Beter beslissen, lekkerder leven V balans PREVENTIE We roken te veel, eten te veel, zitten te veel, blowen te veel. Het moet anders, dat weten we best. Maar waarom is het dan toch zo moeilijk om de daad bij het woord te voegen? 'Beter keuzes maken leidt tot plezieriger leven en uiteindelijk een betere wereld.' Woensdag 16 april 2008 Wij mensen zijn gewoontedieren. Dat is geen enkel punt zolang het gaat om zoiets onschuldigs als stan daard om elf uur 's avonds naar bed gaan, drie maal daags stipt op tijd een rondje lopen met de hond of alle zaterdagen soep met ballen eten. Anders wordt het, wanneer minder gezonde gewoon tes hun vaste plek krijgen in ons bestaan. Zo vast, dat het haast onmogelijk lijkt er ooit nog mee te kunnen stoppen. In onze consumptiemaatschappij, waarin geld voor de meesten van ons geen grote rol speelt, liggen de verleidingen overal voor het oprapen. Fast- food, sigaretten, alcohol, wiet - hebben we er zin in, dan gaan we het halen. We willen genieten en vinden dat we dat genot ook ruimschoots verdienen. En ook al weten we in ons ach terhoofd wel dat roken, voor de buis hangen met een grote zak chips en elk weekend zo stoned als een gar naal doorzakken in de kroeg niet echt gezonde hob by's zijn, toch kunnen we er maar moeilijk mee bre ken. Tot ons lichaam op een dag nadrukkelijk laat we ten dat de grens bereikt is. Doorgaans gaat er pas dén een knop om. Pijn versus plezier Waarom vinden we het toch zo lastig om niet alleen te weten wat we moeten doen, maar vervolgens ook te doen wat we weten? Natuurlijk is het beter om geen sigaretten meer te kopen en op te houden met snacken. Maar voorlopig voelen we ons prettig, dus we nemen er nog een, zonder te denken aan de gevol gen op de langere termijn. Anders gezegd: wie dan leeft, die dan zorgt. Deze gedachtegang is terug te voeren op het zogehe ten pijn-plezierprincipe: we willen het liefst op de kor te termijn zoveel mogelijk plezier beleven, maar verlie zen daarbij uit het oog dat dat op de lange duur wel eens pijn zou kunnen veroorzaken. Kiezen we er daar entegen voor om op de korte termijn een pijnlijke fa se door te maken - 'Ik snak naar een driedubbele do sis Leonidas, maar bedwing me en hou het bij één bonbon' - dan ondervinden we op de langere termijn minder nadelige gevolgen van ons gedrag. Het loont de moeite om niet onmiddellijk toe te geven aan on ze behoeften en nog eens na te denken voordat we een beslissing nemen. Bewustwording Vast wel, zult u zeggen. Maar de verleidingen zijn groot en het vlees is zwak. Ondanks goede voorne mens bent u nog steeds te dik, die sigaretten bran den in uw bureaula en u heeft wel een abonnement op de sportschool, maar u komt er nooit. En toch, er is hoop! Psychologe Janine Hanse van het Bureau Toegepaste Sociale Wetenschappen (met ves tigingen door heel Nederland) legt uit dat mensen meestal geen duidelijk beeld hebben van hun onge zonde gewoontes. „We hebben het hier over vaak diep ingesleten gewoontes, waaraan we onbewust •-/■- toegeven. Zonder bewustwording van het hoe en waarom ervan wordt het lastig iets te veranderen. Mensen zijn dan vrij snel geneigd te gaan onderhan delen met zichzelf. De slapste smoes - 'Morgen gaan we lijnen!' - is al genoeg om weer te vervallen in het oude patroon. Behalve die bewustwording moet er echt een sterke wil zijn om te veranderen. 'Ik ga pro beren te stoppen met roken' gaat niet werken. Zeg te gen uzelf 'Ik stop ermee'. En: wees positief in uw be nadering. De wens om niet dik te zijn zet geen zoden aan de dijk. Maar visualiseert u zichzelf in dat leuke badpak aan de Costa del Sol, dan geeft dat de juiste stimulans om door te zetten. Er zijn goede methodes beschikbaar voor wie wil breken met ongezonde ge woontes. Eerlijk is eerlijk, de resultaten komen niet uit de lucht vallen; het is hard werken. Maar waar een wil is, is een weg." Beslissingen, beslissingen... Of we wel of niet in conflict komen met bepaalde ge woontes hangt in belangrijke mate af van hoe we be- lllustratie Susanne Boogers slissingen nemen. Dat zegt psycholoog Rini Stoutjes- dijk. Met zijn partner Ellen Dreijer, eveneens psycho loog, schreef hij het boekje 's Effe denken..., een so ciaal vaardigheidsprogramma voor kinderen, dat in middels is vertaald in modules voor docenten. „De kwaliteit van leven hangt af van de kwaliteit van de be sluitvorming. Het is de kunst jezelf voorafgaand aan een beslissing de juiste vragen te stellen. Hoe beter de vraag, des te beter het antwoord. Veel mensen le ven echter van de hak op de tak en hoppen van de ene heftige ervaring naar de andere, zonder zich eens af te vragen of het wel zo handig is wat ze doen. Vaak maken ze keer op keer dezelfde fouten, omdat ze hun beslissingen op de verkeerde manier blijven nemen. Goed beslissen is te leren en daar kun je wat mij be treft niet vroeg genoeg mee beginnen. Hier ligt dus een taak voor ouders, maar ook voor scholen en bij voorbeeld bedrijven. Beter keuzes maken leidt tot ple zieriger leven en uiteindelijk een betere wereld." Paula Koster

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 49