Zeeland PZC Geschuif met Souburgse scholen Frietuus in greep van neppistool Buitenlands bezoek bekijkt Biggekerkse bloembollen 21 WALCHEREN 28 27 Gemeente: scholen komen er, maar wel op een andere locatie. Politie pakt overvallers buurtcafetaria dankzij indrukken alarmknop. Trek Pianist Florian Uhlig krijgt onverwachte kans bij Zeeuws Orkest Woensdag 16 april 2008 Plannen voor betere hulpverlening op Westerschelde Tip? redwalch@pzc.nl door Wendy van den Hurk vlissingen - Het Souburgse onder wijs wordt uitgebreid met twee brede scholen. Zoveel weet de ge meente zeker. De vraag is alleen: waar? En vooralfsjvanneer? Twee brede scholen zou Souburg krijgen: eentje in nieuwbouwwijk Souburg-Noord en eentje op het Oranjeplein. Die in Noord zou het Kompas en 't Mozaïek vervangen, in die van het Oranjeplein zouden de Tweemaster, de Kameleon en de Burcht-Rietheim trekken. Zouden, want in het colleprogram- ma staat alleen nog maar de brede school in Noord vermeld en in de kadernota komt Souburg helemaal niet meer voor. Daarin staat alleen dat de bouw van de brede school in het Middengebied van Vlissin- gen - een combinatie van de Ra- venstein, 't Vlot en de Sint Josef - is verschoven van 2009 naar 2010. En toch krijgt óók Souburg haar beloofde brede school, verzekert onderwijswethouder Frans Prins. Twee zelfs. „Als eerste komt er de brede school in Souburg-Noord. Die was gepland bij de rotonde, aan het begin van de nieuwbouw wijk. Maar daar zoeken we een an dere locatie voor. Dat heeft te ma ken met de beschikbare middelen. Van die plek is de gemeente nog geen eigenaar en zou het dus extra geld gaan kosten, terwijl ergens an ders in de wijk nog genoeg grond van de gemeente zelf ligt. Binnen een maand kunnen we precies ver tellen waar de school komt." Nog een belofte: „Ergens volgend jaar sla ik de eerste paal. Dat is ze ker. Het ontwerp is klaar, het pro gramma van eisen ook." De eerste paal van de brede school aan het Oranjeplein laat nog even op zich wachten. De school blijkt niet op het plein - ter hoogte van de Rabobank en de voormalige Su per - te passen. „Als we alle voor zieningen zoals sportvoorzienin- gen, kinderopvang, bibliotheek, 1^ De gemeente Vlissingen weet nog niet precies waar de twee brede scholen van Souburg moe ten komen. Maar dat ze komen, is zeker, zegt wethouder Prins. jeugdmaatschappelijk werk en buurtcentrum erbij willen, niet. En dat willen we wel. Vandaar dat we een andere plek zoeken. Dat kan de Kromwegesingel worden, maar daar is nog niks zekers over bekend." De gemeente moet name lijk ook nog iets anders zoeken: geld. „Dat moeten we voor de der de school nog reserveren." De wet houder hoopt dat de bouw van de ze school in 2012 start, die van het Middengebied begint volgend jaar. En het Scheldekwartier, krijgt die er ook een? „Dat zou me niet on voorstelbaar voorkomen." biggekerke - Nederland, dat is klompen, molens en tulpen. Jour nalisten uit onder meer China, Ja pan, Verenigde Staten, Zweden, Rusland en Frankrijk zijn dezer da gen op bezoek bij enkele Walcher- se tuinen om te zien hoe de bloembollen die in het najaar van vorig jaar in de grond zijn gestopt, nu als narcissen en tulpen hun koppen uit het zand steken. De internationale pers bezocht gis teren ook de tuin van Joke Cijsouw in Biggekerke. Vragen had den de journalisten genoeg. Of ze haar tuin zelf had ingericht, of ze die bloembollen zelf had geplant, of ze zelf de kleuren bij elkaar had gezocht, of ze hulp heeft bij het onderhoud. „Maar ik spreek geen Engels", bekent Cijsouw lachend, „dus ik heb anderen laten tolken." Hulp heeft ze trouwens inderdaad gekregen van het Internationaal Bloembollen Centrum. Dat heeft de bollen met kruiwagens tegelijk in haar tuin uitgestrooid. „Ik had vervolgens wel last van fazanten en woelmuizen, want die eten graag bloembollen." Cijsouw (Noordweg 4, Biggeker ke), Hetty van Baaien (Duinweg 32, Oostkapelle) en Thea van Mal- degem (Noordweg 51, Oostkapel le) houden vrijdag en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur open tuin. door Henk Postma middelburg - „Dat ikzelf, m'n vrouw en m'n dochter zijn be dreigd, daar is nog wel overheen te komen. Maar dat een klant een pis tool tegen het voorhoofd krijgt ge drukt... Dat beeld staat nog steeds op m'n netvlies." De daders zijn gepakt. En het geld is terug. Maar de schrik zit nog in zijn ogen. Bijna drie weken na de overval op snackbar het Frietuus, in de Middelburgse wijk Dauwen- daele, kan uitbater Piet van Waar de nog nauwelijks bevatten wat hem is overkomen. Behalve hijzelf, zijn vrouw en zijn dochter waren er die donderdagavond, 27 maart, vijf klanten in de zaak. Ineens stormden twee bivakmutsen bin nen. Met getrokken pistool. „Je denkt eerst aan een grap. Maar zo dra je beseft dat het ernst is en je ziet dat je klanten onder schot worden gehouden, denk je ner gens meer aan. Dan doe je de kas sa open en je geeft je geld af" Al met al zal het zo'n anderhalve minuut hebben geduurd. Toen de overvallers de deur uit waren, is Van Waarde nog achter ze aan ge rend. Samen met een klant. Maar ze waren te laat. Wel was er een alarmknop in de zaak. „Meteen al had mijn vrouw die ingedrukt. De politie was er binnen vijf minuten." Agenten re den snel de wijk in. Ze troffen de twee overvallers op straat. De ene wist te ontkomen, de andere, een zeventienjarig joch uit Zierikzee, werd in de kraag gevat. Met enkele honderden euro's buit op zak. De politie zag de overvaller ook een vuurwapen weggooien. Het bleek een namaakpistool. Maar zie dat maar eens, wanneer het dwin gend op je wordt gericht. „Het ver schil tussen een frikadel en een kroket, weet ik. Van vuurwapens heb ik geen verstand." Met de aan houding van de eveneens zeven- N* De overval op de Middelburgse snackbar het Frietuus is opge lost. Maar de schrik is nog lang niet weg, ook al leeft de buurt gemeenschap mee. tienjarige handlanger uit Middel burg, is de zaak nu opgelost. „Het waren twee leerlingen van het ROC, hier vlakbij. Ze zullen hier vast wel eens hebben gegeten." Maar het blijft toch wringen. „De eerste dagen stop je het weg. Je vlucht in je werk. Maar zodra je ge dwongen wordt er bij stil te staan... Ja, dan wordt het me soms te machtig." Het Frietuus is een buurtcafetaria. „De klanten leven mee. Dat is een geweldige steun. Ook voor de men sen die het hebben meegemaakt. De man die dat pistool tegen z'n hoofd kreeg, komt hier twee keer per week. Dan praten we erover. Als stoere jongens. Maar het ple zier is weg. Het ergste is dat mijn gastvrijheid is beschadigd." lïgisi® Tip? redactie@pzc.nl Die verslaggeefster is een echte lekkerbek. Altijd wel te porren voor een lunch bij de McDo nald's of een luxe broodje van de slager. Laatst moest ze voor een klusje naar Sint Philipsland. Van uit Goes een flinke rit en omdat er enige haast bij was, had ze geen tijd meer om nog een ver snapering voor onderweg mee te nemen. Eenmaal op het eiland aangekomen, sloegen honger en dorst toe. Maar helaas: iets te eten of te drinken bleek in de ver re omtrek niet voorhanden en de supermarkt die ze vond, werd net verbouwd. Tóch mocht ze binnen. Vrouwen krijgen al veel voor elkaar, maar hongerige vrouwen blijkbaar alles. Buitenlandse journalisten hebben veel belangstelling voor de 'Zeeuwse' bloembollen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 23