Zeeland Met een trui aan is het «O Hert deels verlost van schrikdraad Leerstoel ^0^ PZC De krant 5 weken voor 15 euro! 2 I Woensdag 16 april 2008 PZC door Mil kt iTJAN ROZENDAAL Verder dan een paar verdachte namen kwam ik niet Er wordt wat onderzocht tegenwoordig. Zo hoorde ik van de week op de radio dat de verkoop van halfjes brood het afgelopen jaar spectaculair is gestegen. Het zal je baan maar wezen. Kom je thuis, vraagt je vrouw of je lekker hebt gewerkt, zeg je: „Ja hoor, de hele dag fijn volkoren boter hammen geteld." Als ik de Volkskrant goed heb begrepen, zit aan veel van die onderzoeken nog een luchtje ook. Bijna een kwart van de 5481 leerstoelen aan Nederlandse universiteiten blijkt namelijk gesponsord. Een door melkproducent Campina gefinancierde professor hield vorig jaar een oratie over hoe gezond melk is. Da's natuurlijk geen zuivere kof fie, hè. Schande! In het overzicht van alle hoogle raren die door stichtingen of be drijven worden betaald, kon ik helaas de Roosevelt Academy niet terugvinden. Meteen heb ik de lijst van Middelburgse docenten doorgespit op zoek naar aanwijzingen van ongeoorloofde belangenverstrengeling. Ver der dan een paar verdachte namen kwam ik niet. Zou de leer stoel van doctor Bert Mosselmans wellicht met geld uit Yerse- ke zijn betaald? En doctor Fred Krautwurst, heeft die geen ban den met Unox? Inmiddels heeft minister Plasterk maatregelen aangekondigd. Sponsoring en nevenfuncties zijn geen bezwaar, vindt hij, als het maar openlijk gebeurt. De beste methode lijkt mij toga reclame. Ik zie het al voor me. Professor Albert Clement die bij de opening van het academisch jaar de Nieuwe Kerk in Middelburg binnenschrijdt met in koeienletters 'Kruidvat' op zijn borst. Niet dat hij onderzoek doet naar het Axe-effect of zo. Nee, hij is gespecialiseerd in de composities van Johann Se bastian Bach, wiens verzameld werk door de drogisterijketen is uitgebracht. COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties Kleintjes 0900-5628 722 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Het lenteweer laat lang op zich wachten, meldt het KNMI. Weliswaar komt de zon de laatste dagen onder de wolken uit, maar warm wil het maar niet worden. door Ondine van der Vleuten Op Sint Justijn, doodt de koude het venijn, luidt de weerspreuk. Zou er dan toch nog iets zijn om je over te verheugen, bij al dat onvervulde verlangen naar een warme lentezon? Een zo mer zonder vlooien en vliegen? Vorig jaar zorgde het warme voor jaar ervoor dat de mannen van Traas Ongediertebestrijding uit Le- wedorp de handen vol hadden aan bijen, wespen, vliegen en vlooien. Helaas blijkt een dagje koude op Sint Justijn (15 april) niet genoeg om de ellende in de kiem te smo ren. De Koster: „In maart hadden we al de eerste bijen- en wespen nesten. Dat is anders pas in mei. We hebben een zachte winter ach- Nooit aprilletje zo zoet, of het sneeuwt de scheper op zijn hoed „De oogst van 2007 moet nu on der de prijs verkocht worden. Hoe later de aardappels gepoot wor den, hoe langer we met de oogst 2007 moeten doen. Misschien dat dan de prijs toch nog tot een rede lijk niveau stijgt." Bij Life Garden in Hulst heeft bedrijfsleider Stefan Schout bij de gevoeligste plantjes bordjes laten zetten met een waarschuwing voor nachtvorst. „Of we wijzen mensen erop. Eenjarigen zijn heel gevoelig voor temperaturen onder nul. Je kunt goed merken dat de aanschaf van dat soort planten wordt uitgesteld. Maar koud, nat en somber weer nodigt ook niet Maartse wind en aprilse regen, beloven voor mei de grootste zegen ter de rug, zonder aaneengesloten vorstperiode. Ik verwacht wat be treft ongedierte geen positief ef fect van het koude voorjaar, of het zou nog een maand vochtig en heel koud moeten blijven." Akkerbouwer Johan Sanderse uit het Walcherse Serooskerke hoopt toch echt van niet: „Het moet geen twee weken langer gaan du ren, dat wisselvallige weer. En we zitten zeker niet te wachten op overvloedige regen. Elke week dat je niet kunt zaaien kost opbrengst. Bij suikerbieten is dat bijvoorbeeld zo'n 300 kilo suiker per week. Voor uien is de optimale zaaitijd Laat het weer zoals het wil, maar ontkleedt u niet voor half april de eerste helft van april. Op de lichte zavelgronden kan nu wel al gezaaid worden, daar worden zelfs al aardappelen gepoot, maar door die natte Pasen is het daarvoor op de meeste plaatsen nog te nat." Sanders ziet wel een voordeel, voor de aardappeltelers althans: uit om in de tuin te gaan werken. Zodra de zon zich laat zien, gaat het beter. Dan nemen de mensen zelfs een gure wind voor lief Je kunt nu best een bloembak inplan ten, als je de bak 's nachts maar in de garage parkeert." Tot half mei - 'IJsheiligen' - is de kans op nacht vorst nog groot. Susan Labijt, exploitante van strandpaviljoen De Carrousel Ba zar in Groede, vindt dat het goed te doen is in het zonnetje. „We zit ten hier gewoon op het terras, hoor! Ja, zo mooi als vorig jaar is het niet. Toen hadden we rond de ze tijd de paasvakantie, met Duit se en Belgische toeristen. Met Pa sen zat het binnen wel vol, maar we misten het terras. Dat scheelt nogal. Binnen zijn 75 plaatsen, op het terras kunnen 140 mensen zit ten. Ja, dat is heel erg jammer. Maar goed, nu roept iedereen dat het een mooie zomer wordt. Van daag en gisteren hebben we nog geen mensen binnen gehad, maar er komen toch wel wat oudere mensen en mensen zonder kinde ren binnenstappen. Het energiebedrijf Delta merkt goed dat de kachels nog flink opge stookt moeten worden. Woord voerder Jaap Nelemans van Delta: „Dus is het onze taak te zorgen dat er voldoende aanbod is. Of de mensen het hogere gasverbruik aan het eind van het jaar in de por temonnee zullen voelen, kun je nu nog niet voorspellen. Dat ligt helemaal aan de rest van het jaar. Stel dat we nu een extreem hete zomer krijgen, dan vertaalt dat zich in meer waterverbruik, inten siever gebruik van vriezers en koel kasten, van airconditioning." Eigenlijk, zegt Nelemans, is de si tuatie van nu juist normaal. „Vorig jaar, dat was afwijkend, met dat warme voorjaar." Bij de filialen van reisbureau Hol land International in Middelburg April: nu lacht hij met zonnegloren, dan smijt hij hagelstenen om de oren is het een gekkenhuis, zegt mede werkster Wilma Nijssen. „De hele dag lopen de mensen binnen om zonvakanties te boeken. Over 14 dagen is het meivakantie en je kunt merken dat de mensen den ken: ik neem geen risico. Ze snak ken naar warmte en vragen om zon, zon, zon. Ik kijk zelf ook uit naar een zonvakantie." 0°T uA a oV èe vja x^e W W, -A «PT ee* ,eo 0°% x>w- i Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat roigvuldig om met peisoonsgegeveos In het colofon treft u nadete informatie door Ondine van der Vleuten OOSTKAPELLE - De jonge bok die de afgelopen tijd rondstruinde in het Oranjebos en omgeving, hoeft niet afgeschoten te worden. Dat denkt terreinbeheerder Gerard Wösten van het aangrenzende wa terwingebied Oranjezon, waar hij het dier maandagavond na dagen speuren in het oog kreeg. Het jonge damhert droeg een 'kroon' van schrikdraad en had prikkeldraad om zijn achterpoot. Vooral dat laatste baarde Wösten zorgen. „Als dat bij het passeren van een omheining strak getrok ken zou wordt, zou de poot kun nen afsterven. Dan was een gena deschot de enige oplossing ge weest om nodeloos lijden te voor komen." Gisteren zag Wösten tot zijn vreugde dat het prikkeldraad niet meer om de achterpoot zat. „In theorie kan het dier nu nog in de problemen komen door het schrikdraad om zijn gewei. In deze tijd vechten de bokken en als dan twee geweien in elkaar vast ko men te zitten, zouden ze de hon gerdood kunnen sterven. Maar over twee weken is dat gevaar ook geweken, want eind april werpen de damherten hun gewei af" Volgens Wösten is de oorzaak van de problemen het schrikdraad dat tegenwoordig gebruikt wordt. „Vroeger was het staaldraad. Veel stijver. Een passerend damhert rukt dat niet zo makkelijk los. Nu worden paarden- en schapenwei tjes afgezet met het goedkopere, oprolbare en herbruikbare kunst stof schrikdraad. Een hert dat af komt op het sappige gras in zo'n wei, trekt dat zo mee."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2