Ach, je bent nog zo jong balans TIENERVADERS Tienervaders hebben in onze huidige maatschappij niet de beste reputatie. Kan het meisje in geval van dat spreekwoordelijke 'ongelukje' meestal nog wel rekenen op medelijden en begrip. De aanstaande vader staat overwegend hoon te wachten. Sterker nog, hem wordt egoïsme verweten, onverantwoord gedrag en enkel bezig zijn eigen lusten te verzadigen. J Woensdag 16 april 2008 Kevin werd heel jong vader: 'Mijn vriendin was 18. De schrik sloeg me om het hart toen zij me vertelde zwanger te zijn. Zijn die vooroordelen terecht, of wordt er een veel te eenzijdig beeld geschetst? 'In Balans' ging eens langs bij 'Fiom' en sprak daar met twee maatschappelijk werkers. Maar omdat je informatie natuurlijk het bes te uit de eerste hand kan krijgen, gingen we tevens maar eens op kraamvisite en aten daar die zo traditio nele beschuit met muisjes, met twee trotse jonge va ders. Stichting Ambulante Fiom bestaat inmiddels al ruim 75 jaar en is een eerstelijns organisatie die vanuit de psychosociale hoek hulp biedt bij (o.a.) vragen en pro blemen rondom (tiener)zwangerschap. "Dat kleintje is mijn dochtertje en daar zal ik de leukste papa ter wereld voor zijn." ,Tot dusverre is de rol van de aan staande va der in de hulpverle ning nogal marginaal geweest, erkent maatschap pelijk werker Annette van Hulst. "Het is toch nog vaak het meisje dat alleen - of eventueel samen met haar ouders - hulp en steun gaat zoeken. En als de vader al in beeld is, wordt zijn stem doorgaans niet gehoord. De beslissingsbevoegdheid ligt nu eenmaal bij de vrouw. Niettemin verdient ieder kind het om in ieder geval te weten wie zijn/haar beide ouders zijn." Grote, grijze middengroep „Gesterkt door een recent onderzoek van de Hoge school Eindhoven die tienervaders inderdaad ook als 'vergeten' groep betitelt, zijn wij als Fiom momenteel druk bezig het tij te keren", valt collega Bart Bongers haar bij. In dat betreffende onderzoek werden zij in een drietal groepen onderverdeeld. Je hebt de uiter mate betrokken jonge vaders enerzijds en lijnrecht daar tegenover staan - en nu schiet me even geen be ter woord te binnen - de 'ellendelingen'. Waar wij ons nu met name op willen gaan richten is die enorm gro te, grijze middengroep van jongens die er eigenlijk niet goed raad mee weet (maar uiteraard staat hier voor iedereen de deur wagenwijd open)." Schrik Iemand die daartoe behoorde is Kevin. „Ik was pas 21 en studeerde nog. Mijn vriendin Elle was 18. De schrik sloeg me om het hart toen zij me vertelde zwanger te zijn. Ja, we hadden al ruim twee jaar een relatie en dat ging prima. Maar het onderwerp 'kinderen' was nog nooit serieus ter sprake gekomen. Je wereld draait dan opeens letterlijk 180 graden hoor. Gaan je vrien den naar de kroeg, jullie bezoeken dokter, gynaeco loog en andere instanties. En dan komt het moment datje het je ouders moet vertellen. 'Ach, je bent nog zo jong!' was de eerste reactie van mijn moeder." Stilzwijgen „We vergeten te vaak dat er ook voor die groep jon ge vaders een heel nieuwe wereld open gaat", ver volgt Annette van Hulst. „Stilzwijgen mag dan mis schien als onverschilligheid worden opgevat. Wie zegt, dat we hier niet gewoon met 'angst' te maken hebben. En dus hebben we bij wijze van pilot een tweetal themabijeenkomsten opgezet (noot redactie: Bij het verschijnen van deze uitgave hebben deze in middels plaatsgevonden.) waar jonge vaders onder ling ervaringen uit kunnen wisselen en wij ze voorzien van informatie. Daarnaast loopt er momenteel ook nog een 'prijsvraag' op een aantal regionale MBO-op- leidingen (grafische vormgeving) 'Wie maakt de origi neelste Boomerang-kaart, die ook nog eens zoveel mogelijk jonge vaders aanspreekt?'. Het winnende ontwerp wordt in een oplage van 20 duizend ver spreid." Het mooiste wat er is Kevin is op 9 januari van dit jaar vader geworden van dochtertje Lynn. „Veel is er veranderd sindsdien. Zo ben ik gestopt met mijn studie en gaan werken. Met zijn drietjes een leuk gezin vormen, heeft nu prioriteit. Lynn heeft gelukkig twee heel lieve opa's en oma's die flink bijspringen. Hoe ik me voel? Vader zijn is het mooiste wat er is. Zo'n anderhalfjaar geleden had ik echt niet kunnen denken dat ik dit zou zeggen la chend!" Struggle Bongers: „Kijk, het 'perfecte' plaatje zien wij hier maar een enkele keer aan ons voorbij trekken. Als het meisje 19 is, de jongen 22 en ze zowel een inkomen als onderkomen hebben dan redden ze het wel. Wij zijn er juist voor de groep die nog heel wat obstakels onderweg tegen zal komen. Die goedwillende knul len, die in die 'struggle' zitten maar er alles aan doen om naar boven te klimmen!" Je gooit je jeugd weg Daar kan de zestienjarige Barry over meepraten. Afge lopen februari werd hij vader. „Nee, dat was zeker niet gepland. Doodeng vond ik het zelfs. Een gevoel dat nog eens versterkt werd door alle reacties van de buitenwereld. 'Je gooit je jeugd weg!' Ik kon het op een gegeven moment niet meer horen. Ja, we zijn jong (heel jong), het was inderdaad geen bewuste keuze, het leven is veranderd en dromen heb ik moe ten bijstellen, maar dat kleintje is mijn dochtertje en daar zal ik de leukste papa ter wereld voor zijn." Wiljan Broeders Tr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 60