^vbalans Leer van je lichaam RUBRIEK Gepensioneerd kinderarts Piet de Haas en zijn vrouw Olga hebben hun hart verpand aan Tanzania. Daar leveren zij een bijdrage te leveren aan een humanitair project. Woensdag 16 april 2008 Als topjudoka en student geneeskunde denken mensen dat ik veel over gezondheid weet. Ik moet u teleurstellen. Al die wetenschappelijk onderbouwde medische feiten in de media ver warren mij behoorlijk. Studenten en weten schappers die dezelfde stof onderzoeken en dan toch met uitkomsten komen die soms lijn recht tegenover elkaar staan! Moet je dan mee gaan in de hype om een bepaald product juist wel of juist niet te gebruiken? Ik denk dat veel mensen dat zo doen. Die volgen letterlijk wat de media adviseren en luisteren maar al te graag naar gezondheidsexperts. Allemaal in de hoop zo gezond mogelijk te leven. Het is ook best makkelijk dat alles wordt voor gekauwd. Zelfs afvallen gaat heel makkelijk als iemand je precies voorschrijft wat je iedere dag mag eten. Maar wat gebeurt er als je er weer al leen voor staat? Heb je dan een idee waarom je zoveel kilo bent afgevallen? Heb je nagedacht over wat de inhoud van het dieet is? Waar ik naar toe wil is, dat ik het idee heb dat mensen zich zelden bewust zijn van processen die in hun lichaam plaatsvinden. Waarom gaan we naar het toilet? Omdat we voelen dat we naar het toilet móeten. Maar waarom gaan we niet altijd slapen als we moe zijn? Omdat daar geen tijd voor is? Oké, we leven nu eenmaal in een maatschappij waarin er van ons veel wordt verwacht. Stress ligt voortdurend op de loer, maar een moment om naar ons lichaam te luisteren nemen we niet. Ik zeg met nadruk némen we niet, want we hébben dat moment wel. Alleen zijn we ons daar niet van bewust. Nee, we nemen wel een extra vitamine C of multi-vitaminesupplement. Maar helaas pakje met het wegnemen van de symptomen niet de oorzaak van moeheid of stress aan. Dus raakt ons lichaam steeds meer uitgewoond. En dat punt, beste mensen, is iets wat een topsporter veel eerder bereikt dan een niet-topsporter. Topsporters leven namelijk op het randje van de afgrond. Om te winnen moet een topspor ter het uiterste uit zichzelf halen. Maar hoe her ken je de grens om een topprestatie te kunnen neerzetten en wanneer ga je er overheen waar door je overtraind/geblesseerd moet afhaken? Ervaring, zeg ik. Je weet pas waar je grens ligt als je er een keer overheen bent gegaan. Een echte topsporter weet wat het lichaam no dig heeft om tot een topprestatie te komen. En dus ook wanneer het gas terug moet nemen. Ik kan erover meepraten, want door net één oe fenpartijtje te veel miste ik de Olympische Spe len van 2004. Tegenwoordig verval ik zelden in dezelfde fout. Mijn coach houdt een oogje in het zeil en samen beschermen we mijn lichaam. Dat is nodig want ik heb nu al zo veel lichamelij ke schade opgelopen dat ik na mijn sportcar- rière nooit meer geheel pijnloos kan leven. Dat is meteen de boodschap is van dit verhaal. Want zeg nou eerlijk, wie heeft nog nooit een verkoudheid of griep voelen aankomen? Heeft u toen alleen de symptomen aangepakt? Of bent u achter de oorzaak aan gegaan? Elisabeth Willeboordse woont in Rotterdam en is geboren (14-09-1978) in Middelburg. Naast student Geneeskunde aan de Erasmus Universiteit is zij succes- vol judoka. Ze neemt deel aan de Olympische Spelen in Peking, is Europees kampioen 2005 en haalde brons op de Wereldkampioenschappen 2007. Piet en Olga de Haas op de bres voor Tanzaniaanse weeskinderen. Ze brachten al eerder met genoegen een aantal jaren door in Tanzania. Toen kinderarts Piet de Haas en zijn vrouw Olga de kans kregen voor de tweede maal een bijdrage te leveren aan een humanitair project in dit Afrikaanse land, hoefden ze daarover dan ook niet lang na te denken. Mede dankzij hun belangeloze in zet hebben al ruim veertig weeskinderen een thuis ge vonden in het Cornel Ngaleku Children Centre. De kritiek op het filmpje van de SP, waarin een oude dame voor het oog van heel Nederland uit de kleren ging, uit protest tegen de alsmaar afkalvende zorg voor ouderen, heeft Piet de Haas toch wel lichtelijk geïrriteerd. „Iemand stoorde zich eraan, omdat dat Nederland verdorie werd weggezet als een ontwikke lingsland. Ik kan u zeggen dat de ouderenzorg in Afri kaanse landen die wij als ontwikkelingsland bestempe len heel wat beter marcheert dan in Nederland. De hechte familiecultuur in bijvoorbeeld Tanzania vormt een solide sociaal vangnet. Ouderen weten zich daar geborgen tot hun dood. De werkelijkheid in Neder land is wat dat betreft een stuk grimmiger." Piet en Olga hebben het hart op de goede plaats. Hij werkte van 1980 tot 2003 als kinderarts in het Goese Oosterschelde Ziekenhuis, zij was maatschappelijk werker in het speciaal onderwijs. De zorg voor ande ren stond bij beiden altijd hoog op het prioriteitenlijst je. Direct na Piets pensionering oriënteerden ze zich op projecten in Tanzania waar men hun hulp zou kunnen gebruiken. Michael Shirima kwam op hun weg, wiens droom het was een weeshuis te bouwen op een stuk Foto Paula Koster grond dat hij geërfd had van zijn vader, Cornel Ngale ku Shayo. Hij vroeg Piet en Olga de bouw van het kin dercentrum te coördineren en het samen met hem op te starten. In 2003 ging de eerste spade de grond in. Het echtpaar De Haas had de supervisie ter plaatse. „Een dergelijk omvangrijk project - inclusief speeltuin, werkplaats, bron, school, medische post, veestallen en moestuin - vergt de nodige energie van alle betrok kenen", vertelt Piet. „Prefab bouwelementen zijn daar onbekend; alles wordt ter plekke gemaakt door handwerklieden." September 2006 arriveerden de eerste kinderen en in middels wonen er ruim veertig in het Cornel Ngaleku Children Centre. Velen hebben hun ouders aan aids verloren en ongeveer tien procent van de kinderen draagt ook zelf het virus bij zich. Olga: „Aanvankelijk verbleven we het leeuwendeel van het jaar in Tanzania, maar tegenwoordig beper ken we ons tot twee maal per jaar drie maanden. Het is de bedoeling dat het centrum ook een rol gaat spe len bij de ontwikkeling van de omliggende regio. Bij voorbeeld door schoon drinkwater te verschaffen, maar ook medische basiszorg en voorlichting over ge zondheid. De school wordt al bezocht door kinderen uit het omringende gebied." Meer info: www.ngalekucentre.com. Het weeshuis ontving tot op heden steun van onder meer Wilde Ganzen en de NCDO. Ook uw steun is zeer welkom, op rekeningnummer 34.60.62.284, Rabobank Goes. Paula Koster

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 61