Binnenland Internetproviders gaan kinderporno weren Kritiek op kille overheid zwelt aan CDA en ChristenUnie verbaasd over uitspraak homohuwelijk 4 Woensdag 16 april 2008 pzc Nieuw pinautomaat Overheid komt met plannen bestrijding computercriminaliteit. Samenleving vervreemdt door sluiting loketten. Balkenende is niet in race presidentschap EU Bedrijfsdirecteur met krik mishandeld PvdA wil meer steun voor kleine scholen PvdA en CDA kritisch op plan werkleerplicht 'Verkeersinfarct zou goed zijn voor het land' Leerling vast voor doodsbedreiging leraar Commissie Gelijke Behandeling: ambtenaar moet homo's trouwen. HUIZEN - Een medewerker van de Rabobank demonstreert in Huizen de nieuwste pinautomaat. Met deze automaat die ook een telefoon naast het beeldscherm heeft, kunnen blinden en slechtzienden gemakkelijk zonder hulp pinnen. In de loop van dit jaar wil de Rabobank 750 van dergelijke pin automaten plaatsen. foto Koen van Weel/ANP den haag - Alle grote internetaan bieders gaan websites met kinder porno blokkeren. Ze sluiten naar verwachting op korte termijn een overeenkomst met het Korps Lan delijke Politiediensten (KLPD), dat hen zal voorzien van een zwarfe Van de grote" fntemetpróvi werkte tot nu toe alleen UPC met het KLPD samen bij het blokkeren van kinderpornosites. Een meer derheid in de Tweede Kamer pleit te er vorig jaar voor de andere pro viders te dwingen dat ook te doen, omdat oproepen daartoe aan hun adres geen resultaat hadden. Minister Ernst Hirsch Ballin van Justitie dreigde met een wettelijke verplichting, maar gaf de provi- ■ÏÏ5Ï31VAN STRAATEN si?';;', ders eerst nog de kans om er zelf uit te komen. Dat is gelukt, zo kon digde hij gisteren aan in een brief aan de Tweede Kamer over de aan pak van computercriminaliteit. Daarin heeft hij voor het eerst op een rij gezet hoe de regering wil omgaan met de rechtshandhaving op het internet en wat daarbij van de overheid mag worden ver wacht. Nog dit jaar wordt de om vang van cybercrime in Nederlaag top Wh bét OpeiTCtaaTMinl rie gaat bekijken of de huidige re gels voor opsporing en vervolging toereikend zijn om computercrimi naliteit, zoals kinderporno en radi cale uitingen, effectief te bestrij den. Het kabinet kondigde eerder al aan daarvoor de komende jaren extra geld beschikbaar te stellen voor politie en justitie. De Tweede Kamer debatteert vol gende week over kinderporno. den haag - Het verdwijnen van lo- kettisten, baliemedewerkers en conciërges zorgt ervoor dat men sen steeds meer vervreemden van de samenleving. De overheid schiet met zijn doelmatige manier van werken haar doel voorbij en werkt cynisme in de hand. Met die kritiek sluit de voorzitter Wim van der Donk van de Weten schappelijke Raad voor het Rege ringsbeleid (WRR), een belangrijk adviesorgaan van het kabinet, zich aan bij de recente kritiek over de groeiende kloof tussen burger en overheid. Eerder deze maand uitte de Nationale Ombudsman in zijn jaarverslag vergelijkbare bezwaren. Ombudsman Brenninkmeijer stel de dat de overheid bijdraagt aan 'verharding van de samenleving' door de invoering van bedrijfsma tig werken en marktwerking, waar bij geld uitsparen en efficiëntie de boventoon voeren. Van de Donk hekelt eveneens 'de smalle blik van de accountant', waardoor de menselijke factor in de dienstverlening aan burgers keer op keer het onderspit delft. „We zouden vaker tot tien moeten tellen als we besluiten een loket of institutie te sluiten. Wie letten er nog op elkaar als die er niet meer zijn?" Volgens Van der Donk overheerst de gedachte dat alles sneller en goedkoper gaat met een automaat. „Maar voor je mensen aan het lo- Het adviesorgaan voor regerings- beleid sluit zich aan bij de kritiek over de groeiende kloof tussen burger en overheid. Die kritiek uitte de ombudsman eerder. ket weghaalt, moet je je afvragen: wat gaan we missen? De websites die de overheid tegenwoordig over al voor inzet, lijken er vooral op ge richt lastige vragen te vermijden. Een telefoonnummer is vaak am per te vinden. Tijd en kosten wor den verlegd naar de klant en dat noemen we dan betere dienstverle ning", schampert hij. Hoogleraar Politicologie Rinus van Schendelen, die veel onderzoek heeft gedaan naar de kloof tussen burger en politiek, onderschrijft de kritiek. „De overheid probeert met websites, automatische tele- foonbeantwoorders en keuzeme nu's de burger te bedienen, maar lijkt haar doel voorbij te schieten. Op den duur zal de efficiency de maatschappij meer kosten dan op brengen, voorspelt hij. „Het is op termijn zeer onvoordelig. Burgers verliezen zo hun respect voor zo'n overheid." den haag - Premier Jan Peter Bal kenende 'is vastbesloten van deze kabinetsperiode een succes te ma ken. Andere zaken houden hem niet bezig'. Balkenende reageert daarmee op een bericht in opinie- week. Daarin staat dSt Wbtemier een van de kandidaten zou zijn om volgend jaar de eerste presi dent van de Europese Unie te wor den. Het weekblad baseert zich op anonieme bronnen. Amsterdam - De directeur van een bedrijf in Diemen is maandag met een krik zwaar mishandeld door een ontevreden klant. Het slachtoffer is met hoofd- en neklet sel overgebracht naar een zieken huis. De klant vernielde een ruit van de toegangsdeur van het bedrijf, waar na hij onder ogen van het perso neel op de bedrijfseigenaar in sloeg. den haag - De PvdA zet in op de terugkeer van kleine scholen. De partij overweegt leraren het recht te geven om met hun school uit een grote onderwijsinstelling treden als zij ontevreden zün debat over het rapport van de com- missie-Dijsselbloem, die vernieu wingen in het onderwijs heeft on derzocht. De PvdA kan rekenen op steun van de SP. den haag - De regeringsfracties CDA en PvdA hebben forse kritiek op het kabinetsvoorstel om een werkleerplicht in te voeren voor jongeren tot 27 jaar. Dat heeft als doel om deze jongeren uit de bij stand te houden. CDA'er Liesbeth Spies noemt het stuk veel te vaag en wil dat het kabinet 'zijn huis werk overdoet'. PvdA-Tweede Ka merlid Hans Spekman vindt de mi nimale uitkering te laag. rijswijk - Elco Brinkman van Bouwend Nederland is de files en het gebrek aan daadkracht van de politici meer dan beu, zegt hij in De Telegraaf Volgens hem helpen de ygfkeersm.otl.ellen, de studie en voorliet land als we drie dagen achter elkaar to taal vast komen te zitten". Hij trekt een vergelijking met de poli tieke passiviteit voorafgaand aan de Watersnoodramp van 1953. vroomshoop - Een 14-jarige jon gen uit Vroomshoop is maandag aangehouden nadat hij een leraar van een scholengemeenschap in Vroomshoop via internet met de dood had bedreigd. Dat maakte de politie gisteren bekend. De leer ling deed dit niet op een website van de school. Om welke website het gaat en waarom de jongen de leraar bedreigde, wil de politie niet zeggen. De jongen is voorgeleid. '/IK G&UOOF DAT" DITM/&T ZO AAM 7t) OO "BESTEE-p W/\ 5 den haag - Regeringspartijen CDA en ChristenUnie zijn ver baasd over het advies van de Com missie Gelijke Behandeling (CGB) over trouwambtenaren. De CGB stelt dat gemeenten mogen weige ren iemand aan te nemen als die geen homohuwelijken wil sluiten. De ChristenUnie spreekt van een 'onnodig hard oordeel', vooral over de uitspraak dat ambtenaren en sollicitanten met gewetensbe zwaren zich schuldig maken aan 'discriminatoire opvattingen'. Tweede Kamerlid Ed Anker van de ChristenUnie: „In de uitwer king komt het advies neer op een beroepsverbod." Het CDA vindt het van belang dat homohuwelijken overal mogelijk blijven. Als er een gewetensbe zwaarde is, kan een gemeente vol gens het CDA een vervanger rege len. Homobelangenvereniging COC en vakbond Abvakabo FNV zijn tevreden met de uitspraak. De uitspraak komt overeen met [55 De Commissie Gelijke Behande- ling vindt dat ambtenaren ook homo's moeten trouwen on danks dat ze gewetensbezwaren hebben. een motie die de PvdA tijdens de vorige kabinetsperiode indiende. PvdA-Kamerlid Anja Timmer wacht nu de reactie van het kabi net af In het regeerakkoord is afge sproken dat in overleg een andere ambtenaar een gewetensbezwaar de collega vervangt bij het sluiten van een homohuwelijk. De uitspraak van de commissie gaat over een zaak in Langedijk. Die gemeente zocht twee trouw ambtenaren die bereid moesten zijn alle huwelijken te sluiten, dus ook homohuwelijken. Eén van de kandidaten gaf aan hierover gewe tensbezwaren te hebben en vroeg om een oordeel van de CGB. pagina 3: commentaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4