B nnenland Gelukkig blijkt ze tégen de doodstraf Donner ziet niets in 'waakverlof Veel lagere tarieven bij erfenissen Politie onderzoekt valse aangiften van zedendelicten 4 I Dinsdag 15 april 2008 PZC Voor j aarstournee van Rita Verdonk begint in Ede. Wie bij stervende dierbare wil zijn, moet vakantie opnemen. Oudste Hema-meisje tachtig jaar vEUsHIJ is- wakken WAT moet I W- MU nuEN Monument Nicky opnieuw vernield Brabant soepeler met bermmonumenten Werkstraffen voor gefilmd geweld autist Insigne voor militairen na een gevecht Hielprik in de knel door feestdagen Rijstrook A16 dicht door bobbel in weg door Erwin Buter EDE - Op voorjaarstournee met Ri ta Verdonk. Ze beet gisteravond het spits af in Ede, en gebruikte een vertrouwd recept: 'Mensen, Den Haag vertrouwt u niet'. „Bent u voor of tegen de dood straf?" De vraag die velen in de zaal van cultureel centrum Cultu- ra in Ede op de lippen ligt, wordt meteen aan Rita Verdonk gesteld. Uit peilingen is gebleken dat de meerderheid van Verdonks achter ban vóór de doodstraf zou zijn, en de zaal is daar ongerust over. De leider van Trots op Nederland zegt duidelijk dat zij niet zomaar alle ideeën overneemt van de achter ban. „Ik ben persoonlijk niet voor de doodstraf" Uit de zaal klinkt instemmend ap plaus. „Heel goed, heel goed", roept een vrouw. De twijfelaars zijn over de streep getrokken. Ver donk staat voor het eerst sinds zij haar politieke beweging presenteer de, tussen 'de mensen in het land'. Meer dan tweehonderd zijn er af gekomen op de avond in Ede. Tus sen de mensen komt de wat stijve Verdonk tot haar recht. De toespraak die ze houdt, uit het hoofd, vanaf het podium, klinkt moeizaam. Ver weg van Den Haag haalt ze uit naar premier Jan Peter Balkenende. De CDA-leider had van haar nooit de de vrijheid van meningsuiting mogen verkwanse len bij de crisis rond de koranfilm van Geert Wilders. Ook de rest van de politici deugt niet: „Den Haag vertrouwt u niet." Het is de beproefde truc van de oud-minis ter van Vreemdelingenzaken die zich wil afzetten tegen Den Haag. Ede is niet zomaar gekozen, getui ge ook de grote opkomst. In de zaal zitten een aantal bekende lo kale gezichten uit haar oude partij WD. Verdonk doet op alle aanwe- 'Het kan niet meer zo zijn, dat we niet meer kunnen zeggen wat we vinden' zigen een appel om zich in te zet ten voor de gemeenteraadsverkie zingen in 2010. Maar wie Trots op Ede wil opzetten, komt bedrogen uit. „We werken met Trots op Ne derland, afdeling Ede." Verdonk wil iedereen in Neder land een kans geven zijn visie met haar te delen over de toekomst van Nederland. Na Ede volgen tot aan de zomer onder meer Rotterdam, Leeuwar den, Middelburg, Heerhugowaard en Hoofddorp. DRIEBERGEN - De politie gaat onder zoek doen naar de aard en om vang van valse aangiften bij zeden delicten. Dat moet leiden tot een effectievere aanpak van mensen die zo'n valse aangifte hebben ge daan. Een woordvoerder van de Raad van Hoofdcommissarissen beves tigde dat gisteren. Van de ongeveer DEN HAAG - Minister Piet Hein Donner van Sociale Zaken voelt niets voor een wettelijke verlofre geling voor mensen die willen wa ken bij een stervend familielid. Werknemers hebben voldoende mogelijkheden om daarvoor va kantiedagen of onbetaald verlof op te nemen. Donner heeft dat gisteren geant woord op schriftelijke vragen van SP-Tweede Kamerlid Agnes Kant. Die had aangedrongen op een wet telijk doorbetaald waakverlof, zo als er ook een doorbetaalde ver lofregeling voor zwangerschap be staat. „Waken bij een stervende ouder of kind moet een recht zijn en geen gunst, afhankelijk van derden of de dikte van je portemonnee", al dus Kant. Volgens Donner zijn die twee za ken niet vergelijkbaar. Bij zwanger schapsverlof speelt de bescherm ing van moeder en kind een rol. Het heeft daarom een andere grondslag dan verlof voor het wa ken bij een dierbare naaste. SP-Tweede Kamerlid Kant wil dat er een wettelijke verlofregeling komt voor mensen die willen wa ken bij een stervend familielid. Donner ziet niets in dat plan. ïo.ooo zedenaangiften per jaar zijn er naar schatting duizend tot 1500 verzonnen. De politie heeft al de wettelijke mogelijkheid valse aan gevers juridisch aan te pakken. Maar omdat hun motieven nogal kunnen verschillen, is een gericht- ere aanpak nodig. Het kost de poli tie veel tijd om valse aangiften te onderzoeken. dSJVAN STRAATEN ROOSENDAAL - Het oudste aller Hema-meisjes staat bij de vleeswaren: An neke van Zitteren uit Roosendaal. Op 22 april wordt ze tachtig. 'Ons moe der', zoals de werknemers van de Roosendaalse Hema haar noemen, vindt het tijd om te stoppen. „Ik ben nu nog goed, straks ga ik misschien sukke len." Op haar 65e bleek dat de Hema helemaal geen pensioen voor haar had opgebouwd. Om haar financieel te helpen, hebben ze haar door laten werken. Met haar volle instemming: „Ik heb het werk altijd heel fijn gevon den." foto Peter van Trijen/GPD Donner vindt het opnemen van verlof om bij een stervende te wa ken een zaak van overleg tussen werkgever en werknemer. Een goed werkgever biedt zijn perso neelsleden ruimte om op passen de wijze afscheid te nemen van een dierbare, terwijl de werkne mer ook rekening houdt met de belangen van zijn baas. Ook in een voorstel van de FNV voor een collectieve verzekering voor langdurig verlof bij mantel zorg, ziet Donner geen aanleiding. De vakbond wil de loondervings- kosten verdelen over overheid, werknemer en werkgever. Er zijn daarvoor al voldoende instrument en, zoals de levensloopregeling, schrijft de minister. TILBURG - De drastische vernieu wing van de belasting op erfenis sen en schenkingen moet leiden tot lagere tarieven, eenvoudigere regels en de aanpak van trucs om een heffing zoveel mogelijk te voorkomen. Dat stelde staatssecretaris ]an Kees de Jager (Financiën) gisteravond tij dens een gastcollege op de Univer siteit van Tilburg. Wat hem betreft mag het hoogste tarief voor part ners en kinderen niet hoger zijn dan 20 procent. De huidige wet is volgens De Jager met de huidige 28 tariefgroepen heel ingewikkeld. Het is de bedoeling dat de tarieven in ieder geval dalen tot onder de 50 procent. „Een aantal tarieven is naar Nederlandse opvattingen erg hoog. Als iedereen netjes meebe taalt, kunnen de tarieven ook om laag", aldus de staatssecretaris. BRUNSSUM - Het monument op de Brunssumerheide voor de in 1998 verkrachte en vermoorde Nicky Verstappen is afgelopen weekend opnieuw vernield. De politie heeft nog geen spoor van de dader. Vorig jaar is de gedenkzuil, met een bronzen halve bol met takken in de vorm van een wigwam, al twee keer vernield. Een 37-jarige man is daarvoor veroordeeld tot drie maanden cel. DEN BOSCH - De provincie Noord-Brabant schrapt de vergun ning voor gedenktekens op plek ken waar verkeersdeelnemers zijn verongelukt. Bermmonumenten zijn toegestaan zolang ze de ver keersveiligheid niet in gevaar brengen, is de enige voorwaarde die de provincie nog stelt. Er staan langs de provinciale wegen in Bra bant 41 gedenktekens. ARNHEM - De kinderrechter in Arn hem heeft 80 tot 120 uur werkstraf fen opgelegd aan twee Arnhem mers van 14 en 18 jaar die werden vervolgd in verband met happy slapping. De jongens pleegden in 2006 en 2007 met toen al meerderjarige vrienden geweld tegen een autisti sche jongen. De vriendengroep zet te filmpjes van de mishandeling op internet. DEN HAAG - Nederlandse militairen die tijdens missies betrokken zijn geraakt bij gevechten, krijgen voortaan een gevechtsinsigne als 'blijk van erkenning'. Dat heeft commandant der strijdkrachten Dick Berlijn gisteren aan de man schappen geschreven. Het insigne wordt uitgereikt met terugwerkende kracht per 1 juli 2001. DEN HAAG - Het ministerie van VWS vraagt gemeenten dringend om de vrijdag na Hemelvaart open te zijn voor ouders die aangif te willen doen van de geboorte van hun kind. Blijven zij die dag dicht, dan kan het te lang duren voor de kersverse inwoner een hielprik krijgt. „Hiermee kunnen levens gemoeid zijn", staat in een brief van het mi nisterie aan alle gemeenten. ETTEN-LEUR - Rijkswaterstaat heeft gisteren de linkerrijstrook in een tunnel op de A16 ter hoogte van Etten-Leur afgesloten, omdat het wegdek omhoog kwam. De bob bel op de snelweg naar het zuiden is vermoedelijk veroorzaakt door de aanleg van de HSL, zei een woordvoerster. Volgens Rijkswater staat ontstond een gevaarlijke si tuatie, vooral voor motorrijders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4