Zeeland 'Kritiek gewoon jaloezie' Arjaan Nijsse vertelt de geschiedenis Middelburgers krijgen vogelles GeSChUlf Iliet SCholdl iS*1* KOZIJNEN if ZONWERING fé GLAS Bestuurslid is aanvallen op waterschap Zeeuwse Eilanden meer dan beu. Landschapsbeheer legt verhalen Oud-Sabbinger vast op film. Gemeente Vlissingen heeft toch weer andere locaties op het oog. PZC Woensdag 16 april 2008 I 2 5 door Maurits Sep MIDDELBURG - Een voortdurende stoot onder de gordel; jaloezie. Be stuurslid Saskia Verheij is de voort durende aanvallen op waterschap Zeeuwse Eilanden beu. „Het is ge woon kinnesinne", klaagde ze gis teravond tijdens de algemene ver gadering van het waterschap. Verheij verwees onder meer naar 'die negatieve verhalen' die men sen schrijven in de rubriek Te Gast in de PZC. „Als zouden wij on zorgvuldig met het geld van de burgers omgaan. Integendeel, we gaan er juist uiterst zorgvuldig mee om." De accountantsrappor ten laten dat ook zien, stelde ze. Om vervolgens te concluderen dat de kritikasters, die onder meer uit het provinciebestuur komen, ja loers zijn op het waterschap. „Om dat wij als enige buiten de rijks overheid belasting mogen heffen. Gemeenten hebben hun lokale heffingen en de uitkering uit het gemeentefonds, de provincie moet zich behelpen met de opcenten op de motorrijtuigenbelasting." Juist omdat het waterschap belas ting mag innen, moet het nog zorgvuldiger met dat geld omgaan dan het nu al doet, herhaalde be stuurslid Joop Roodenburg zijn be kende standpunt. Hij wil voorko men dat de waterschapslasten te hoog worden en dat mensen meer moeten betalen dan nodig is om al le kosten te dekken. „We moeten nog scherper begroten", waar schuwde Roodenburg, zoals altijd wanneer de begroting of de jaarre kening wordt behandeld. Gisteren was het de jaarrekening. „We begroten al scherp", reageer de dagelijks bestuurder Jaap Hoek man, die verantwoordelijk is voor het geld dat het waterschap ont vangt en uitgeeft. door David Duijnmayer OUD-SABBINGE - Hij wordt in augus tus negentig jaar en woont al sinds zijn geboorte in hetzelfde huis aan de ring in Oud-Sabbinge. Daarbij is Arjaan Nijsse een begenadigd verhalenverteller. Het is dus niet verwonderlijk dat Landschapsbe heer Zeeland juist hem vroeg voor een project over de geschiedenis van het landschap rondom Wolp- haartsdijk en Oud-Sabbinge. Gistermiddag toonde Landschaps beheer Zeeland in boomgaardter ras Van Buiten Uit in Oud-Sabbin ge het resultaat: een film waarop de verhalen van Nijsse zijn vastge legd. Hij had er 'geweldig tegenop ge zien' om gefilmd te worden, geeft Nijsse toe. „Ik wist niet wat er op me af zou komen. Maar het is ont zettend meegevallen. Het waren lieve, gewone mensen. Ik vond het heel leuk om te doen." In vier interviewsessies vertelt Nijs se over het landschap, maar ook over - onder meer - zijn jeugd herinneringen, schilderen en ver liefd zijn. De film is gemaakt door cameraman Co Smit en Joke de Witte, vrijwilligster van Land schapsbeheer Zeeland, en is aange boden aan het Zeeuws documenta tiecentrum. Behalve als geschiedschrijving, is de film ook bedoeld voor wande laars op het Kiekendiefpad. Korte fragmenten staan daarom op de 'Het waren lieve, gewone mensen. Ik vond het heel leuk om te doen' website van routebureau Zeeland. Daarop komen ook geluidsfrag menten met de verhalen van Nijs se. Die kunnen mensen downloa den om tijdens het wandelen te beluisteren. De film is onderdeel van een lan delijk 'oral history' project, waar bij de herinneringen van oudere Nederlanders over het landschap worden vastgelegd. „We hebben in Zeeland gekozen voor de omge ving van Oud-Sabbinge, omdat we iets wilden doen met het wandel netwerk Kiekendiefpad", zegt Ar jan de Hulster van Landschapsbe heer Zeeland. „We wilden de wan delaar meer over het gebied vertel len, want als je meer weet, zie je ook meer tijdens het wandelen." ■Fj De video's van Arjaan Nijsse zijn te zien op www.routebureauzeeland.nl onder: routes-wandelroutes-kieken- diefpad-video's. middelburg - Omdat de gemeente Middelburg een gooi wil doen naar de titel Nationale Stadsvogel- stad, zijn er de komende tijd aller lei vogelactiviteiten. Zaterdag is er vanaf 06.00 uur een vogelwande ling, op 23 april kunnen kinderen op zoek naar watervogels in park Toorenvliedt en elke tweede zater dag van de maand is er op 10.00 uur een vogelexcursie bij het ge bied aan de Zandvoortseweg in Sint Laurens. Voor de vogelwande ling opgeven via: 0118-633419. www.demooistezonwering.nl Verrassend goed, zonnig geprijsd! President Rooseveltlaan 735 4383 NG Vlissingen 0118 441944 www.ascozeeland.nl door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het Souburgse onder wijs wordt uitgebreid met twee brede scholen. Zoveel weet de ge meente zeker. De vraag is alleen: waar? En vooral: wanneer? TWee brede scholen zou Souburg krijgen: eentje in nieuwbouwwijk Souburg-Noord en eentje op het Oranjeplein. Die in Noord zou het Kompas en 't Mozaïek vervangen, in die van het Oranjeplein zouden de Tweemaster, de Kameleon en de Burcht-Rietheim trekken. Zou den, want in het colleprogramma staat alleen nog maar de brede school in Noord vermeld en in de kadernota komt Souburg helemaal niet meer voor. Daarin staat alleen dat de bouw van de brede school in het Middengebied van Vlissin gen - een combinatie van de Ra- venstein, 't Vlot en de Sint Josef- is verschoven van 2009 naar 2010. En toch krijgt óók Souburg haar beloofde brede school, verzekert onderwijswethouder Frans Prins. Twee zelfs. „Als eerste komt er de brede school in Souburg-Noord. Die was gepland bij de rotonde, aan het begin van de nieuwbouw wijk. Maar daar zoeken we een an dere locatie voor. Dat heeft te ma ken met de beschikbare middelen. Van die plek is de gemeente nog geen eigenaar en zou het dus extra geld gaan kosten, terwijl ergens an ders in de wijk nog genoeg grond van de gemeente zelf ligt. Binnen een maand kunnen we precies ver tellen waar de school komt." De gemeente Vlissingen weet nog niet precies waar de twee brede scholen van Souburg moe ten komen. Maar dat ze komen, is zeker, zegt wethouder Prins. Nog een belofte: „Ergens volgend jaar sla ik de eerste paal. Dat is ze ker. Het ontwerp is klaar, het pro gramma van eisen ook." De eerste paal van de brede school aan het Oranjeplein laat nog even op zich wachten. De school blijkt niet op het plein - ter hoogte van de Rabobank en de voormalige Su per - te passen. „Als we alle voor zieningen zoals sportvoorzienin- gen, kinderopvang, bibliotheek, jeugdmaatschappelijk werk en buurtcentrum erbij willen, niet. En dat willen we wel. Vandaar dat we een andere plek zoeken. Dat kan de Kromwegesingel worden, maar daar is nog niks zekers over bekend." De gemeente moet namelijk ook nog iets anders zoeken: geld. „Dat moeten we voor de derde school nog reserveren." De wethouder hoopt de bouw van deze school in 2012 te starten, die van het Mid dengebied begint volgend jaar. Arjaan Nijsse vond het aanvankelijk maar eng om voor de filmcamera te staan. Nu is hij blij dat hij aan de dvd heeft meegewerkt. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 81