'Angst voor ouderdom is onnodig' HOOGLERAAR CHRONISCHE ZORG JOS SCHOLS: /./^balans COLOFON Als we de media mogen geloven is het een en al kommer en kwel in de ouderenzorg. Je zou er nachtmerries van krijgen. Niet nodig, vindt hoogleraar Jos Schols. 'Nieuwe ontwikkelingen bieden uitzicht op een zonniger Derde Leeftijd dan men zou verwachten.' Woensdag 16 april 2008 Een fors aantal Nederlanders is bang voor de ouder dom. Ze associëren de zogeheten Derde Leeftijd - vanaf 60 jaar - met eenzaamheid, bedlegerigheid, af hankelijkheid en armoede. Dat blijkt uit een recente internetenquête van de Volkskrant en de Vrije Univer siteit. Onderzoek wijst echter uit dat slechts een vrij klein gedeelte van de senioren daadwerkelijk kwets baar is. Het overgrote deel staat nog midden in het le ven, heeft volop sociale contacten, woont zelfstandig en heeft gemiddeld 100.000 euro op de bank. Geen situatie dus om wakker van te liggen. Maar wat als je dus niet behoort tot die grote groep gelukkigen, wie het leven nog ruimschoots toelacht? Prof. dr. Jos Schols is verbonden aan het Wetenschap pelijk Centrum voor Transformatie in Zorg en Welzijn van de Universiteit van Tilburg. Ook is hij hoogleraar Verpleeghuisgeneeskunde aan de Universiteit van Maastricht. Schols signaleert wel degelijk een aantal uitgesproken bemoedigende ontwikkelingen. „De da gen van de grootschalige 'opberghuizen' voor kwets bare ouderen lijken geteld. Tientallen jaren was het zo dat de bewoners zich maar moesten aanpassen aan het huisregime. Alles werd hen uit handen geno- Hoogleraar Jos Schols: Dagen van 'opberghuizen' lijken geteld.' foto Paula Koster men, ook als daar nog helemaal geen reden toe was. „De zelfstandigen onder hen kunnen naar behoefte een beroep doen op tal van algemeen toegankelijke voorzieningen. Bijvoorbeeld in een complex waar ook een koor repeteert, een consultatiebureau voor kleu ters is gevestigd en een huisarts zijn praktijk heeft. De meest kwetsbaren, zoals de ouderen met dementie, krijgen fulltime zorg in wooneenheden met maximaal zes a zeven bewoners." Toekomst Toch verwacht Schols niet dat het verpleeghuis als in stituut ooit helemaal zal verdwijnen. „Er zullen im mers altijd zorgbehoevende ouderen over blijven die wel tijdelijk of langdurig behoefte hebben aan meer institutioneel getinte zorg. Maar ook het verpleeghuis van de toekomst zal een ander, eigentijdser karakter krijgen. Dat wil zeggen met voldoende aandacht voor privacy en ruimte voor een eigen leven, gekoppeld aan goede multidisciplinaire zorgverlening." Over de betaalbaarheid van de toekomstige oude renzorg kan Schols kort zijn: de zorgverzekering en datgene wat resteert van de AWBZ zullen nooit alle kosten kunnen dekken. „Een eigen bijdrage is dus on ontkoombaar. En met z'n allen moeten we hoe dan ook zorgen voor een vangnet voor minderbedeelde ouderen; ook zij hebben recht op een goede oude dag. Maar al met al bieden de nieuwste ontwikkelin gen in de ouderenzorg, ook voor kwetsbare ouderen, dus uitzicht op een zonniger Derde Leeftijd dan me nigeen op het eerste gezicht zou verwachten." Paula Koster Logisch dus dat mensen hospitaliseerden en van lie verlee hun 'ziel' en de zin in het leven verloren.,, Gelukkige ouderen Enkele jaren geleden echter kwamen zorginstellingen in verschillende delen van het land tot het besef dat In Balans is een commerciële uitgave van de ad vertentiebedrijven van BN/DeStem I PZC, Bra bants Dagblad en Eindhovens Dagblad, in sa menwerking met de zorgsector. Deze zorgkrant voor Brabant en Zeeland verschijnt als bijlage bij de genoemde dagbladen. Productcoördinatie: Linda Vlamings Herbert Kats (eindredactie) Sales: Danny van Berkel 076-531 22 55 d.vberkel@bndestem-pzc.nl Vormgeving: Angelas van Eek Suzanne Boogers deze vorm van ouderenzorg niet meer echt passend was. Men ging op zoek naar mogelijkheden om oude ren, ook als die kwetsbaar en hulpbehoevend waren, zo lang mogelijk te laten participeren in de samenle ving. De institutionele zorg begon geleidelijk te trans formeren tot genormaliseerde zorg, waarbij wonen, welzijn en zorg beter in balans zijn. 'Een mooi voor beeld daarvan is het recent officieel geopende Kroon- estede, een woonzorgcomplex voor ouderen in het West-Brabantse Hoeven,' vertelt Schols enthousiast. 'De Stichting Groenhuyzen en Woningstichting Geertruidenberg realiseerden gezamenlijk een pracht- gebouw, met alle mogelijke voorzieningen. De type ring "residentieel wonen in de sociale huursector" is bepaald niet overdreven. De bewoners hebben er alle ruimte om hun leven naar eigen wens in te richten. Zo nodig kan hulp of intensievere zorg worden ingeroe pen. Betutteling is ver te zoeken. Dat houdt mensen actief, en actieve ouderen zijn doorgaans ook gelukki ge ouderen.' Kleinschaligheid Steeds vaker ook schakelen zorginstellingen over op de formule van de kleinschaligheid. Binnen een tijds bestek van een aantal jaren is al zeker 10 procent van de 60.000 verpleeghuisbedden omgezet in kleinschali ge woonvormen. Schols roemt in dat verband de acti viteiten van de Zeeuwse Stichting Voor Regionale Zorg, kortweg SVRZ. In samenwerking met een aantal woningstichtingen creëert SVRZ nieuwe woon/zorgvoorzieningen voor verschillende categorie ën ouderen, verspreid over een uitgestrekt gebied.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 47