Dodendraad verspert Zeeland Badmeesters gezocht in Terneuzen Industrieterrein Zuid West is redelijk veilig College stelt voorwaarden voor detailhandel Kennedylaan iets bij 22 Woensdag 16 april 2008 PZC Vakantiebaan in zwembad na slechte zomer 2007 niet in trek. Trek Aangekondigde motie van PvdA-fractie over invulling nu overbodig. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Zwemliefhebbers in de gemeente Terneuzen zijn twee keer de dupe van de slechte zomer van 2007. Vorig jaar was het bijna geen zwembadweer en dit jaar kan er twee weken minder ge zwommen worden omdat de vijf buitenbaden later open gaan. De gemeente kan namelijk niet ge noeg gekwalificeerde toezichthou ders vinden. De minimale belang stelling van deze oproepkrachten heeft volgens burgemeester en wet houders alles te maken met de slechte zomer van vorig jaar. „Van wege de geringe werkzekerheid die wij als gevolg van weersom standigheden konden en kunnen bieden, geven velen te kennen ko mende zomer voor een ander va kantiebaantje en meer financiële zekerheid te kiezen", schrijft het college aan de raad, naar aanlei ding van een ingediende motie door de Lijst Cees Freeke. In die motie worden mogelijkheden aan gedragen om het zwemseizoen De slechte zomer van 2007 is oorzaak van het tekort aan bad meesters in de Terneuzense bui tenbaden dit jaar. De oproep krachten spelen liever op safe. TERNEUZEN - Het industriegebied in het zuidwesten van Terneuzen is 's avonds en in de nachtelijke uren redelijk veilig. Dat is de con clusie na een 'avondschouw' door vertegenwoordigers van de onder nemersvereniging Terneuzen Zuid West en politie en brandweer in aanwezigheid van burgemeester Jan Lonink. De inspectie vond plaats in het ka der van de wens om het Keur merk Veilig Ondernemen te beha len. Het doel van het bezoek was na te gaan welke onveilige situaties zich 's avonds en 's nachts voor doen. Gemeente, politie, brand weer en ondernemers werken sa- IU 3 Ji vpi J ALMANAK Die verslaggeefster is een echte lek kerbek. Altijd wel te porren voor een lunch bij de McDonald's of een luxe broodje van de slager. Laatst moest ze voor een klusje naar Sint Philipsland. Vanuit Goes een flinke rit en omdat er enige haast bij was, had ze geen tijd meer om nog een versnapering voor onderweg mee te nemen. Een- toch te verlengen. Het nijpend te kort aan gekwalificeerde oproep krachten doet zich volgens het col lege met name voor in de maan den mei en juni, wanneer de mees te oproepkrachten nog op school zitten. In de maanden juli en au gustus is er meestal een 'over vloed' aan aanbod. Aan de hand van een rekensom metje blijkt dat er bij slecht weer in de vijf baden in totaal 676 uur toezicht nodig is, twee tot drie bad meesters per bad. Meer dan 200 uur kan niet ingevuld worden, een tekort van pakweg vijf mensen. Bij mooi weer is 1092 uur toezicht no dig en is er maar personeel voor 623 uur. Een tekort van zeker vijf tien mensen. Bovendien is er niet genoeg personeel voorhanden om de balies te bemensen. Er moeten volgens B en W dus keuzes ge maakt worden. De openluchtba- den gaan pas open als alle winter activiteiten in sportcentrum Vlie gende Vaart en de sporthal Sas van Gent afgelopen zijn. De bui tenbaden zijn dan altijd nog drie maanden open en zo'n 150 kinde ren die eind mei hun zwemdiplo ma halen kunnen dan deze zomer nog naar het zwembad. Zwem- clubs die dure winteraccommoda- tie moeten huren kunnen even tueel wel eerder trainen in het bui tenbad van de Vliegende Vaart. Dat wordt gereed gemaakt omdat daar half mei wedstrijden zijn. men om een zo veilig mogelijk en publieksvriendelijk gebied te creë ren. Het resultaat van de avond was een beperkte lijst met opmer kingen zoals vrachtwagens gepar keerd voor uitritten en onveilige verkeerssituaties. De opmerkingen en de resultaten van een onderne mersenquête leidden tot een actie lijst om het gebied nog veiliger te maken dan het nu al is. „Belang rijk in het proces is ook dat par tijen elkaar persoonlijk leren ken nen. Problemen worden daardoor sneller bespreekbaar en sneller op gelost", aldus Gijs van den Berg, projectleider van het Keurmerk Veilig Ondernemen-project. Tip? redactie@pzc.nl maal op het eiland aangekomen, sloegen honger en dorst toe. Maar helaas: iets te eten of te drinken bleek in de verre omtrek niet voor handen en de supermarkt die ze vond, werd net verbouwd. Tóch mocht ze binnen. Vrouwen krijgen al veel voor el kaar, maar hongerige vrouwen blijkbaar alles. Historicus Hedwig van de Velde heeft een jeugdboek geschreven over de Eerste Wereldoorlog. Het verhaal 'Een lied voor Lore' speelt zich af in en rondom het grensdorp Koewacht. door Ronald Verstraten De grens interesseert me hoe dan ook. Ik las een doctoraal scriptie over smok kel in het Waasland. Zo kwam ik in Koewacht terecht, in de oorlog van '14-18," vertelt jeugdboekenschrijver Hedwig van de Velde. „Het grensdorpje krijgt te maken met toestanden, die we ons moei lijk kunnen indenken. De kerk staat op Belgisch grondgebied, het kerkhof ligt in Nederland. Daar staat ook de meisjesschool, de jon gensschool dan weer in Nederland én in België. Het is een parochiege meenschap die over de grens heen gaat," vervolgt Van de Velde. door Wout Bareman TERNEUZEN - De PvdA-fractie in de gemeenteraad van Terneuzen kan morgenavond een motie over de vestiging van detailhandel aan de Kennedylaan West achterwege la ten. Burgemeester en wethouders hebben gisterochtend besloten bij de formulering van de voorwaar den voor detailhandel in dat ge bied rekening te willen houden met de inhoud van de aangekon digde motie. De raad spreekt zich uit over de structuurvisie Detailhandel Ter neuzen, waarin aanvankelijk geen enkele ruimte meer bestond voor detailhandel aan de Kennedylaan en nadrukkelijk gefocust werd op de locatie bij de skipiste in de Koe- Ongewoon, maar niet ondoenlijk. Koewacht is immers ook nu nog steeds een grensdorp. „Maar in 1915 werd het een wérkelijke grens, met prikkeldraad die door de Duitsers onder een dodelijke stroom werd gebracht: de beruch te Dodendraad." Families en vrien den worden van elkaar geschei den. En zo ook de jongverliefden Bert (Nederland) en Lore (België) in de jeugdroman Een lied voor Lo re. De twee kunnen elkaar alleen nog schrijven. Smokkelaar Voske brengt hun brieven de grens over, totdat ook dat onmogelijk wordt. Terwijl de kinderen worden ge waarschuwd voor de Dodendraad, kunnen ze het gevaar maar moei lijk bevatten. Dit wordt gesymboli seerd door een illustratie achterop het boek. Een mus zit op het prik keldraad, maar gaat niet dood, om dat hij immers de aarde niet raakt. „Het thema van het boek vind ik zeer actueel," zegt Van de Velde. „Grenzen leggen waar geen gren zen horen te zijn. Mensen van el kaar scheiden, omwille van macht. Al was het in dit geval een 'derde' macht, namelijk de Duitsers." Ter wijl hij gemakkelijk lijnen trekt naar situaties zoals die in Tibet, gorspolder. In de commissie Be stuur en Middelen kondigden PvdA en Christenunie (CU) los van elkaar een motie aan. De CU wil uitstel van vaststelling van de structuurvisie in afwachting van het plan van vijf betrokken markt partijen voor de invulling van Ken nedylaan West én de Kop van de Noordstraat. Dat uitstel gaat het college, volgens loco-burgemeester Co van Schaik, te ver. „We willen immers vaart zetten achter de plannen voor de Koegors." Maar B en W willen wél rekening houden met de motie van de PvdA. Daarin wordt vastgesteld dat Kennedylaan West in beeld blijft voor detailhan del, zij het dat de betrokken pro- Wl Het Terneuzense college zegt dat er wat ruimte komt voor winkels in de Kennedeylaan West. Eerst was detailhandel daar krachtens een structuurplan taboe. wijst hij op de impact die de Do dendraad had. „Zeker voor de Zeeuws-Vlaamse bevolking die his torisch toch vele banden heeft, om niet te zeggen dezelfde wortels. Dat zie je ook in mijn vorige boek, De Heks van Axel, dat zich afspeelt in de Tachtigjarige Oorlog, toen het nog één gebied was." Zowel Nederland, als aanvankelijk België, waren in WO I neutraal. „Maar wij werden erbij betrokken, om de eenvoudige reden, dat we op de aanvalslinie naar Frankrijk lagen." Terwijl Van de Velde vol lof is over de Nederlandse opvang van Belgische vluchtelingen, ver hult hij niet dat er ook 'zure opris pingen' waren: 'waarom hebben ze (de Nederlanders, red.) niet meegedaan?' Is de ontluikende, maar versperde jeugdliefde de leidraad van het boek, de gebeurtenissen in de oor logstijd vormen de inktzwarte ach- tergrond.Van De Velde liet zich in spireren door het oorlogsdagboek van Leon van Haelst. Die was in die tijd wethouder in de Vlaamse buurgemeente Stek- ene, maar ook huisarts, met fami lie én patiënten aan beide kanten van de grens. „Ik hou nogal van een directe bron of ooggetuigen verslag, omdat die de tijd wezen lijk oproept. Hij schreef zeer men selijk, zeer bewogen. Ik heb niet zijn verhaal overgeschreven, maar het historische kader cadeau gekre gen." Van de Velde (68) komt uit Zwijndrecht, ten westen van Ant werpen. „Zelf heb ik mijn jeugdva- kanties altijd rond de grens doorge bracht: Verrebroek, Kieldrecht, tot in Hulst. Dus de streek is mij goed bekend." Hij is leraar geschiedenis en Neder lands geweest. Sinds 1989 schrijft hij historische jeugdromans voor jongeren vanaf 12 jaar. „Ik begin wel eens voor vol wassenen of voor (jongere) kinde ren, maar na twee, drie hoofdstuk ken wordt het toch voor de leef tijd waar ik altijd les aan heb gege ven." Een Lied voor Lore (ISBN 9789059082557) is uitgegeven door Davidsfonds/lnfodok Leuven. Prijs 15,95/19,95 (incl. verzendkosten). jectontwikkelaars volledig op draaien voor de infrastructuur en andere inrichtingskosten. Van Schaik: „De PvdA volgt daarmee de visie van het Masterplan Axelse- dam, waarin de mogelijkheid van detailhandel wordt geboden, mits er sprake is van hoogwaardige acti viteiten; kantoren, wonen en grootschalige detailhandel, die dan wél uniek moet zijn. We zullen de raad melden dat wij ons daarin kunnen vinden. In het aangepaste raadsvoorstel zijn de voorwaarden die we stellen misschien iets te scherp geformuleerd." Volgens Van Schaik valt aan de toegestane afmetingen van bebouwing (5000 vierkante meter vloeroppervlak) niet te tornen. „Er is gewoon niet meer ruimte." Dat wordt door de projectontwikkelaars betwist. Zij wijzen erop dat de gemeente in eerdere briefwisselingen zelf uit ging van 17.000 vierkante meter. De stroomdraad die Koewacht doorsneed tijdens de Eerste Wereldoorlog gezien vanuit België richting de Nederlandse Tragel. repro Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 68