Bijzondere tandheelkunde ^^balans ONDERBELICHT SPECIALISME llliSi Het enige Centrum voor Bijzondere Tandheelkunde (CBT) dat Zeeland rijk is bevindt zich in Vlissingen. Vier tandartsen en een mondhygiëniste helpen in Ziekenhuis Walcheren patiënten voor wie behandeling in een algemene tandartspraktijk niet mogelijk is van hun gebitsproblemen af. Woensdag 16 april 2008 tuwmammamtKÊÊÊÊiaaÊÊtÊm *ï*5 Tandarts Reg Reddingius: Wie bang is gaat liever niet naar de tandarts, en voor je het weet is je gebit een ravage.' Foto Robert van den Berge De onderzoekkamer van het Centrum voor Bijzondere Tandheelkunde in Ziekenhuis Walcheren lijkt in niets op de behandelruimte van een doorsnee tandart spraktijk. Centraal in de kamer staat een zachtgele, modern vormgegeven stoel. Nergens tafeltjes met in strumentarium, geen typisch medische geurtjes. Wel hangt er voor de stoel een monitor, waarop de pa tiënt met eigen ogen kan zien hoe het met zijn gebit gesteld is. Daarvoor brengt de tandarts een instru mentje met een ingebouwde camera in de mond. Een prima hulpmiddel, vindt tandarts Reg Reddin gius, een van de tandartsen van het CBT. „Het maakt 'Angst voor de tandarts is meestal aangepraat.' het probleem inzichtelijker voor de patiënt. Een goed begrip van de situatie neemt doorgaans veel onrust weg. Ook kunnen we beter uitleggen welke behande ling nodig is, hoe lang die gaat duren, en wat de kos ten zijn. Dat is belangrijke informatie, onder meer met het oog op vergoeding door de zorgverzekeraar." Gewone mensen Het behandelteam van het CBT verricht, zoals Reddin gius het zegt, 'gewone tandheelkunde voor bijzonde re mensen, en bijzondere tandheelkunde voor gewo ne mensen'. Beide categorieën patiënten kunnen niet terecht bij een doorsnee tandartspraktijk, vanwege een ernstige aandoening of handicap. De categorie 'gewone mensen' tobt met hun gebit sprothese, omdat ze te weinig kaakbot hebben of een sterke kokhalsreflex; heeft problemen met de kaakgewrichten en ondervindt daardoor moeilijkhe den bij onder andere kauwen en bijten; heeft ernstige aangeboren afwijkingen, zoals een gespleten gehe melte of afwijkingen van het tandglazuur; of heeft af wijkingen die het gevolg zijn van een ongeluk, opera ties aan of bestraling van het gezicht. Veel behandelin gen vinden plaats in samenwerking met de Zeeuwse kaakchirurgen. Ook het esthetische aspect van de be handeling - herstel van het uiterlijk van de patiënt - krijgt daarbij ruime aandacht. Bijzondere mensen 'Bijzonder' zijn de patiënten met een ernstige verstan delijke en soms ook lichamelijke beperking. Eén ding hebben ze gemeen: ze worden door tandarts Reddin gius geholpen onder algehele narcose. „Nadat de pa tiënt in slaap is gebracht, vindt eerst een algemene in spectie van het gebit plaats. Zijn er ingrepen nodig, dan worden die meteen verricht. Van tevoren is het meestal moeilijk inschatten wat er moet gebeuren. Soms zijn we vlot klaar, andere keren zijn we uren be zig. Dit werk is geen kwestie van 'even een gaatje vul len'. Daarom wordt er een uurtarief gehanteerd. Het komt voor dat een tandheelkundige behandeling wordt gecombineerd met die van een andere specia list. De uroloog bijvoorbeeld, of de pedicure." In de nabije toekomst zullen ook steeds vaker demen te ouderen patiënt zijn van het CBT, voorziet Reddin gius. „Het betreft hier een groep mensen die niet door een gewone tandarts kunnen worden geholpen, omdat ze niet meer mee kunnen werken aan hun be handeling." Ronduit verontrustend vindt hij de almaar groeiende groep kinderen met een zeer slecht gebit. „De oorzaken: veel snoepen en slecht onderhoud. Ik heb ze regelmatig op de operatietafel, jonge kinde ren met massa's gaatjes." Het uit het zorgverzekeringspakket schrappen van het tweede jaarlijkse bezoek aan de tandarts hielp ook niet mee. Dat ouders hun kinderen slechts eens per jaar naar de tandarts sturen is echter volstrekt on logisch: de tandartskosten tot de leeftijd van 23 jaar zijn gewoon gedekt via de basisverzekering. Onnodige angst Herinnert u zich deze nog: een mens lijdt nog het meest door het lijden dat hij vreest, maar dat nooit op komt dagen? Met de haast spreekwoordelijke angst voor de tandarts is het net zo. Die angst heeft zijn wor tels in de vroege kindertijd. Reddingius: „Kinderen wordt op het hart gedrukt toch vooral goed te poet sen. 'Anders moet de tandarts gaatjes boren, en dat is zoiets ergs!' Goed bedoeld, maar het kweekt wel onnodig angst. Wie bang is gaat liever niet naar de tandarts, en voor je het weet is je gebit een ravage. Ook in dit soort gevallen is behandeling onder narco se bij het CBT een optie. Let wel: voor behandeling in het CBT is altijd een verwijzing nodig van een tand arts, huisarts of medisch specialist. Tijdens het eerste consult wordt aan de hand van wettelijk vastgestelde criteria bekeken of iemand al dan niet in aanmerking komt voor behandeling in het CBT." Meer info: www.kaakchirurgiezeeland.nl. Paula Koster

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 53