Binnenland 'Haal sta-op-stoel uit basispakket' Wens nieuw akkoord loonmatiging Slotervaart krijgt een moskee voor jeugd ©Husqvarna Patiëntenclub boos over plan: stoel is essentieel om te functioneren. Peter R. de Vries krijgt verbod op tv-uitzending WD-leider Rutte wil matiging in ruil voor lastenverlichting. Vier imams preken in 'Poldermoskee' vanuit meerdere invalshoeken. Helft minder ontslagaanvragen profiteer van de voorjaars acties op www.husqvarna-actie.nl Juliana ten voeten uit PZC Dinsdag 15 april 2008 5 DEN HAAG - De sta-op-stoel moet uit het basispakket. De speciale stoelen, bedoeld voor mensen met bijvoorbeeld last van hun knieën of heup, moeten voortaan voor ei gen rekening van de patiënt ko men. Dat adviseert het College voor Zorgverzekeringen (CVZ) aan minister Ab Klink van Volksge zondheid. Het is volgens het adviesorgaan niet nodig om de sta-op-stoel nog langer te vergoeden, omdat de aan schaf van de speciale stoel niet duurder hoeft te zijn dan de aan koop van een gemiddelde 'norma le' stoel die iedereen zelf moet be talen. Eerder adviseerde het CVZ al rolla- tors uit het basispakket te halen. Dat advies legde de toenmalige mi nister naast zich neer. De sta-op-stoel wordt nu door de verzekeraar betaald als de dokter de stoel nodig acht. Dat gebeurt bij mensen die zonder hulp moeilijk kunnen opstaan of gaan zitten. De stoel komt vanzelf omhoog, zodat de patiënt niet diep door zijn knieën hoeft te zak ken als hij gaat zitten. Ook bij het opstaan vanuit de sta-op-stoel heeft de patiënt nauwelijks kracht nodig. Patiëntenfederatie NPCF vindt het advies 'kort door de bocht', aldus een woordvoerder. Het adviesorgaan moet volgens de federatie niet alleen kijken naar geldkwesties, maar ook naar de meerwaarde die een sta-op-stoel heeft voor patiënten. „Het is voor deze mensen een essentieel hulp middel om normaal te functione ren", aldus de woordvoerder. Verder raadt het College aan om al leen de goedkoopste cholesterol- Volgens de verzekeraars is de aanschaf van de speciale sta-op-stoel niet duurder dan een gewone stoel die iedereen zelf moet betalen. verlagers, de zogeheten simvastati- nes, te vergoeden. Pas als duurdere cholesterolverlagers medisch nood zakelijk zijn voor de patiënt, moet en ze worden vergoed, vindt het CVZ. Volgens het College moet verder worden gestopt met het vergoe den van aangepaste mobiele tele foons voor ouderen (met een gro tere display en grotere toetsen). De behandeling van ernstige dyslexie daarentegen moet juist in het basispakket komen. Naast adviezen mag het CVZ ook besluiten nemen. Zo valt per di rect een laserbehandeling van spataderen onder de dekking van de Zorgverzekeringswet. AMSTERDAM - Misdaadverslaggever Peter R. de Vries mag het beeldma teriaal dat hij op 20 februari maak te van de man die is veroordeeld voor doodslag op zijn vrouw Ange- lique, niet uitzenden. Dat heeft de kortgedingrechter in Amsterdam gisteren bepaald. Bescherming van de persoonlijke levenssfeer van de man weegt zwaarder dan de vrij heid van meningsuiting van De Vries. Elke keer dat De Vries toch de beelden uitzendt, moet hij een dwangsom van to.ooo euro beta len, met een maximum van ïoo.ooo euro. De misdaadjourna list wijdde diverse uitzendingen aan de zaak. Vorig jaar vond hij uit, dat de man via een datingsite op zoek was naar een nieuwe rela tie. Een medewerkster begon on der een schuilnaam met de man te mailen. Op de afspraak die volgde verscheen niet 'Anna', maar De Vries met zijn cameraploeg. ROTTERDAM - Net als in 1982 is er weer een groot akkoord nodig tus sen vakbonden en werkgevers om een 'potentieel desastreuze loon-prijsspiraal' te voorkomen. WD-leider Mark Rutte stelde dat gisteren tijdens een toespraak op de Erasmus Universiteit in Rotter dam. Begin jaren tachtig spraken organisaties van werkgevers en werknemers matiging van de lo nen af in ruil voor arbeidstijdver korting. Het akkoord, gesloten in Wassenaar, zette het herstel in van de tot dan toe zeer slecht draaien de economie." Rutte wil dat in een nieuw akkoord vakbonden en werkgevers afspraken maken over loonmatiging in ruil voor lastenver lichting. De lagere lasten beteke nen een betere koopkracht en com pensatiemaatregelen in cao's kun nen volgens Rutte dan achterwege blijven. „Zo wordt het spook van de loon-prijsspiraal afgewend." Rutte leverde gisteren verder op nieuw stevige kritiek op het econo mische beleid van het kabinet. Volgens hem tast dit het funda ment aan van de economie. Proble men worden vooruitgeschoven, er zijn tal van belastingverhogingen en de inflatie loopt op, aldus Rut te. AMSTERDAM - Een primeur voor de Amsterdamse wijk Slotervaart. Daar opent naar verwachting half mei een moskee die zich richt op jongeren waar imams in het Ne derlands preken. In deze 'Polder moskee' moet iedereen zich thuis voelen, gelovigen en niet-gelovi- gen, zegt initiatiefnemer Moham med Cheppih. De nieuwe moskee, die de naam 'Mekka van de Polder' krijgt, moet ook worden beheerd door jonge ren. In het bestuur zit bovendien een niet-moslim. Verder is het de bedoeling dat vrouwen en man nen samen bidden. Overigens kun nen vrouwen, als zij willen, te recht in een aparte ruimte. De preek wordt als het aan Chep pih ligt door minstens vier imams verzorgd. Ze zullen de islam vol gens hem vanuit verschillende in valshoeken belichten. De komst van de Poldermoskee is een droom voor veel moslimjonge ren, aldus de initiatiefnemer. Zij hebben volgens hem grote behoef te aan religieuze begeleiding, maar vinden vaak geen aansluiting meer bij de traditionele gebedshui zen. „Deze moskee is dan ook interetnisch." De moskee opent officieel in sep tember de deuren, maar gaat al in mei proefdraaien. Een derde van het pand van 3000 vierkante me ter, verhuurd door woningcorpora tie De Alliantie, is bestemd voor het gebedshuis. De rest gaat de ver huur in. DEN HAAG - Werkgevers hebben in 2007 voor 57.530 werknemers ont slag aangevraagd bij de kantonrech ter of het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI). Dat is een daling met 44 procent vergeleken met 2006. In iets minder dan de helft van de gevallen stapten de werkge vers naar het CWI. Dat blijkt uit de Jaarrapportage Ontslagstatistiek die minister Piet Hein Donner van Sociale Zaken gisteren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. De daling is vooral te danken aan de aantrekkende economie. Het aantal ontslagaanvragen bij het CWI om bedrijfseconomische redenen daalde met 49 procent. BAARN - Beeldhouwster Nieneke Lamme onthul de gisteren zelf haar bronzen beeld van koningin Juliana. Van de Soestdijk-bewoonster, koningin van Nederland van 1948 tot 1980, heeft ze twee identieke bronzen beelden gemaakt. De beelden van ongeveer 55 centimeter hoog worden ge schonken aan Baarn en Soest. De voormalige vor stin had een speciale band met deze beide ge meenten. foto Rick Nederstigt/ANP bij Rider 13C€ 3999,- duurzame stalen tractoren Ga voor de spectaculaire voorjaars aanbiedingen en het adres van een geautoriseerde Husqvarna dealer bij u in de buurt naar de speciale website: bij R147S 3-in-1 maaier 599,- www.husqvarna-actie.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5