Dorpsplan voor Waarde is te duur Zeeland Calvijn leidt zelf leraren op HM* Minder 'gehannes' op straat door jeugdhonk Jeugdcentrum in brede school Goes heeft veel jongeren en activiteiten. Brede school laat nog op zich wachten, wel renovatie dorpshuis. Seniorenfitness in Ter Weel bestaat 5 jaar Heinkenszandse molen via internet verkocht Ingenieursbureau opent Coese vestiging Nieuwe graffitikunst op schutting in Goes Man loopt naakt door café en plast wild Koeien in aquarel in zorgcentrum Ter Reede Goes blijft zoeken naar geschikt gebruik van leegstaand stadhuis. Zeeuwse scholengroep werkt samen met Hogeschool Driestar. 22 I Dinsdag 15 april 2008 PZC door Frank Balkenende GOES - Het SM WO Jeugdcentrum Goese Polder draait als een tiere lier. Het jeugdhonk in de nieuwe brede school krijgt per dag min stens zestig jongeren over de vloer. Bovendien zijn er in de buurt geen wanklanken over het jeugd centrum te horen. Dat is wel eens anders geweest. „Er heerst hier een goede sfeer", zegt jongerenwer ker Peter Remijn, die samen met twee deeltijdcollega's het jongeren centrum runt. Tot eind vorig jaar was het behel pen in een deel van een voormalig garagebedrijf aan de Kuyperlaan. Nu beschikt de jeugd in de brede school in Goese Polder over een gloednieuw, trendy jeugdhonk met een batterij pc's om op te le ren en te gamen. Bovendien is het jongerencentrum veel meer dagde len open dan voorheen. Gewoon lijk van maandag tot en met don derdagavond, waarbij in het week einde ook soms activiteiten zijn. „De aanloop is enorm toegeno men, dus heb je minder gehannes op straat. Er heerst hier een goede sfeer. Jongeren zien het centrum als van henzelf en zijn zuinig op de spullen", zegt Remijn. ,,'s Mid dags hebben we jongeren tot twaalf jaar, die we naschoolse op vang bieden. Inmiddels hebben we ook twee avonden gereser veerd voor meiden van twaalf plus. Ze kunnen huiswerkbegelei ding krijgen of spelen op de com puter. Het leuke is dat ze ook zelf activiteiten op touw zetten. Zo is er een groepje dat een kookpro- gramma verzorgt. Tja, koken ver bindt, hè." Natuurlijk zijn zaken voor verbete ring vatbaar. Remijn wil bijvoor beeld wat meer cultuur in het cen trum brengen. „In de keuken zijn we bezig om een studiootje te bou wen, dat rond de zomer klaar moet zijn. Daar kunnen we een dj-cursus geven, die een opstapje kan zijn naar een dj-contest. Nou, ze staan er voor in de rij, hoor." Achterliggend idee is dat de basis vaardigheden die jongeren zo op doen, hen prikkelt om bijvoor beeld een mbo-opleiding studio techniek te doen. Zo kunnen ze van hun passie hun beroep ma ken. Voor de pubers (12-14 jaar) is er ander goed nieuws. De jeugddis- co keert terug op de laatste zater dagavond van de maand. De 17-plussers kunnen 9 mei uit hun dak gaan tijdens een dancefeestje. Veel meer jongeren dan voor- heen bezoeken het jeugdcen trum in de brede school in de Goese Polder, waarbij ze ook zelf activiteiten op touw zetten. door Luc Oggel KRUININGEN - Het dorpsontwikke- lingsplan voor Waarde is te duur. Daarom wordt het gefaseerd uitge voerd. Dat blijkt uit de concept-ka- dernota van de gemeente Reimers- waal, waarin het financiële beleid voor de komende vier jaar is uitge zet. Het ingrijpendste onderdeel van MeerWaarde, zoals het dorpsont wikkelingsplan heet, is de omvor ming van het dorpshuis en de twee tegenover gelegen basisscho len tot multifunctioneel centrum in combinatie met een brede school. In januari zijn door de re giegroep twee varianten aan de ge meenteraad gepresenteerd: renova tie van de gebouwen (kosten: 3,5 GOES - Geïnteresseerde 65-plussers of ouderen met een beperking kunnen morgen van 13.00 tot 15.00 uur vrijblijvend kennisma ken met seniorenfitness. Zorgcen trum Ter Weel in Goes verzorgt in middels al vijf jaar fitness voor ouderen. Om dat te vieren zijn er de hele week activiteiten voor de huidige deelnemers, zoals aerobic, line dancing en nordic walking. HEINKENSZAND - Het is gelukt mo len De Hoop in Heinkenszand via een speciale internetveiling te ver kopen. Eerder was het via normale kanalen niet gelukt. Een handelaar in onroerend goed heeft de mo- len(romp) met huis gekocht om door te verkopen, weet Ramon van Veluw van internetmakelaar- dij Vastgoed-Auctions uit het Bra bantse Schaijk. miljoen) of nieuwbouw van de twee scholen (vijf miljoen). In bei de opties worden alle gebouwen aan elkaar gesmeed. In de kadernota is vanaf 2010 ech ter een investering van 'slechts' 1,8 miljoen opgenomen, voor alleen de renovatie van het dorpshuis. „Meer kan het budget niet verdra gen", zegt wethouder Hans de Kunder (financiën). „We willen het plan nu gefaseerd uitvoeren, maar de scholen kunnen we nog niet meenemen." De gemeente rekent nog wel op een provinciale subsidie en een bij drage van woningcorporatie R&B Wonen. Daarnaast kan verkoop van het Groene Kruisgebouw W* Het dorpsontwikkelingsplan voor Waarde is te duur om in één keer uit te voeren. Een brede school zit er daarom nog even niet in. GOES - Ingenieursbureau Westen berg in Harderwijk opent medio april een vestiging aan het Stations park in Goes om zijn activiteiten in Zuidwest-Nederland uit te kun nen breiden. Westenberg is gespe cialiseerd in beheer en onderhoud van civiele kunstwerken en gebou wen. Vanuit Goes wil het bedrijf de Zeeuwse en Vlaamse markt be dienen. GOES - De graffitischutting bij het parkeerterrein aan de Goese Piet Heinstraat wacht een verjongings kuur. Elf kunstenaars gaan er aan de slag met het thema 'muziek'. Zij moeten vrijdag 16 mei klaar zijn. De oplevering van de schut ting is dan gepland in het kader van het Weekend van de Amateur kunst. In 2004 is de schutting voor het eerst beschilderd. (waarin nu huisartsen en een peu terspeelzaal zitten) een kostendra- ger zijn. Directeur Hannie Reijnierse van D'n Bogerd, één van de twee be trokken basisscholen, hoort op van de wijziging van de plannen. „De raad beslist, dus het kan nog alle kanten op. Ik wacht nog maar even af" De raad kan volgens De Kunder beslissen om toch 3,5 of vijf miljoen euro uit te trekken. „Ik vind het prima, als er dan ook maar wordt bij verteld waar we het geld vandaan moeten halen." Overigens gaat er volgend jaar ook een behoorlijk bedrag richting Waarde. De gemeente trekt drie ton uit voor de vernieuwing van de kleedaccommodatie van de voetbalvereniging. De concept-kadernota wordt van avond besproken door de gemeen teraad, om 20.00 uur in het ge meentehuis in Kruiningen. VLissiNGEN - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag een 38-jarige Vlissinger aangehouden wegens wildplassen. De man had ook al zijn kleren uitgetrokken in een café aan het Bellamypark. On danks een waarschuwing van de politie ging de man door met uri neren. Hij heeft drie boetes gekre gen: twee voor wildplassen en één voor openbare dronicenschap. VLISSINGEN - 'Koeien zijn zulke mooie dieren en horen bij het Hol landse landschap'. Daarom schil dert Pim van der Wel zo graag de ze dieren. De koeien van zijn hand, en ook schapen en katten, zijn vanaf vandaag te zien in het Atrium en de Passage in zorgcen trum Ter Reede in Vlissingen. De aquarellen blijven er hangen tot eind juni. door Frank Balkenende GOES - De gemeente Goes wil dat er weer meer wordt vergaderd in het cüËfdJWË&Biuis aan de Grote Markt. Dat staat nu het overgrote deel van het jaar leeg. In het voorjaar vinden er wel trou werijen plaats. Verder zijn er wel eens ontvangsten en plechtighe den, maar die spelen zich steeds vaker af in het nieuwe stadskan toor aan de M. A. de Ruyterlaan. Omdat het niet is gelukt het monu mentale stadhuis per inschrijving aan een (horeca-)ondernemer te verhuren, wil het college in elk ge val proberen een deel van het ver gadercircuit te verleggen naar de Grote Markt. Burgemeester Dick van der Zaag zal in elk geval de raadsfracties aansporen om hun fractievergaderingen in het oude stadhuis te beleggen. Mogelijk wordt ook voor andere gemeente lijke vergaderingen uitgeweken naar het sfeervolle pand. De gemeente wil het stadhuis ver huren om zo meer geld in het laatje te krijgen voor onderhoud van het monument. Er waren overigens twee gegadig den voor huur, maar hun inschrij ving voldeed niet aan de voorwaar den. Die waren volgens onderne mers zo hoog (ze vergden de nodi ge investeringen) dat er geen winst uit huur is te halen. Overi gens gaat de gemeente praten met Lunchcafé Stadhuis, dat op de be gane grond van het stadhuis zit, of die de bovenverdieping inciden teel wil huren. Het Lunchcafé was één van de twee inschrijvers. door David Duijnmayer GOES - Of het een oplossing is voor het docententekort moet nog blijken, maar in elk geval is het Cal vijn College sinds gisteren be voegd om zelf een deel van de op leiding tot leraar te verzorgen. Gis termiddag ontving het Calvijn als eerste school in Nederland het keurmerk 'opleidingsschool' van Driestar Educatief, een hogeschool voor lerarenopleidingen met een christelijke inslag. Met dat keurmerk kan de school de helft van de opleiding tot leraar verzorgen. „Het Calvijn bepaalt vijftig procent van de studiepun ten", zegt Wim Westenberg, coör dinator opleidingsschool. De taak verdeling komt er op neer dat Drie star het vakinhoudelijke deel van de opleiding verzorgt, terwijl het Calvijn het pedagogisch-didacti- sche deel voor zijn rekening neemt. Of, zoals Westenberg het stelt: „Op de lerarenopleiding le- 'Op de lerarenopleiding leren ze geschiedenis, bij ons leren ze leraar zijn' ren ze geschiedenis, bij ons leren ze leraar zijn. Dat varieert van het voorbereiden van een les tot hoe je met pesten omgaat." De studenten gaan vanaf dag één van hun vierjarige lerarenoplei ding twee dagen per week bij het Calvijn aan de slag. Vanaf het der de jaar mogen zij ook enkele uren per week voor de klas staan, mits ze aan het eind van hun tweede jaar slagen voor een praktijkexa men. Daarmee zijn zij 'nog niet be voegd, maar wel bekwaam' om les te geven, aldus Westenberg. Alle vestigingen, in Goes, Krabben- dijke, Middelburg en Tholen, doen mee. Verdeeld over de verschillen de locaties lopen op dit moment al twintig duale studenten rond. De opzet is niet uniek in Neder land. Andere lerarenopleidingen, zoals die van de Hogeschool Utrecht, hebben ook samenwer kingsverbanden met middelbare scholen. Het Calvijn is wel de eer ste school in Zeeland die een der gelijk keurmerk krijgt. Het grootste voordeel noemt Wes tenberg het behoud van Zeeuwse docenten. „Zeeuwen die in het westen gaan studeren, gaan daar ook vaak werken. Nu zie je dat ze ook in Zeeland aan de slag gaan." 's Middags biedt het jeugdcentrum in de Goese Polder naschoolse activitei ten. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46