balans WETENSWAARDIGHEDEN TIP 1 BOEKEN TIP 2 TIP 3 >*y ÉkSi r® «w i Zonnebaden moet! Lentedip Hooikoorts Baarmoederhalskanker is een SOA Fabels 1 Woensdag 16 april 2008 iM Oil t f "lywujiii •«O «Li? Ook zo dol op zonnebaden, maar beducht voor huidkanker? Laat u vooral niet al te veel opjutten door de antizon campagnes van de laatste jaren. Regelmatig eens lekker in de zon zitten is zelfs noodzakelijk. Onderzoek heeft aangetoond dat zonlicht, naast negatieve, ook positieve effecten heeft. Het stimuleert de aan maak van vitamine D in de huid, waardoor kalk en fosfaten gemakkelijker uit ons voedsel wor den opgenomen. Dit is belangrijk voor de op bouw van stevige botten, tanden en spieren. Steeds meer huidartsen geven daarom het ad vies vaker in de zon te gaan zitten. Wel blijven smeren met zonnebrandcrème. Bron: Apotheek Gezondheid Hooikoorts is een allergische reactie van de slijm vliezen van neus en ogen. De slijmvliezen reage ren op stuifmeel van grassen, bomen en andere planten die voor de bestuiving afhankelijk zijn van de wind. Hooikoorts veroorzaakt niezen, jeukende of tranende ogen en 'loopneuzen'. De klachten die gepaard gaan met hooikoorts ontstaan door dat de stuifmeelkorrels die op het slijmvlies te recht komen het afweersysteem aanzetten tot een ontstekingsreactie. Hooikoortskalender: de belangrijkste soorten stuif meel die hooikoorts veroorzaken. Bron: www.huidinfo.nl/hooikoorts Baarmoederhalskanker wordt veroorzaakt door het zogeheten humaan papillomavirus. Dit virus wordt overgedragen via seksueel contact. Baar moederhalskanker is dus een SOA. Inmiddels is er een effectief vaccin op de markt. Doelgroep zijn meisjes en vrouwen tussen de 9 en 26 jaar. Het vaccin biedt echter geen volledige garan tie. Het beschermt namelijk niet tegen alle kan kerverwekkende typen van het virus. Het ne men van goede voorzorgsmaatregelen tegen seksueel overdraagbare aandoeningen blijft dus van essentieel belang. Over de opname van het vaccin in het rijksvaccinatieprogramma en vergoeding door de zorgverzekeraar (390 eu ro voor 3 injecties) wordt nog gesteggeld door verschillende partijen. Bron: Apotheek Gezondheid Gezonde kennis Vroeg licht, later donker. De vogels fluiten je wakker en langs de kant van de weg staan kleurrijke bloemen. Joepie, voorjaar! Hoe kun je dan toch last hebben van een dip? Met voorjaarsdip (of voorjaarsmoeheid) bedoelen we de na sleep van de winterdip, waarbij je mentaal moe bent van het afwachten op betere dagen. Eigenlijk is het dus meer de voor bije winter dan de aankomende lente die ons parten speelt. Vermoeidheid, prikkelbaarheid, lusteloosheid en stemmings wisselingen zijn enkele klachten die bij dit verschijnsel horen. De oorzaken: gebrek aan zonlicht, vitamines en lichaamsbewe ging in de buitenlucht. Maar ook onvrede over omstandighe den in je leven kunnen invloed hebben. Bron: www.gezondheidsnet.nl In zijn boek 'Wat is nu gezond?' maakt prof. Dr. Martijn B. Katan korte metten met de fabels over voeding. Een broodje kroket minder calorieën bevat dan een broodje kaas. Het vet in de kroket is meest al van de gezonde soort en hij levert bovendien een aardige hoeveelheid ijzer. De kroket ver dient een betere reputatie. Sinaasappelsap net zo veel suiker bevat als cola en je wordt er net zo dik van. Appels, druiven en peren nauwelijks vitamines bevatten. Citrusfruit is rijk aan vitamine C maar daar krijgen we al genoeg van binnen. Sinaasap pels zijn wel een goede bron van foliumzuur. Maar geen enkel soort fruit bevat vitami ne D of vitamine B12, belangrijke vitamines waarvan sommige Nederlanders te weinig bin- jk nen krijgen. Georg Eifert, John Forsyth Matthew McKay Boosheid de baas. ACT: een nieuwe methode om ergernis en frustratie in de hand te houden Thema, ISBN 90 5871 316 4, €21,95 Boosheid kan relaties vernietigen en levens ver pesten. Maar boosheid beheersen is voor de meeste mensen een zware, praktisch onmogelij ke opgave. In het helder geschreven Boosheid de baas leert de lezer zijn of haar boosheid te accepteren aan de hand van de Acceptan ce and Commitment Therapy (ACT). Praktische technieken gebaseerd op mindfulness helpen de lezer vervolgens door de gevoelens van boos heid en frustratie heen te kij ken, en voor ogen te hou den wat er werkelijk toe doet in zijn leven. Stella Braam Ik blijf thuis! Het verhaal van mijn moeder Nijgh Van Ditmar, ISBN 978 90 388 90630, €9,90 De moeder van schrijfster Stella Braam wil, na dat ze een beroerte heeft gekregen, niet naar een verpleeghuis. In dit boek vertelt Stella Braam over het gevecht om haar moeder thuis te laten ver zorgen. Stella levert een ware strijd met instanties in de ge zondheidszorg, die er vooral op aandringen dat haar moe der beter naar een verpleeg huis kan gaan. Een aangrij pend relaas, dat niet van één moeder is, maar van ve le vaders en moeders die te gen hun zin naar het ver pleeghuis moeten. Kristien Hemmerechts 'Ann' Atlas, ISBN 9789045005812, €19.90 „Ann lijdt al jaren aan een ongeneeslijke vorm van anorexia en wil een einde aan haar leven maken. Ze torst een incestverleden met zich mee. Haar familie zegt haar te geloven, maar lijkt daar niet naar te handelen. Met haar uitge mergelde lichaam lijkt Ann te willen roepen: ge loof me." Op een dag krijgt Kristien Hemme rechts een e-mail van een haar volsla gen onbekende vrouw, Ann. Zij stelt Kristien de vraag die ze al dikwijls kreeg: wil je mijn verhaal opschrijven? Voor één keer gaat de schrijfster in op het verzoek. Met haar pakkende, niet-sentimentele schrijfstijl maakt Hemmerechts het onbespreekbare bespreekbaar. 'Ann' is een boek dat confronteert en emotioneert. Wat een 'testament'! T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56