Zeeland 'Hier gebeurde Coffeeshop Sixty Two mag elders met een schone lei beginnen Echt waar, het wordt een prachtig pand Onderhoud aan viaduct A58 is begonnen Open ochtend op peuterspeelzalen Musical Mozes in Ichtuskerk Meliskerke Omwonenden van Middelburgse zaak willen van overlast af. Gerard Aarden hoopt zijn nieuwe coffeeshop over een jaar te openen. Man (43) raakt gewond bij arbeidsongeval Grafisch ontwerper Beeke geeft lezing Belgische motorrijders raken rijbewijs kwijt Verkoop afgeschreven boeken bibliotheek Zes organisaties maken bezwaar tegen aantasten oude dijk. 22 I Woensdag 16 april 2008 PZC W MIDDELBURG - Ouders en kinderen kunnen vandaag en morgen ken nismaken met twee peuterspeelza len van Kinderopvang Walcheren. Vandaag houdt peuterspeelzaal Dribbel (Sportlaan 112, Middel burg) een open ochtend. Morgen doet peuterspeelzaal Polderpret (Clasinastraat 1, Arnemuiden) dit. Inschrijvingen zijn op de open ochtenden gratis. De open ochtenden duren van 9.00 tot ti.oo uur. MELISKERKE - De protestantse ge meenten Biggekerke, Meliskerke en Zoutelande voeren de musical Mozes op in de Ichtuskerk in Melis kerke. Het eeuwenoude verhaal van de bevrijding van het volk Is raël uit Egypte onder leiding van Mozes, is in een nieuw jasje gesto ken. De voorstellingen vrijdag en zaterdag om 20.00 uur zijn gratis. door Dewi Gigengack MIDDELBURG - Burgemeester Koos Schouwenaar van Middelburg is bereid om de waarschuwingen die coffeeshop Sixty Two kreeg, in te trekken, als deze verhuist naar een andere plek in de stad. Eigenaar van de shop Giel Kinkelder stelde gisteren tijdens een commissiever gadering voor om te verplaatsen naar een rustige plek in Middel burg, maar wil dan wel met een schone lei beginnen. Het ant woord hierop van de burgemees ter was een volmondig „Ja, graag". De coffeeshop in de Sint Janstraat was tot 23 februari een half jaar dicht voor de verkoop van wiet aan een minderjarige. Voor deze overtreding kreeg de shop in 2001 door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Voor de grootste be zwaarmakers kan de bouw van de drie verdiepingen tellende coffee shop op het Bellamypark in Vlis- singen niet snel genoeg starten. Buurman Frans Meijer van café de Concurrent heeft maar weer iets ludieks bedacht om de aandacht van het onooglijke gat af te leiden: aan het hek heeft hij een soldaten- net vastgemaakt. „Zo proberen we er toch nog iets van te maken. We balen ervan. Het ziet er niet uit en dat is slecht voor onze zaak. De mensen praten erover en nog voor dat ze zijn uitgepraat, zijn ze onze zaak alweer voorbijgelopen." Nou had de Concurrent de laatste jaren toch al pech met de afsluitin WISSENKERKE - Bij bouwwerkzaam heden in een woning aan de West straat in Wissenkerke raakte giste ren een man gewond. Volgens oog getuigen reed het slachtoffer, een 43-jarige man uit Sint Willebrord, met een kruiwagen met cement over een steiger. Daarbij verschoof een plank, waardoor hij tussen steiger en aanbouw viel. De man moest per ambulance naar het zie kenhuis. De aard van zijn verwon dingen is onbekend. MIDDELBURG - Grafisch ontwerper Anthon Beeke houdt vanavond een lezing. Beeke is bekend om zijn affiches voor Toneelgroep Am sterdam. De lezing is om 20.00 uur in de filmzaal van de provincie Zeeland, Abdij 8 in Middelburg. Daarna kan bij CBK Zeeland de ex positie Zeeuwse Poster 2007 beke ken worden. Toegang is gratis. een waarschuwing. In 2005 moest de zaak drie maanden dicht voor dezelfde fout. Een vierde overtre ding zou definitieve sluiting bete kenen. Coffeeshop Sixty Two lag gistera vond tijdens de vergadering onder vuur. Sinds de heropening in fe bruari is de overlast erger dan ooit tevoren, zeggen omwonenden. Fietsers op de stoep, rondslinge rend afval en luidruchtige jonge ren die wachten op meerderjarige vrienden die wél naar binnen mo gen. Bewoners van de Sint Jan straat en omgeving hebben hun probleem gisteravond tijdens de commissievergadering voorgelegd aan de gemeenteraad. Van burgemeester Schouwenaar mag coffeeshop Sixty Two met een schone lei beginnen als deze verhuist naar een andere plek in de stad. gen in de binnenstad van Vlissin- gen, door de bouw van de Fontey- ne. Dat is voorbij en als het goed is, krijgt het Bellamypark in 2009 een flinke opknapbeurt. „Daar heb ben we de eerste oriënterende ge sprekken met het college over ge voerd. En al ben ik altijd tegen een coffeeshop tussen horeca geweest: als er tegen die tijd een fatsoenlijk pand naast dat van ons staat, ben ik allang blij." Dat treft. Gerard Aarden zegt de fi nanciering voor zijn shop zo goed als rond te hebben. „Nog één klein kommaatje. Dat zeg ik inderdaad al lang, maar het duurt ook lang. Coffeeshops liggen zó gevoelig. Ik heb bijna alle banken gehad, maar die zeggen stuk voor stuk 'nee'. En de financiers die het wel doen, wil len je helemaal doorlichten voor dat ze eraan beginnen." Waarom hij het vorige pand dan toch al heeft laten slopen? Omdat RILLAND - Vier Belgische motorrij ders hebben gistermiddag hun rij bewijs kunnen inleveren, nadat zij met veel te hoge snelheden over de Oude Rijksweg bij Rilland had den gereden. Een videosurveillan ce van de politie Zeeland legde de snelheden vast: 131 (twee keer) en 145 kilometer per uur (ook twee keer). Het viertal reed samen op en komt uit Lede, Schilde, Aalst en Bornem. Op de Oude Rijksweg is 80 kilometer per uur toegestaan. OOST-SOUBURG - In de bibliotheek van Oost-Souburg (Kanaalstraat 56/58) zijn van morgen tot en met maandag afgeschreven boeken te koop. Er is keuze uit romans en in formatieve boeken voor jeugd en volwassenen. Volwassenenboeken kosten één eu ro per stuk, jeugdboeken vijftig cent per stuk. De eigenaar van Sixty Two vindt dat het 'relatief goed' gaat. „Na de sluiting van coffeeshop Roxy heb ik er klanten bijgekregen waar ik niet op zat te wachten. Mijn eigen publiek is wat ouder en veroor zaakt minder problemen. Maar ik doe mijn best." Kinkelder zorgt er voor dat zijn klanten dat ook doen. Als hij erachter komt dat een klant doorverkoopt aan min derjarigen, komt die persoon er niet meer in. „Dan moeten ze met de bus naar Vlissingen, en dat is horror voor de Middelburgse blo wer." Het college van burgemeester en wethouders stelde gisteren voor om terug te gaan naar één coffeeshop in Middelburg. Volgens Schouwenaar komt één shop vol doende tegemoet aan de Middel burgse behoefte aan softdrugs. Vol gende week debatteert de gemeen teraad over dit voorstel. dat op instorten stond. „Ambtena ren lieten toe dat mijn buurman er een terras voor zette, terwijl er werkelijk een groot risico bestond. Er zat een gevaarlijke schimmel in de balken. Daarom heeft het vori ge college de sloop toegestaan." Met wat geluk is het nog maar één door Nadia Berkelder NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Met een beetje fantasie zie je het nog voor je: schepen op weg naar er gens ver overzee, geliefden die bij wijze van afscheid langs het jaag pad meerennen, of VOC-schepen, eindelijk thuis na een lange reis, die tijdens het allerlaatste stuk recht op de Oostkerk afvaren. Het oude Havenkanaal bij Middelburg is bijna twee eeuwen niet meer in gebruik, maar de restanten ervan zijn nog goed te zien. Wie over de Nieuwlandseweg van Nieuw- en Sint Joosland naar Mid delburg rijdt, ziet links naast zich een akker die schuin oploopt rich ting de dijk erachter. Die akker is het voormalige kanaal, de dijk is de Westelijke Oude Havendijk. „Als ik daar fiets, denk ik: hier ge beurde het", zegt Ed de Graaf van 'De dijk is onderdeel van de wandelroute over de voormalige zeedijken' de Stichting Vrienden van Middel burg. Samen met de Dorpsvereni ging Nieuw- en Sint Joosland, de Middelburgse fietsersbond, de bond Heemschut, de Heemkundi ge Kring Walcheren, de stichting Voetpaden Walcheren en twee par ticulieren hebben de vrienden van Middelburg bezwaar gemaakt te gen de afsluiting van de dijk ten fa veure van een nieuw aan te leggen golfbaan. De organisaties vinden dat het fietspad dat op de dijk loopt, moet blijven bestaan, dat de dijk niet mag worden aangetast en dat de natuur op en rond de dijk be schermd moet worden. Want het is niet alleen prettig fietsen en wandelen op de dijk: hij is ook van groot cultuurhistorisch be lang, vinden ze. De Westelijke Oude Havendijk diende als jaagpad: de schepen werden er aan een touw voortge seizoen doorbijten voor de buur man. Aarden zet erop in dat zijn nieuwe coffeeshop er 'over een goed jaar' staat. „De offertes liggen klaar. Het pand komt helemaal in art deco en jugendstil, de architect haalt de sfeer van vroeger op. Echt, het wordt prachtig." trokken. Het kanaal verbond Mid delburg met het open water. Het havenkanaal is tussen 1532 en 1535 uitgegraven omdat De Arne - de bestaande route naar Middelburg - verzandde. Tegelijkertijd is Fort Rammekens gebouwd om de rou te richting Middelburg te bescher men. Het kanaal is eeuwenlang in gebruik geweest. In 1817 werd een nieuw kanaal gegraven: van Mid delburg naar Veere, later kwam het Kanaal door Walcheren. De Westelijke Oude Havendijk was toen geen havendijk meer. Een deel van de dijk is afgegraven toen de begraafplaats werd aange legd; tijdens de bouw van de wijk Dauwendaele, begin jaren zeven tig, verdween nog een stuk dijk. Het stuk dat er nu nog ligt, heeft een beschermde status. Volgens de zes organisaties is het gebied op en rond de dijk nu waar devoller dan ooit: het bestaande groen in de Mortiere is verdwe nen: daar worden huizen ge bouwd. „De recente rattenplaag in de wijk Dauwendaele getuigt van de moeilijkheden die de natuur ondervindt door het vernietigen van de biotoop", stellen ze. Er zou den vleermuizen, hermelijnen en wezels bij de dijk wonen. Voor het toerisme is de dijk ook van belang: hij maakt onderdeel uit van de wandeling De Reede van Middelburg, een tocht die over en langs voormalige zeedij ken loopt. De wandelroute over de Westelijke Oude Havendijk ver bindt de binnenstad van Walche ren met de dijken achter Nieuw en Sint Joosland. Het is jammer dat niet de hele dijk beschermd is, vinden de zes orga nisaties. „De dijkgedeelten die straks nog resten, zijn slechts een schamele afspiegeling van wat het eens was." Doordat de golfbaan dwars over de dijk loopt, ver dwijnt ongeveer een derde van het beschermde stuk van de dijk, stel len ze. „Er wordt een ongeoorloof de ingreep gepleegd ten koste van een beschermd landschapsele ment." Het moet bovendien moge lijk zijn, vinden ze, om het fiets pad gewoon door de golfbaan te la ten lopen. HEINKENSZAND - Rijkswaterstaat is deze week begonnen met groot on derhoud aan het viaduct op de A58 ter hoogte van Heinkenszand. Het werk duurt tot en met 26 april. De werktijden zijn van 09.00 uur tot 18.00 uur. Tijdens deze uren is telkens één rijstrook of de vlucht strook beschikbaar. Er geldt dan een snelheidbeperking van 70 kilo meter per uur. Op de volgende da ta worden wegafzettingen ge plaatst: maandag 21 en dinsdag 22 april van 09.00 tot 16.00 uur; don derdag 24 en vrijdag 25 april van 09.00 tot 16.00 uur; zaterdag 26 april van 07.00 tot 19.00 uur. Tijdens het werk worden de voeg- overgangen vernieuwd, betonrepa raties uitgevoerd en de geleiderail geschilderd en, op plekken waar dat nodig is, vervangen. Voor alge mene vragen over het werk: 0800-8002 (Rijkswaterstaat). Na de pop en de partytent is er het soldatennet: café de Concurrent moet iets om de aandacht van het onooglijke gat af te leiden. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24