Onvermoede kans voor Uhlig Werken Jan Morks gevonden Posterlezing Anthon Beeke Studenten achterhalen deel muziekcollectie Middelburgs korps. Pianist valt op laatste moment in als solist bij Het Zeeuws Orkest. n fCWÊ dichter bij elk sportief moment 1 pzc.nl 1 28 Woensdag 16 april 2008 pzc middelburg - In het kader van de expositie We hangen! bij CBK Zee land in Middelburg en de wed strijd Zeeuwse Poster 2007 geeft ont werper en jurylid Anthon Beeke vanavond een lezing in de filmzaal van het provinciehuis in Middel burg. Aanvang: 19.30 uur. De expositie toont 42 posters die vorig jaar voor Zeeland of door Zeeuwen zijn ontworpen. Deze staan ook op www.pzc.nl/poster. Het publiek kan daar de mooiste poster kiezen. De uitslag wordt op 16 mei bekendgemaakt. middelburg - Een deel van de ver loren gewaande collectie muziek werken van het Middelburgs Mu ziekkorps is teruggevonden. De werken zijn boven water gekomen dankzij Veerle Heyne en Sanderi- ne van Odijk, beide muziekstuden tes aan de Roosevelt Academy. De muziekbibliotheek van het korps bevatte meer dan duizend werken, waaronder een aantal van of gearrangeerd door de bekende Jan Morks, van 1891 tot 1925 diri gent van het gezelschap. In de Tweede Wereldoorlog ging de col lectie in vlammen op. Uit onderzoek van de studentes, die hebben gespeurd in de Zeeuw se Bibliotheek, het Zeeuws Archief en bij het korps, bleek dat niet al les verloren is gegaan. Bijzonder is dat een collectie handschriften en gedrukte muziek, gecomponeerd of gearrangeerd door Morks, te voorschijn kwam. Het materiaal is in bruikleen overgedragen aan de Zeeuwse Biblitheek, die al een aan zienlijke Morks-collectie bezit door Corella Nijsse middelburg - Oorspronkelijk zou pianist Jacob Bogaart soleren in de voorjaarsconcertreeks van Het Zeeuws Orkest. Hij moest vorige week echter afzeggen vanwege een handblessure. Hierop is naarstig ge zocht naar een vervanger. Voor waar geen gemakkelijke opgave. Hoe vind je op korte termijn een pianist die het lijvige Pianoconcert nr. 2 van Brahms in het repertoire heeft en ook nog de repetitiedata en concertdata beschikbaar is? Het is gelukt. Florian Uhlig (Düs- seldorf, 1974) is bereid gevonden deze concertserie te spelen. Hij reist hiervoor drie keer heen en weer vanuit zijn woonplaats Lon den naar Zeeland. „Ik heb het tweede pianoconcert van Brahms twee jaar geleden ingestudeerd en uitgevoerd", aldus Uhlig. Het is een symfonisch werk met vier in plaats van de gebruikelijke drie delen. Het stuk duurt bijna 'Het zijn heel professionele en enthousiaste musici. Ook de dirigent ligt mij goed' vijftig minuten. Uhlig heeft in drie dagen het stuk opnieuw ingestu deerd en is toen naar Nederland gevlogen. Over de samenwerking met Het Zeeuws Orkest, onder lei ding van Joan Berkhemer, is hij vol lof: „Het zijn allemaal heel pro fessionele en enthousiaste musici. Ook de dirigent ligt mij goed. Hij heeft humor en is een echte Bauchmusiker en dat is voor de mu ziek van Brahms heel goed." Hoe hij zich op dit fysiek en men taal zware concert heeft voorbe reid? „Ik heb gefietst door het prachtige Zeeuwse landschap en heb natuur lijk over het strand gewandeld en ondertussen over de muziek nage dacht. Zo heb ik de rust en de in spiratie gevonden die ik nodig heb Florian Uhlig repeteert met Het Zeeuws Orkest in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg. foto Mechteld Jansen voor de uitvoering van dit piano concert." „Dit werk is door Brahms oor spronkelijk opgezet als een werk voor twee klavieren", zegt Uhlig. „Door het aanbrengen van kleuren en nuances, werd het orkestwerk geboren. Door deze opzet zijn or kest en solist eikaars gelijken en heeft het orkest zeker niet alleen een begeleidende rol, maar is zelfs bijna belangrijker dan de solist. Pia no en orkest zijn zodanig met el kaar verweven: dat vind je eigen lijk in geen enkel ander pianocon cert terug." In het allegro non trop- po (deel 1) vindt een dialoog plaats tussen de hoorn en de piano. Na een cadens voor de piano neemt het orkest de hoornmelodie over. Het tweede deel is een scherzo met dramatische akkoorden en meeslepende noten. In het andan te in het derde deel vindt een prachtige wisselwerking plaats tus sen de pianist en de solocellist. De hoofdmelodie van de cello is een variant van het lied Immer leiser wird mein Schlummer, terwijl in het middendeel het lied Todessehnen letterlijk wordt aangehaald. Het al legretto grazioso (deel 4) heeft het karakter van een rondo, waarbij de pianist een thema neerzet waarop op verschillende wijzen wordt ge varieerd. „Het is vreselijk als een collega wegens ziekte uitvalt", zegt Uhlig over het afzeggen van Jacob Bogaart. „Ik ben blij dat ik de kans heb gekregen hem te vervangen en met dit bijzondere orkest samen te mogen werken." Voorjaarsserie HZO Het Zeeuws Orkest begint mor genavond o.l.v. Joan Berkhe mer aan zijn voorjaarsserie. Het orkest speelt met een vol ledige bezetting. De concerten zijn morgen in de Sint Jacobskerk in Viissin- gen (20.15 uur), vrijdag in theater De Mythe in Goes (20.00 uur) en zaterdag in de Zeeuwse Concertzaal in Mid delburg (20.00 uur). Op het programma staan het symfonisch gedicht Les Préludes van Franz Liszt, de suite Pini di Roma van Ottorino Respighi en het Tweede pianoconcert van Johannes Brahms. lees vind leef

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 30