Witte, vrijwilligster van Land schapsbeheer Zeeland, en is aange boden aan het Zeeuws Documen tatiecentrum. Behalve als geschiedschrijving, is de film ook bedoeld voor wande laars op het Kiekendiefpad. Korte fragmenten staan daarom op de 'Het waren lieve, gewone mensen. Ik vond het heel leuk om te doen' website van routebureau Zeeland. Daarop komen ook geluidsfrag menten met de verhalen van Nijs se. Die kunnen mensen downloa den om tijdens het wandelen te beluisteren. De film is onderdeel van een landelijk 'oral history' pro ject, waarbij de herinneringen van oudere Nederlanders over het land schap worden vastgelegd. „We heb ben in Zeeland gekozen voor de omgeving van Oud-Sabbinge, om dat we iets wilden doen met het wandelnetwerk Kiekendiefpad", zegt Arjan de Hulster van Land schapsbeheer Zeeland. „We wil den de wandelaar meer over het gebied vertellen, want als je meer weet, zie je ook meer tijdens het wandelen." ■Fj De video's van Arjaan Nijsse zijn te zien op www.routebureauzeeland.nl onder: routes-wandelroutes-kieken diefpad-video's. WmmS. ALMANAK Tip? redactie@pzc.nl Die verslaggeefster is een echte lekkerbek. Altijd wel te porren voor een lunch bij de McDo nald's of een luxe broodje van de slager. Laatst moest ze voor een klusje naar Sint Philipsland. Van uit Goes een flinke rit en omdat er enige haast bij was, had ze geen tijd meer om nog een ver snapering voor onderweg mee te nemen. Eenmaal op het eiland aangekomen, sloegen honger en dorst toe. Maar helaas: iets te eten of te drinken bleek in de ver re omtrek niet voorhanden en de supermarkt die ze vond, werd net verbouwd. Tóch mocht ze binnen. Vrouwen krijgen al veel voor elkaar, maar hongerige vrouwen blijkbaar alles. Arjaan Nijsse vond het aanvankelijk maar eng om voor de filmcamera te staan. Nu is hij blij dat hij aan de dvd heeft meegewerkt. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 87