^^balans ZORGVERZEKERAARS ALTERNATIEVE GENEESWIJZEN Zorgverzekeraars keren ieder jaar vele miljoenen uit aan vergoedingen voor geneeswijzen waarvan het nut niet wetenschappelijk kan worden aangetoond. En dat in een tijd waarin de premies hoger worden en belangrijke medische voorzieningen worden wegbezuinigd. Vanwaar die tweeslachtigheid? Woensdag 16 april 2008 Hiffl—M De klant bepaalt De een zweert erbij, de ander krijgt er spontaan hoofdpijn van: alternatieve geneeswijzen, tegenwoor dig ook wel complementaire zorg genoemd. Sinds jaar en dag bestrijden reguliere en alternatieve gene zers elkaar te vuur en te zwaard. De sceptische regulieren, die alternatieve geneeswij zen op basis van wetenschappelijk onderzoek bestem pelen als lariekoek, winnen de laatste jaren echter steeds meer terrein. Waren de alternatieve geneeswijzen in de jaren '80 en '90 van de afgelopen eeuw nog goed voor astrono mische subsidiebedragen, tegenwoordig houdt de overheid meer en meer de hand op de knip. Ook de burger slikt de alternatieve boodschap niet meer als zoete koek, onder het mom van 'Baat het niet, dan schaadt het niet'. Toch geven zorgverzekeraars jaarlijks nog altijd ruim honderd miljoen euro uit aan vergoedingen voor ge neeswijzen en -middelen waarvan de werking niet we tenschappelijk kan worden aangetoond. En dat in een tijd waarin de zorgpremies telkens hoger worden en steeds meer belangrijke medische voorzieningen wor den wegbezuinigd. De reden is simpel: de klant vraagt erom. En de klant is nu eenmaal koning. Ook zorgverzekeraars runnen immers om gewoon een bedrijf. In Balans stelde zorgverzekeraars CZ en Univé enkele vragen over hun beleid inzake alternatieve geneeswij zen. Hoe verhouden de kosten van reguliere en alterna tieve geneeswijzen zich tot elkaar? CZ en Univé: Ongeveer 6,5 procent van de verzeker den maakt wel eens gebruik van een alternatieve ge neeswijze. In de regel zijn de kosten daarvan stukken lager dan die van reguliere zorg. (Univé: 'peanuts') Aan welke criteria moet een alternatieve geneeswij ze voldoen om in aanmerking te komen voor ver goeding? CZ: Wij doen geen uitspraken over de waarde of in houdelijke kwaliteit van de alternatieve zorg. Alterna tieve genezers moeten wel voldoen aan een aantal randvoorwaarden, zoals de status van de beroepsvere niging waarbij ze zijn aangesloten, hun opleiding en praktijkvoering, maar ook hun geschiedenis op het ter rein van klacht- en tuchtrecht. Univé: Of een geneeswijze in aanmerking komt voor vergoeding bepaalt Univé zelf. De alternatieve zor gaanbieder dient aangesloten te zijn bij een beroeps vereniging en te voldoen aan een aantal eisen, bij voorbeeld ten aanzien van veiligheid en toetsing. Of de aangeboden zorg daadwerkelijk effectief is, is voor ons geen criterium. Wie bepaalt welke alternatieve geneeswijzen wor den opgenomen in het vergoedingenpakket? CZ: Onze klanten. De publieke opinie is dus bepa lend. Wij spelen in op de vraag vanuit de samenle ving. Anders gezegd: de klant bepaalt. Worden alternatieve geneeswijzen strenger, of even streng gecontroleerd als reguliere? CZ: Er is feitelijk geen controle op alternatieve ge neeswijzen. Wel is het zo, dat de Inspectie voor de Illustratie Fabiënne de Lange Volksgezondheid kan optreden tegen alternatieve ge nezers die zich niet houden aan de geldende wet- en regelgeving. inivé: De controle op alternatieve geneeswijzen is an ders georganiseerd. Univé beoordeelt ze zoals eerder gezegd niet op bewezen effectiviteit, maar wel op as pecten als veiligheid en legaliteit. Een klant vindt een alternatieve genezer die bij hem of haar past, in het buitenland. Hoe zit het dan met vergoeding? Om te beginnen kijken wij in hoeverre de klant aanvullend is verzekerd. Komt hij of zij voor vergoe ding in aanmerking, dan maakt het niet uit of de be handelaar in Nederland of pakweg Tokio zit. Deze moet echter wel voldoen aan de randvoorwaarden die wij stellen aan alternatieve genezers. Univé: De kosten voor behandeling door een alterna tieve genezer in het buitenland worden niet vergoed. Wat moet een klant doen die niet wenst mee te be talen aan de kosten van alternatieve geneeswijzen? CZ en Univé Kiezen voor een aanvullende verzeke ring die deze kosten niet of zo min mogelijk dekt. Paula Koster

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 63