Het OOG wil ook wat (meer) ^^balans NIEUWE TECHNIEKEN Nooit meer zoeken naar je leesbril - als dat zou kunnen! En het kan, met de nieuwste generatie kunstlenzen. Bijna zestig jaar geleden werd voor het eerst een kunstlens geïmplanteerd. Sindsdien is er continu gewerkt aan de ontwikkeling van steeds betere, veiliger lenzen en operatietechnieken die zo min mogelijk belastend zijn voor de patiënt. Voor alle leeftijden! Woensdag 16 april 2008 De mooiste ontdekkingen met vérstrekkende gevol gen worden niet zelden toevallig gedaan. De ont staansgeschiedenis van implanteerbare kunstlenzen is daarvan een prachtig voorbeeld. De hoofdrol in dit succesverhaal wordt gespeeld door piloten van de Britse Royal Airforce. Tijdens luchtgevechten in de Tweede Wereldoorlog versplinterden de plexiglas rui ten van hun cockpit. De vlijmscherpe, rondvliegende kunststofdeeltjes drongen diep in hun ogen. Opval lend genoeg hadden ze daar nagenoeg geen last van. Dat bracht de Engelse oogarts Harold Ridley op het idee kunststoflenzen van plexiglas te implanteren bij staarpatiënten. De eerste implantatie vond plaats in 1949, met succes. De opmars van de kunstlens kon be ginnen. Multifocale kunstlenzen De multifocale kunstlenzen die recent op de markt zijn gekomen vormen de nieuwste ontwikkeling. Ze zijn gemaakt van acrylaat en hebben een doorsnee van zo'n zes millimeter. Scherp zien in de verte ge beurt via de buitenrand, het centrale deel van de lens dient voor het kijken van dichtbij. Multifocale kunstlen zen zijn met name geschikt voor 50-plussers, vertelt Fernand de Wilde, een van de oogartsen van het Dr. Binkhorst Eye Center in Oostburg. „De ooglens van mensen van rond die leeftijd is in de loop der jaren minder elastisch geworden. Daardoor krijgen ze pro blemen met lezen van dichtbij en moeten ze gaan 'brillen'. Jongere mensen die bij ons komen voor een laserbehandeling van het hoornvlies hebben daarna geen bril meer nodig voor het zien van veraf. Maar worden ze ouder, dan heb ben ook zij toch een leesbril nodig voor het zien van dichtbij. De nieuwste, bifo- cale kunstlenzen komen mensen die zo veel mogelijk brilvrij willen zijn tege moet. Is er na implantatie toch nog een lichte afwijking, dan kan die met een aanvullende laserbehandeling worden verholpen." Kinderstaat Hoewel kunstlenzen doorgaans met oudere volwassenen worden geassoci eerd, is er ook een doelgroep van veel jongere leeftijd: kinderen met aangebo ren staar. Deze oogaandoening, waarbij de lens van een of beide ogen is vertroe beld, is een van de meest voorkomende oorzaken van slechtziendheid bij kinde ren. In dertig procent van de gevallen is er sprake van een erfelijke aandoening. Nog eens dertig procent raakt al in de baarmoeder of tijdens de geboorte be smet met ziektes als rode hond, toxoplasmose of her pes. Bij de resterende groep patiëntjes is de oorzaak onbekend. Het is van het grootste belang dat kinderen bij wie slechtziendheid wordt geconstateerd - bijvoorbeeld door de ouders of de consultatiebureauarts - direct worden doorgestuurd naar de specialist. Dat zegt Tjeerd de Faber, oogarts in het Oogziekenhuis Rotter dam en gespecialiseerd in kinderoogheelkunde. „Blijkt het patiëntje staar te hebben, dan moet het zo snel mogelijk worden geope reerd. Wacht je daarmee te lang, dan ontwikkelt de baby zogeheten wiebelogen. Is dat punt eenmaal bereikt, dan is de kans dat het kind ooit nog normaal zal kunnen zien praktisch verkeken. Bij de operatie verwijderen we de troebele lens of lenzen. Vervolgens krijgt de baby, als die jonger is dan zes maanden, contactlenzen met een sterkte van maar liefst +32. Bij baby's ouder dan een half jaar kunnen kunstlenzen worden geïmplan teerd, die een heel leven meegaan. Zonder deze con tact- of implantlenzen zijn kinderen met aangeboren staar veroordeeld tot levenslange slechtziendheid." Ooglidcorrecties zonder scalpel (Weer) goed kunnen zien is vanzelfsprekend heel belangrijk. Maar het oog wil ook wat, niet waar. En dus staan mooie ogen - dat wil zeggen zonder pafferige walletjes of droe vig aandoende, hangende oogleden - voor Moderne oogchirurgie verenigt het nuttige met het aangename Illustratie Fabiënne de Lange de meesten van ons ook vrij hoog op het verlanglijst je. Ook op dit terrein bieden de nieuwste lasertechnie ken uitkomst en wel zodanig, dat er bij deze feitelijk plastisch chirurgische ingrepen geen mes meer aan te pas komt. De energiestraal van de kooldioxidelaser maakt haarscherpe incisies en schroeit tegelijkertijd bloedvaatjes in het weefsel dicht. Het voordeel daar van voor de patiënt is dat niet alleen de ingreep, maar ook het herstel aanzienlijk minder tijd in beslag neemt. Wekenlang met een zonnebril rondlopen om blauwe plekken te verhullen is niet langer nodig, om dat er geen bloed vrijkomt tijdens de ingreep; al enke le dagen na de operatie ziet het gebied rond de ogen er weer praktisch normaal uit. Wallen onder de ogen ont staan voornamelijk door het naar beneden zakken van het - van nature aanwe zige - laagje vet achter de ogen. Worden de bind weefselschotten die het vet- laagje op zijn plaats houden wat poreuzer, dan laten deze het vetweefsel door. Niet alleen leeftijd hierin een rol, maar ook erfelijke factoren. Om de zwelling die door de verplaatsing van het vetlaagje ontstaat te verminderen, wordt met de energiestraal van de C02-laser eerst een snede gemaakt aan de binnen kant van het onderooglid. Daarna wordt het vet dat zich onder het oog heeft verzameld door de laser straal verdampt, waardoor de 'vetzakjes' verdwijnen en de huid weer mooi glad wordt. Hechten is niet no dig, een kuurtje met antibioticadruppels voorkomt eventuele infecties. Paula Koster

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 57