land Brede effecten Beatrixschool krijgt eigen leerplek op locatie bij Balans Kinderopvang De Bevelanden tuigt nieuwe voorzieningen op 't Roefke wordt na 30 jaar Club Four 22 Dinsdag 15 april 2008 PZC Kinderen leren tuinieren rondom het Groote Huis. Gemeente dringt aan op benutten van bestaande ruimten. Enquête moet uitwijzen of mensen nu echt meer blijven bewegen. Renesser club is opgeknapt en voorzien van nieuwe naam. door Esme Soesman DREISCHOR - De Beatrixschool in Zierikzee krijgt in Dreischor een ei gen leerplek op locatie. Leerlingen van de school gaan de tuin verzor gen rondom de woning bij Mane ge Balans. Het Groote Huis, zoals deze wo ning wordt genoemd, wordt ver huurd aan groepen en gezinnen waarvan tenminste één persoon een beperking heeft. Het is voor het eerst dat de Bea trixschool, streekschool voor zeer moeilijk lerende kinderen, een ei gen leerplek op locatie krijgt. De leerlingen kunnen zo kennis ma ken met tuinonderhoud, zich voor bereiden op stage of werkplek, ken nismaken met de natuur en leren zich verantwoordelijk te voelen voor onderhoud en materiaal, schetst Hilda de Groot van de Bea trixschool het belang. Ook kunnen zij certificaten halen, waarmee ze wellicht een werkplek kunnen be machtigen bij hoveniers, tuincen tra of zorgboerderijen. De bedoe ling is in september 2008 van start te gaan. Om deze leerplek op locatie te rea liseren hebben heel wat partijen de handen ineengeslagen. Belang rijk is de bijdrage van het bedrijf Facilicom, waarvan een groepje managers-in-opleiding opdracht heeft gekregen een maatschappe lijk betekenisvol, duurzaam pro ject te realiseren. Bij de Beatrixschool zelf ontbreekt het aan ruimte om een dergelijke plek te realiseren. Manage Balans heeft die ruimte wel en benut die ook graag op bijzondere wijze. Samen met de Stichting Paardrij- De Beatrixschool krijgt een leer- plek op locatie bij Manege Ba lans in Dreischor. Door tuinonder houd te plegen kunnen leerlin gen certificaten behalen. www.spgsd.nl door Esme Soesman BRUINISSE - Kinderopvang De Beve landen start op korte termijn kin derdagverblijven in zorgcentrum Borrendamme en in verpleeghuis Cornelia in Zierikzee. In Bruinisse wordt - onder meer omwille van de buitenschoolse opvang - nieuw gebouwd bij openbare basisschool De Meerpaal. Dat laatste heeft de gemeente Schouwen-Duiveland liever niet. Kinderopvangorganisaties moeten in hun zoektocht naar onderdak eerst kijken of ze terecht kunnen op bestaande kinderopvangloca- ties, is de stelling die Burgemees ter en Wethouders onlangs heb ben ingenomen. Lukt dat niet dan moet de optie dorpshuizen wor den onderzocht of moet de blik - als laatste mogelijkheid - op ande re bestaande voorzieningen wor den gericht. Die zijn er in Bruinis se echter niet. Zoals het ook ont breekt aan een voor kinderopvang geschikt te maken dorpshuis. De si tuatie in Bruinisse wordt door de gemeente als nijpend getypeerd en dat is reden om van het beleid af te wijken. De school (waar nu de buitenschoolse opvang is onder gebracht) is te klein en de opvang- groep te groot. Bovendien zijn er plannen om de huidige buiten schoolse opvang met een kinder dagverblijf uit te breiden. Kinderopvangorganisatie De Beve landen timmert op meer plaatsen ln Bruinisse wordt nieuw ge- bouwd om de buitenschoolse op vang een plaatsje te geven. In Zierikzee worden kinderdagver blijven geopend in zorgcentra. den Gehandicapten Schou wen-Duiveland (SPGSD) gaat ma nege-eigenaar Marian van der Meij onvermoeibaar door met het op en rond de manege creëren van werk-, leer- en recreatiemogelijkhe den voor mensen met een (licha melijke danwel verstandelijke) be perking. Zo zijn er verschillende mensen met beperkingen via zogenaamde PGB-plaatsen op de manege aan het werk. Daarnaast is sinds kort het Groote Huis officieel als vakan tiewoning in de verhuur gegaan. De achthoekige, naast de manege gelegen en volledig aangepaste wo ning is al een paar keer bij wijze van proef verhuurd. Nu is het zaak het huis verder aan de man te gaan brengen. Ook wacht nog een verbouwing, aldus Kor van der Werve van de SPGSD. Als de ver gunningen rond zijn, wordt uitge breid van vijf naar maximaal tien slaapplaatsen. aan de weg. In een woning van het Zierikzeese zorgcentrum Bor rendamme wordt half juni kinder dagverblijf Pension Daantje (6 plaatsen) geopend. Twee weken la ter volgt in verpleeghuis Cornelia de opening van Pension Tuimeltje (goed voor elf kinderen). Die com binatie van voorzieningen levert vele voordelen op, schetst direc teur Elly Brand van Kinderopvang De Bevelanden. Uiteraard voor me dewerkers van de zorginstellingen, vooral ook omdat er flexibel (in blokken van minimaal drie uur) van de opvang gebruik kan wor den gemaakt. Bewoners van de in aanbouw zijnde wijk Noorderpol der zijn alvast verzekerd van een voorziening in de buurt. En de combinatie ouderen en kinderen is geweldig, aldus Brand. „We zien oudere mensen ervan genieten; die levendigheid in het gebouw. En ook voor ons is het erg leuk." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Met 218 deelnemers lijkt de breed opgezette fitheids test van Sport- en Gezondheids centrum Take Care in Zierikzee op het eerste oog een eclatant succes. Bedenker Mare Oosterwaal zelf is weliswaar verheugd over die enor me respons, maar zal pas echt te vreden zijn als het fitheidspro gramma een blijvend effect zal hebben. Hij wil daarom eind dit jaar een enquête houden onder de deelnemers om te peilen hoeveel mensen er nu echt tijd zijn gaan maken voor sport en beweging. Inactieve Schouwen-Duivelanders letterlijk in beweging brengen én houden, luidt immers zijn oor spronkelijke doelstelling. Het feit dat relatief veel inwoners in de re gio helemaal niks aan sport en be weging doen, bracht Oosterwaal op het idee van een geheel gratis stimuleringsproject. Het betrof een fitheidsonderzoek met aanslui tend een bewegingsprogramma voor enkele weken. Hij speelde daarmee tevens in op de gemeente lijke sportnota, waarin het belang van bewegen voor de volksgezond heid wordt benadrukt. „Zelf laten ervaren, maakt gemoti veerd", weet Oosterwaal uit erva ring. „Waarom denk je dat Sonja Bakker zo populair is? Niet omdat haar boeken in de winkel liggen hoor, maar omdat mensen van bij voorbeeld een schoonzus of een buurvrouw horen hoeveel kilo ze zijn afgevallen en hoe goed ze zich erbij voelen", zegt Oosterwaal. Zelf schatte hij in ongeveer 100 deelnemers te kunnen interesse ren voor het fitheidsonderzoek. Dat het er uiteindelijk meer dan Sportnota en Fitheidsonderzoek tweemaal zoveel zijn geworden, heeft hem zeer verrast. Hij noteert slechts vier afhakers. „Mensen met specifieke lichamelijke klachten voor wie fitness te veel opstakels gaf en die uiteindelijk meer gebaat bleken met bijvoorbeeld fysiothe rapie", vertelt de initiatiefnemer. Doel van het bewegingsprogram ma was verbetering van conditie, gewicht, spierkracht en lichaamssa menstelling. „Slechts 15 procent is op alle onderdelen vooruitgegaan, maar 98 procent boekt tenminste op één vlak verbetering. Dat toont in elk geval aan dat inzet loont", zegt Oosterwaal. Een negatief sig naal is voor hem echter dat de voornemens over 'hoe verder' bij veel deelnemers nog wat vaag zijn. Hij hoort wel 'iets' over 'straks op de camping weer wat meer bewe gen', maar of dat echt gebeurt, wil 'Bedrijfstechnisch is het niet rendabel deze test nogmaals geheel gratis aan te bieden' hij gaan peilen via een vragenlijst die hij eind dit jaar onder de deel nemers zal rondsturen. Een tweede editie van dit stimule ringsproject op deze manier zit er niet in. In elk geval niet geheel gra tis. „Bedrijfstechnisch is dat echt niet rendabel", erkent Oosterwaal. Een beperkte eigen bijdrage zou mogelijk zijn, maar liever zet hij in op samenwerking met de gemeen te. „Er zou bijvoorbeeld een aparte stichting gevormd kunnen wor den voor sportstimulering om het commerciële aspect te vermijden. Er valt immers iets te bevechten op dit gebied. Nog steeds is 44 pro cent van de bevolking inactief op het gebied van sport en beweging. Dat zijn circa 13.000 inwoners." De gemeente Schouwen-Duiveland legt in haar Sportnota de nadruk op het belang van bewegen ten behoeve van de volksgezondheid. »- Take Care lanceerde op basis van die nota een Fitheidsonderzoek. Doel van dit project is de inactieve bevolking warm te laten lopen voor meer beweging. Ruim 200 deelnemers gaven zich op voor een kostenloos onderzoek en trainingsprogramma. Erwin van der Linde in Club Four. Er moet nog hard gewerkt worden voor de opening. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman RENESSE - 't Roefke. Dat doet niet meteen denken aan een eigentijd se discotheek. Niet zo vreemd. Het Renesser 't Roefke heeft er inmid dels al dertig jaar opzitten. Hoog tijd voor een catchy naam en he dendaags uiterlijk. Zaterdag opent aan de Hogezoom 4 Club Four. The place to be voor wie van club house houdt. „Fedde le Grand, Roog, EricE", schetst Erwin van der Linde van Club Four de stijl contouren aan de hand van beken de dj's. Voor die insteek is gekozen na goed te hebben geluisterd naar het uitgaanspubliek. „Je kan wel ei genwijs zijn, maar dat werkt in het Zeeuwse niet. Clubhouse is popu lair. Hoewel je wel de mogelijk heid blijft houden een keer iets met een thema te doen. Je pro beert toch naar je klanten te luiste ren", geeft Van der Linde zijn stra tegie prijs. Niet alleen om zomergasten ter wille te zijn, maar ook om meer Schouwen-Duivelanders - ook in de wintermaanden - richting Renesse te trekken. Het is Van der Lindes stokpaardje. Té veel men sen van het eiland gaan - naar zijn smaak - té ver weg om eens lekker te stappen. Terwijl Renesse ook zo veel biedt, wijst hij onder meer op de opgeknapte gevels en aantrekke lijk uitziende terrassen die nieuw aan de Hogezoom zijn verrezen. „Het is een veilig en fijn uitgaans- W* 't Roefke verandert na een jaar of dertig in Club Four. Niet alleen de naam maar ook het uiterlijk is drastisch veran derd. dorp. Er zijn heel veel verschillen de soorten restaurants en allerlei soorten uitgaansgelegenheden", promoot hij de diversiteit. Club Four zal daar, verwacht Van der Linde (tevens man achter Feestca- fé De Zoom en Pinky), een aanvul ling op zijn. Ooit is het daar op nummer vier met een broodjeszaak begonnen. Dat moet ergens in de begintijd van het toerisme (begin jaren ze ventig) zijn geweest. Halverwege de jaren zeventig werd 't Roefke, hoewel de naam nog het meest aan een bruine kroeg doet denken, omgedoopt in een discotheek. Toen Van der Linde de boel drieën eenhalf jaar geleden - met twee compagnons - overnam, was alles zwart. Met barokbehang, de keuze voor (met name bruine en rode) kleuren en meer verlichting is voor een wat lichter uiterlijk geko zen. „Maar wel gezellig, warm." Dat laatste komt in de indeling te rug. Er kan bijna 600 man in de club, maar de sfèer is intiem. De in richting wordt door hoogtever schillen bepaald. „Vanaf elke plaats moet je alles kunnen overzien." Af scheid nemen van de naam en het (bijbehorende) imago valt Van der Linde niet zwaar, 't Roefke klinkt echt passé. Op zoek naar wat nieuws liet hij zich inspireren door Club First Avenue uit Purple Rain van Prince. „Club Four. Catchy, makkelijk te onthouden. Nee, ik denk niet dat veel mensen 't Roefke gaan missen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 58